تاریخ: ۲۲ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۵۸
کد خبر: ۲۱۸۰۸۰
دبیر انجمن صنعت سیمان اعلام کرد:
‌می‌متالز - دبیر انجمن صنعت سیمان با اعلام توقف فعالیت اکثر شرکت‌های این صنعت بورسی، ضرر و زیان تعطیلی دو هفته‌ای را حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد.

به گزارش می‌متالز، عبدالرضا شیخان با اشاره به میانگین تولید ماهانه حدود ۶ میلیون تن سیمانی در مورد اثر مصوبه کاهش برق صنایع به ۱۰ درصد بر صنعت سیمان گفت: همه شرکت‌های تولیدکننده سیمان تقریبا متوقف هستند و شاید از ۷۷ کارخانه ۱۰ یا ۱۲ واحد، فعالیت نصف و نیمه دارند و مابقی غیرفعال شده‌اند. چرا که میزان برق تنها برای روشنایی بوده و ممکن است برخی کارخانه‌های تولید کلینکر، شب‌ها آسیاب‌ها را راه‌اندازی کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه این وضعیت صنعت سیمان هنوز به جایی نرسیده که منجر به تعدیل نیرو شود و کارگران در اجبار ۲ هفته ایی کاهش برق به مرخصی با حقوق رفته اند. در میان شاید بعضی از کاخانه‌ها بتوانند ۲۰ تا ۲۵ درصد تولید عادی داشته باشند؛ بنابراین تعهدات صادراتی تا حدی دچار وقفه شده است.

شیخان افزود: قطعی و کمبود برق، باعث التهاب بازار و افزایش قیمت سیمان در بازار آزاد می‌شود. از سوی دیگر هزینه‌های کارخانجات در مدت تعطیلی ادامه دارد و پیش بینی می‌شود ضرر و زیان تعطیلی دو هفته‌ای به حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برسد.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده