تاریخ: ۲۲ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۳۱
کد خبر: ۲۱۸۱۵۱
‌می‌متالز - چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ شرکت سپیدماکیان ۱۵۰ میلیون و ۷۵۰ هزار سهم خود را در بورس عرضه می‌کند. این شرکت که با نماد سپید در بورس ثبت شده هفتمین عرضه اولیه امسال است.

به گزارش می‌ متالز، چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ شرکت سپیدماکیان ۱۵۰ میلیون و ۷۵۰ هزار سهم خود را در بورس عرضه می‌کند. این شرکت که با نماد سپید در بورس ثبت شده هفتمین عرضه اولیه امسال است.

گروه سپیدماکیان در سال ۱۳۵۹ به ثبت رسید و در سال ۱۳۶۸ به این عنوان تغییر نام داد. موضوع فعالیت سپید ماکیان، تولید و پرورش انواع طیور و فعالیت در زمینه تکثیر و پرورش آبزیان و همچنین پرورش انواع نهال است. سرمایه این شرکت مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان است و در عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام خود را حراج می‌کند.
عرضه اولیه «سپید» بخریم یا نخریم؟
بر اساس اطلاعات منتشر شده در امیدنامه این شرکت، سهامداران اصلی این شرکت همگی افرادحقیقی هستند که هر کدام یک سوم از کل سهام شرکت را در اختیار دارند.
عرضه اولیه «سپید» بخریم یا نخریم؟
بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده، جمع دارایی‌های جاری و غیرجاری سپید در سال ۹۹ معادل یکهزار و ۲۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل بیش از دو برابر شده است. همچنین کل بدهی‌های این شرکت هم ۴۱۱ میلیارد تومان به ثبت رسیده که نسبت به سال ۹۸ بیش از ۱۲۸ درصد رشد داشته است.
عرضه اولیه «سپید» بخریم یا نخریم؟
درآمد‌های عملیاتی «سپید» در سال ۱۳۹۹ معادل یکهزار و ۶۷۰ میلیارد تومان بوده که نشان از رشد ۵۸ درصدی فروش شرکت دارد. از سوی دیگر سود خالص شرکت هم به ۳۵۳ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۹۸ رشدی ۸۵ درصدی را نشان می‌دهد.

جدول صورت گردش وجوه نقدی شرکت سپیدماکیان هم نشان می‌دهد که موجودی نقد در پایان سال ۹۹ در این شرکت با رشدی ۱۰ میلیارد تومانی حدود ۵۵ میلیارد تومان بوده است. با این حال درآمد‌های صادراتی سپید در سال ۹۸ و ۹۹ صفر بوده و کل درآمد فروش این شرکت داخلی بوده است.

با توجه به صورت سود و زیان برآوردی و محاسبه ارزش شرکت از روش‌های مختلف، ارزش هر سهم ۲۲۹۴۷ ریال برآورد شده است که با توجه به سقف قیمتی ۲۱۰۰۰ ریالی در عرضه اولیه، به نظر می‌رسد، این عرضه اولیه کمی گران باشد.
عرضه اولیه «سپید» بخریم یا نخریم؟
عرضه اولیه سپید در حالی روز چهارشنبه ۲۳ تیر برگزار می‌شود که هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۱۵۰ سهم در بازه قیمتی ۱۹۹۰ تا ۲۱۰۰ تومانی ثبت سفارش انجام دهد. با فرض مشارکت ۲٫۵ میلیون نفری در این عرضه اولیه، احتمالا به هر نفر ۴۸ سهم در سقف قیمتی تخصیص داده شود که معادل ۱۰۰ هزار تومان نقدینگی نیاز خواهد داشت.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده