تاریخ: ۲۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۰۸
کد خبر: ۲۱۸۴۷۹
‌می‌متالز - در حالی که قیمت خودرو‌های وارداتی به دلیل احتمال تداوم مذاکرات و احتمال آزادسازی واردات روندی نزولی به خود گرفته، اما در بازار داخلی کمبود تولید و نبود برنامه قابل اتکا باعث گرانی شده است.

به گزارش می‌متالز، در روز‌های اخیر قیمت انواع خودرو داخلی نوساناتی داشته است. اما علت چه بوده است؟

دبیر انجمن خودروسازان گفته رسوب بیش از ۱۰۰ هزار خودرو در انبار خودروسازان ممکن است علت این گرانی باشد. احمد نعمت‌بخش در گفتگویی علت این اتفاق را نبود قطعات اعلام کرده است.

از سوی دیگر یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه اکنون عرضه و تقاضای خودرو با یکدیگر متناسب نیست، گفته است: نبود استراتژی مناسب برای تولید و تامین نیاز بازار موجب شده که سوداگران و خودروسازان ماهی مقصود خود را صید کنند.

الله‌وردی دهقانی درباره افزایش قیمت خودرو در بازار به فارس گفته است: در حال حاضر عرضه و تقاضای خودرو با یکدیگر متناسب نیست و واردات خودرو نیز ممنوع است. در نتیجه کمبود عرضه، شرایط را برای سوءاستفاده سوداگران و افزایش قیمت‌ها فراهم کرده است.

اما اتفاق عجیب در بازار خودرو چیست؟

در حالی که قیمت خودرو‌های داخلی رو به گرانی است، اما در بازار خودرو‌های خارجی وضعیت فرق می‌کند.

دو عامل احتمال تداوم مذاکرات و احتمال آزادسازی واردات خودرو باعث شده که روند قیمت‌ها در این بازار مثل بازار خودرو‌های داخلی نباشد.

کاهش انتظارات تورمی، باعث رونق فروش «استارت‌نخورده»‌های وارداتی شد. محصولاتی که همراه با توقف واردات خودرو و افزایش نرخ ارز طی دو سال گذشته به‌عنوان کالای سرمایه‌ای در پارکینگ‌ها دپو شده بود، مدتی است برای فروش به بازار عرضه شده است. در بین این محصولات، خودرو‌هایی همچون النترا، اپتیما، کلئوس و آزرای ۲۰۱۹ به چشم می‌آید. پایان احتکار صفرکیلومتر‌های خارجی علامتی از «برداشت مثبت بازار خودرو نسبت به آینده واردات» می‌تواند باشد. فاکتور ارزی نیز موثر بوده است.

همراه با کاهش انتظارات تورمی و ریسک‌های غیراقتصادی، بازار خودرو‌های خارجی این روز‌ها شاهد رونق معامله محصولات استارت‌نخورده وارداتی است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر خودرو‌هایی مانند اپتیما، النترا، کلئوس و آزرای صفر کیلومتر در نمایشگاه‌ها به وفور یافت می‌شود. همراه با توقف واردات خودرو و افزایش نرخ ارز به واسطه اعمال تحریم‌ها از سه سال پیش برخی از مالکان این خودروها، محصولات مورد نظر را به عنوان سرمایه حفظ کرده و حالا با توجه به احتمالات مربوط به آینده برجام، انتظارات تورمی و قیمت ارز، دیگر دپوی این خودرو‌ها را به صلاح ندیده و به همین دلیل خودرو‌های صفر کیلومتر زیادی با گذشت سه سال وارد بازار شده اند.

در این گزارش اشاره شده که احتمال آزادسازی واردات خودرو و شکسته شدن قیمت خودرو‌های خارجی نیز در این اتفاق موثر بوده است.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده