تاریخ: ۲۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۳۲
کد خبر: ۲۱۸۴۸۵
‌می‌متالز - در حالی ستاد ملی کرونا شورا‌های حل اختلاف را از صدور حکم تخلیه برای مستأجران منع کرده که این شورا‌ها در شرایط قرمز کرونایی احکام تخلیه صادر می‌کنند.

به گزارش می‌متالز، اواسط خردادماه امسال وزیر راه و شهرسازی از تصویب افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن در ستاد اقتصادی کرونا خبر داد و درباره تمدید قرارداد‌های اجاره مسکن با توجه به تداوم شرایط کرونا اظهار کرد: مصوبه تمدید یکساله قرارداد‌های اجاره مسکن در ستاد ملی کرونا تصویب شد.

وی با بیان این که وزارت راه و شهرسازی تغییراتی در خصوص شرایط تمدید قرارداد‌های اجاره مسکن در نظر دارد، تصریح کرد: این تغییرات در کمیته اقتصادی کرونا مصوب شده و در ستاد هم طرح می‌شود و نتیجه آن را به زودی اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان این که در جلسه آتی ستاد ملی کرونا مصوبه جدید تمدید قرارداد‌های اجاره مسکن تصویب خواهد شد، افزود: تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا پس از تصویب برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا شورای حل اختلاف به هیچ عنوان حق صدور حکم تخلیه برای مستاجر ندارد. نماینده شورای حل اختلاف در کمیته‌های اقتصادی ستاد ملی کرونا حضور داشت و در جریان صدور حکم تخلیه برای مستاجران قرار گرفته اند.

اسلامی تاکید کرد: هیچ مالکی بدون شروط اعلام شده که بر اساس آن می‌توان حکم تخلیه گرفت، نمی‌تواند برای صدور حکم تخلیه اقدام کند، ضمن اینکه مستاجران مکلف هستند که حقوق مالک را رعایت کنند.

حدود دو هفته بعد ستاد ملی کرونا طی جلسه هفتاد و دوم تمدید یکساله قرارداد‌های اجاره با رقم افزایش نرخ‌ها را به شرح زیر تصویب و اعلام کرد.

حداکثر افزایش مبلغ اجاره‌بها یا مبلغ رهن برای قرارداد‌های اجاره در کلانشهر تهران تا سقف ۲۵ درصد، سایر کلانشهر‌ها تا سقف ۲۰ درصد و سایر مناطق شهری تا سقف ۱۵ درصد است.

با عنایت به استمرار شرایط شرایط بیماری کرونا، تمام قرارداد‌های اجاره املاک مسکونی که تا پایان سال ۱۴۰۰ اعتبار آن‌ها به اتمام می‌رسد در صورت عدم توافق طرفین و تمایل مستأجرین به مدت یکسال به صورت خودکار تمدید می‌شود.

بر اساس بند ۳-۱ مصوبه ستاد ملی کرونا نیازی به مراجعه مالک و مستاجر به بنگاه‌های املاک برای تمدید قرارداد‌ها نیست. حدود یکماه از مصوبه ستاد مذکور می‌گذرد، اما شرایط به‌گونه پیش نرفته که دولت برای حمایت از مستأجران پیش بینی کرده است.

یکی از مشکلات کنونی مستأجران این است که برخی مشاوران املاک در همراهی با مالک، مستاجر را تحت فشار بی سابقه‌ای برای افزایش بعضا تا ۱۰۰ درصد نرخ اجاره‌بها قرار می‌دهند. یکی از مستأجران ساکن در پونک در این‌باره به تسنیم می‌گوید: با این‌که بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، قرارداد اجاره باید تمدید شود، اما متاسفانه مالک از طریق مشاور املاک به بنده اعلام کرده که می‌خواهد خانه را به یکی از دانشجویان خودش اجاره بدهد.

وی ادامه داد: با مراجعه به بنگاه تاکید کردم که بر اساس قانون قرارداد‌های اجاره با افزایش ۲۵ درصدی تا سال آینده تمدید شده است.

وی بیان کرد: این در حالی بود که مشاور املاک گفت ما راه دور زدن قانون را می‌دانیم.

از سوی دیگر با آن‌که وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده شورا‌های حل اختلاف حق صدور حکم تخلیه را برای مستأجران ندارند که این شورا‌ها طی هفته‌های اخیر احکام متعددی را علیه مستأجران صادر کرده است.

احمد آذری عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این‌که در مصوبه ستاد ملی کرونا شرایط عدم تمدید قرارداد اجاره اعلام شده است، افزود: یکی از این شروط آن است که مالک برای تخریب واحد مسکونی و ساخت ساختمان جدید یا تعمیرات اساسی پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات اساسی داشته باشد.

وی تصریح کرد: عدم موافقت مستأجر با مبلغ افزایش اجاره، تضییع حقوق موجر، بروز رفتار برخلاف عرف از سوی مستأجر و... از جمله مواردی است که باعث عدم تمدید قرارداد اجاره می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که مستأجران باید به آن توجه داشته باشند این است که مالک از مستأجر در شورای حل اختلاف برای تخلیه امضا می‌گیرد، در این صورت شورا‌های حل اختلاف حکم تخلیه را صادر می‌کنند و به مستأجر برای مدت مشخصی جهت تخلیه مهلت می‌دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده