تاریخ: ۲۴ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۱
کد خبر: ۲۱۸۵۶۲
استفاده پساب در فولاد مبارکه به ۱۱ شهر می‌رسد؛
‌می‌متالز - مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اقدامت گسترده و موثر فولاد مبارکه در کاهش مصرف آب گفت: اجرای طرح انتقال پساب شهری برای استفاده در فرآیند تولید، افزایش شدید سطح بهداشتی محیط را به همراه داشت و میزان تاب‌آوری این شرکت را نیز به میزان قابل توجهی افزایش داد.

به گزارش می‌متالز، جواد نیلی شامگاه چهارشنبه ۲۳ تیرماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه پنج سیمای اصفهان، اظهار کرد: فولاد مبارکه با سهم تولید ۴۵ درصدی فولاد یکی از بزرگترین شرکت‌های فولادی کشور و بزرگترین مجموعه فولادی در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

فولاد مبارکه؛ اولین شرکت در استفاده از پساب برای تولید

وی با بیان اینکه برای تولید فولاد علاوه بر انرژی و سنگ آهن به آب هم نیاز است، افزود: برای تامین آب مورد نیاز جهت تولید فولاد، سال‌ها از آب خام استفاده می‌شد، ولی الزاماتی که به دلایلی نظیر مشکلات کمبود آب در فلات مرکزی ایران به فولاد مبارکه تحمیل شد، این شرکت برای اولین بار به استفاده از پساب برای چرخه تولید روی آورد.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه گفت: این شرکت در ابتدا و در دهه ۸۰ از پساب صنعتی تصفیه شده شرکت برای چرخه تولید استفاده کرد. با این اقدام بخش زیادی از نیاز آبی به آب خام خود را کاهش دادیم. در اوایل دهه ۹۰ نیز به عنوان اولین شرکت در حوزه خرید پساب شهری از مجموعه شهر‌های مجاور وارد شدیم و با اجرای شبکه‌های پساب شهری، ایجاد تصفیه خانه‌ها و ایجاد خطوط انتقال از پساب شهری برای فرآیند تولید استفاده کردیم.

برنامه برای کاهش ۵۰ درصدی آب در فولاد مبارکه از طریق پساب شهری

نیلی ادامه داد: در واقع این شرکت با این اقدام موفق شد نیاز آبی خود را تا امروز ۳۰ درصد کاهش دهد، اما در افق بالاتری در تلاش است تا ۵۰ درصد اب مودر نیاز خود را از طریق پساب شهری تامین کند. این مساله پیامد‌های بسیار مثبتی داشته است که از جمله آن می‌توان به افزایش سطح بهداشت محیط و وضعیت محیط زیست اشاره کرد به همین دلیل این اقدام به عنوان یک اقدام مثبت در مجموعه استان مورد استفاده قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اجرای این پروژه توسط شرکت فولاد مبارکه باعث شد تا اقدامات مشابه، به یک دستور از سوی برخی وزارتخانه‌ها از جمله وزارت صمت و وزارت نیرو برای شرکت‌هایی شود که پس از فولاد مبارکه اقدام به استفاده از پساب برای فرآیند تولید کردند.

تعداد شهر‌های حاضر در طرح انتقال پساب شهری به ۱۱ شهر افزایش می‌یابد

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: در حال حاضر ۹ شهر در پروژه انتقال پساب شهری به فولاد مبارکه برای استفاده در فرآیند تولید حضور دارند، اما بسیاری از شهر‌ها برای بهبود شرایط محیط زیست و بهداشت محیط خود متقاضی شدند که اقدامات مشابهی را به صورت مشترک با فولاد مبارکه انجام دهند. در همین راستا قصد داریم این تعداد شهر را به ۱۱ شهر افزایش دهیم. باید توجه داشت که به کرات می‌توان از پساب استفاده کرد.

پایداری تولید در فولاد مبارکه، اولین نیاز صنایع پایین دستی

نیلی درباره منافع اجرای پروژه استفاده از پساب برای شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: این طرح منافع زیادی به دنبال دارد. ما ذی‌نفعان بسیاری داریم که اولین آن‌ها، جامعه صنعتگرانی هستند که ورق فولاد ماده اولیه آن‌ها محسوب می‌شود؛ بنابراین اولین نیاز آن‌ها پایداری تولید در مجموعه فولاد مبارکه است که این مساله یکی از بهترین پیامد‌های اجرای این پروژه است.

افزایش تاب‌آوری در تولید با اجرای طرح استفاده از پساب

وی افزود: اگر ما همانند قبل آب خام خود را از منابع دیگر تامین می‌کردیم با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر از نطر آبی رخ داد، متحمل توقفات بسیاری می‌شدیم، ولی با خرید پساب و استفاده از پساب شهری و صنعتی این نیاز خود را به شدت محدود کردیم بنابراین باعث شد تاب آوری ما در زمینه تولید افزایش یابد و در نتیجه به عنوان اولین نیاز ذی نفعان ما، پایداری خط تولید برقرار شود. این مساله منجر به ثبات قیمت و نبود وقفه در عرضه در بازار‌ها خواهد بود.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: دومین انگیره فولاد مبارکه برای حرکت به این سمت، کاهش وابستگی این شرکت به آب خام است که با اجرای این پروژه نیاز آب خام این شرکت به شدت کاهش یافت. این مساله نیز انتظار بخشی از جامعه به عنوان ذی‌نفعان فولاد مبارکه بود که انجام شد.

پروژه ۹۰ ساله‌ای که ۵ ساله انجام شد

نیلی تصریح کرد: نکته دیگری که می‌توان در این خصوص گفت تبعات اجتماعی است. این اقدام فولاد مبارکه که مدت زمان ۳۰ ساله یا به قول دوستان آبفا ۹۰ ساله به ۵ سال تبدیل شد، شرایط زیست محیطی و بهداشت محیط در منطقه را به شدت بهبود بخشید. پیشتر فاضلاب خام وارد چرخه رودخانه زاینده رود می‌شد در حالی که اکنون این مساله به طور کلی در این ۱۱ شهر عملا اتفاق نمی‌افتد؛ این پساب‌ها کاملا تصفیه می‌شود و با خطوط انتقال به فولاد مبارکه برای استفاده در صنعت منتقل می‌شود.

کاهش میزان مصرف آب مطلق در فولاد مبارکه

وی ادامه داد: فولاد مبارکه اقدامات بسیاری را در زمینه کاهش مصرف آب انجام داده است. اولین اقدام کاهش نیاز آب مطلق، چه از پساب و چه آب خام، بوده که به میزان آبی است که به ازای تولید هر تن فولاد مصرف می‌شود. در همین راستا خطوط انتقال آب به دلیل وجود نشتی با هزینه‌های بسیار زیاد اصلاح شد و فرآیند‌های خنک سازی تجهیزات و محصولات را تغییر دادیم.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد مطرح شده برج‌های خنک کننده را نیز به منظور کاهش مقدار مطلق اب در چرخه تولید تغییر دادیم. اقدام بعدی هم استفاده از پساب صنعتی و بازچرخانی مکرر آب است که باعث شده قسمت عمده نیاز آبی فولاد مبارکه از محل تصفیه پساب صنعتی شرکت فولاد تامین شود. استفاده از پساب شهری نیز از جمله دیگر اقداماتی است که در زمینه کاهش مصرف اب در فولاد مبارکه انجام شده است.

فولاد مبارکه در زمینه آب کم مصرف‌ترین فولادساز جهان است

نیلی درباره جایگاه فعلی شرکت فولاد مبارکه در کشور و جهان نیز گفت: اکنون شرکت فولاد مبارکه ۴۵ درصد از نیاز فولادی کشور را تامین می‌کند و بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می‌شود. این شرکت ۸ کوره فولادسازی زیر سقف دارد که به نوعی بزرگترین کارخانه با این تعداد کوره قوس در جهان به شمار می‌رود. این شرکت همچنین کمترین مقدار مصرف آب به ازای تولید هر تن فولاد خام را در جهان دارد و به همین دلیل برترین شرکت در زمینه کاهش مصرف آب در فرآیند تولید نیز محسوب می‌شود.

پروژه‌های استفاده از پساب در تولید مقرون به صرفه است

وی افزود: شاید اجرای پروژه‌های استفاده از پساب در وهله اول هزینه بر باشد، اما میزان هزینه توقف تولید نشان می‌دهد این اقدام سود بزرگی برای شرکت‌ها از جمله فولاد مبارکه به ارمغان می‌آورد. در همین راستا شرکت فولاد مبارکه از سال ۹۱ اقدامات مربوط به این حوزه را آغاز کرد و اکنون در حال بهره برداری از آن است.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: در صورتی که مقایسه‌ای بین هزینه‌های اجرای این پروژه و سودی که برای فولاد مبارکه به همراه داشته است، انجام شود می‌بینیم که با پایداری تولید در مجموعه فولاد، این هزینه برگشت پذیر بوده و سایر شرکت‌ها نیز می‌توانند با ورود به این حوزه نیاز آبی خود را تامین کنند.

نیلی با بیان اینکه دو نوع تصفیه خانه وجود دارد گفت: نوعی از این تصفیه خانه‌ها که توسط سازمان آبفا تاسیس می‌شود، فاضلاب شهری را به پساب قابل استفاده برای آبیاری گیاهان غیرمثمر تبدیل می‌کند. این در حالی است که این آب برای فولاد مبارکه قابل استفاده نبوده و لازم است در تصفیه خانه‌های تکمیلی، این آب به آب صنعتی تبدیل شود که فرآیند آن فارغ از استفاده مواد شیمیایی و انرژی زیاد، بسیار هزینه بر است.

بهبود شرایط زیست محیطی در حوزه زاینده رود با اجرای طرح انتقال پساب فولاد مبارکه

وی درباره تاثیر این پروژه به کاهش آلودگی نیز اظهار کرد: اگر به صورت کلان حوزه زاینده رود به این قضیه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که اولین سود آن بهبود شرایط زیست محیطی در کل مجموعه زاینده رود است که عاید همه بهره برداران این حوزه و مردم این منطقه می‌شود.

افق دید فولاد مبارکه در استفاده از منابع آبی

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه گفت: افق دید فولاد مبارکه قطع وابستگی به آب خام و منابع آب جاری یا زیرزمینی در منطقه است. در همین راستا دو اقدام بزرگ انجام شده که اولین آن‌ها، استفاده از پساب شهری و صنعتی بود، اما دومین اقدام و اقدام بزرگتر ما، انتقال آب از دریا‌های آزاد به صنایع بزرگ استان است.

اجرای طرح انتقال آب از دریای آزاد به اصفهان

نیلی با بیان اینکه امیدواریم این کار طی ۳ تا ۵ سال آینده به نتیجه برسد، افزود: با اجرای این طرح، وابستگی شرکت فولاد مبارکه به منابع آبی داخل استان به صورت کامل قطع می‌شود و نیاز آن از طریق منابع نامحدود متصل به دریا تامین می‌شود. اما از آنجا که این کار هزینه بسیاری دارد، لازم است پیش از آن فرآیند خود را به گونه‌ای تغییر دهیم که مصرف آب مطلق در فولاد مبارکه کاهش یابد.

وی ادامه داد: پایداری خط تولید برای فولاد مبارکه بسیار مهم است. با اینکه در اوایل دهه ۹۰ شرایط تاب آوری بسیار کمی داشتیم و در یک زمان بسیار کوتاهی به دلیل اتفاقات رخ داده، فعالیت تولیدی این شرکت متوقف شد، اما در شرایط حاضر با حداقل تامین نیاز آبی، این تاب آوری در مجوعه فولاد افزایش یافته است.

ثبت رکورد تولید ۲ میلیون تن فولاد در بهار ۱۴۰۰

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: این شرکت در سه ماه اول سال جاری موفق به ثبت رکورد تولید دو میلیون تن فولاد شد که افتخاری برای مجموعه کشور محسوب می‌شود، اما باید توجه داشت که با اقدامات انجام شده در حوزه مصرف آب به این هدف بزرگ دست پیدا کردیم.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده