تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۱۶
کد خبر: ۲۱۸۸۱۲
‌می‌متالز - امروز بعد از چند روز متوالی روند کلی بازار سرمایه منفی شد. دلیل منفی شدن بازار امروز از نگاه کارشناسان روند کلی بازار است و علت خاصی را برای آن نمی‌توان متصور شد.

به گزارش می‌متالز، بازار سرمایه بعد از پشت سر گذاشتن روندی مثبت در هفته‌های گذشته امروز با تحرکات منفی شاخص کل آغاز کرد. روز گذشته با انتشار گزارشات مالی شرکت‌های پالایشی تقاضا در بازار شدت گرفت و نماد‌های این گروه دلیل روند مثبت بازار بودند. امروز، اما با فشار فروش در بیشتر نماد‌های بازار مواجه‌ایم که به نظر می‌رسد در نتیجه عرضه پالایشی‌ها از سمت سهامداران حقوقی بوده است.

همچنین امروز با وجود روند منفی بازار به دلیل بالا رفتن قیمت سیمان در بازار آزاد شاهد روند متعادل و مثبت در این گروه بودیم. گروه خودرویی هم امروز با داشتن بیشترین معاملات لیدری بازار را بر عهده گرفته‌اند. اما چرا بازار امروز منفی شد؟

دلیل منفی شدن بازار امروز را از مصطفی محبی مجد کارشناس بازار سرمایه پرسیدیم. او معتقد است روند اصلاحی در بازار طبیعی است و شاخص کل به تازگی به محدوده‌ای رسیده است که در اوایل فروردین ماه سال جاری در این رقم بوده است. حالا اگر چند روزی شاخص کل بورس تحرکات منفی داشته باشد جای تعجب نیست.

او می‌گوید: برآیند کلی از بورس نشان می‌دهد در دو تا سه ماه آینده روند بازار مثبت و متعادل باشد، اما اگر در روز‌هایی هم اصلاح خورد نباید از این موضوع تعجب کرد.

در همین مورد از مهدی رضایتی، کارشناس و تحلیلگر بازار سهام هم پرسیدیم. او می‌گوید روز گذشته با انتشار گزارشات مالی شرکت‌های پالایشی با افزایش تقاضا در این گروه مواجه شدیم. همچنین روند کلی بازار هم با لیدری پالایشی‌ها مثبت شد.

به دلیل عرضه‌های سنگینی که سهامداران حقوقی داشتند روند کلی بازار امروز منفی شده است. او می‌گوید: رشد معقولی برای تمامی نماد‌های بازار در چند هفته گذشته شاهد بودیم و شاخص هم به محدوده مقاومتی خود رسیده است. حالا که بازار منفی شده است دلیل خاص تکنیکالی و فاندامنتالی را برای آن نمی‌توانیم متصور باشیم.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده