تاریخ: ۲۸ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۸
کد خبر: ۲۱۹۰۴۰
دولت قانوناً موکلف است؛
‌می‌متالز - دولت با نصح صریح قانون موکلف است خسارت ناشی از قطع برق کارخانه‌های سیمان را پرداخت کند. سیمانی‌ها با تصمیمات اخیر وزارت نیرو با ضرر و زیان‌های سنگینی مواجه شدند که باید میزان دقیق آن محاسبه شود، سپس با دولت پای مذاکره نشست.

به گزارش می‌متالز، عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان به تاثیر قطعی برق بر فعالیت‌های تولیدی صنعت سیمان کشور اشاره کرد و گفت: قطعی برق تاکنون تاثیر بسیار زیاد و شدیدی را بر تولید کارخانه‌های سیمان گذاشته است و روند فعالیت آن‌ها را با کندی همراه کرده است.

وی افزود: میزان تاثیرگذاری این اتفاق به حدی زیاد بوده است که نمی‌توان هیچگونه آمار دقیقی از میزان کاهش تولید کارخانه‌های سیمان ارائه داد.

شیخان اظهار داشت: میزان برقی که قرار شده به کارخانه‌های سیمان اختصاص داده شود حدود ١٠ درصد دیماند آن‌ها است که این میزان فقط در حد استفاده از وسایل روشنایی، گرمایشی و سرمایشی کارخانه‌ها است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: با توجه به وضعیت موجود در صنعت برق کشور، تولید سیمان متوقف شده است، اما اخیراً تسهیلاتی ارائه و اعلام شده که کارخانه‌ها می‌توانند در طول شب از برق استفاده و دستگاه‌ها را روشن کنند.

وی افزود: کوره‌ها باید ٢٤ ساعته روشن باشند وگرنه به دستگاه‌ها و ماشین آلات آسیب وارد می‌شود برای همین نمی‌توان آن‌ها را به طور دائم روشن و خاموش کرد.

به گفته شیخان، در مجموع و در وضعیت فعلی اکثر کارخانه‌های سیمان با مشکل مواجه هستند و کارخانه‌ای وجود ندارد که از ظرفیت ١٠٠ درصدی خود استفاده ببرد.

وی با اشاره به اینکه فقط تعداد محدودی از شرکت‌ها در حال تحویل سیمان به بازار هستند، گفت: برخی شرکت‌های سیمان که از کلینکر آماده برخوردارند، شب‌ها آسیاب را انجام می‌دهند و روز‌ها می‌توانند سیمان به مصرف کننده تحویل بدهند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری پیش بینی چنین وضعیتی برای تابستان داشتیم، افزود: از چند ماه گذشته به نظر می‌رسید که کارخانه‌های تولیدی سیمان در تابستان با مشکل کمبود برق مواجه شوند، به همین دلیل مذاکره و مکاتباتی با وزارت نیرو داشتیم و پیشنهاد همکاری‌هایی با وزارتخانه ارائه و اعلام شد.

وی ادامه داد: مقرر شد شرکت‌ها فعالیت خود را با ٧٠ درصد دیماند ادامه داده تا بازار درگیر بی نظمی نشود و فعالیت شرکت‌ها ادامه داشته باشد.

شیخان اظهار داشت: تاکنون هیچ یک از صحبت‌های انجام شده به مرحله اجرا نرسیده است و فقط ١٠ درصد دیماند به کارخانه‌ها تعلق گرفته است که همین امر منجر به تعطیلی کارخانه‌ها و بهم ریختگی شدید بازار این کالا در کشور شده است.

شیخان با بیان اینکه اگر قرار باشد این وضعیت تا پایان تابستان در کشور ادامه داشته باشد تنش بسیار بدی در بازار این کالا ایجاد می‌شود، گفت: در کنار ضرر و زیان‌هایی که شامل حال تولیدکننده‌ها می‌شود مصرف کننده هم به سختی می‌تواند سیمان از بازار خریداری کند، زیرا با این وضعیت بازار با کمبود سیمان مواجه می‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با تاکید بر اینکه تنش توقف تولید و کمبود کالا در بازار ادامه دار خواهد بود، گفت: حتی اگر هم اکنون برق کارخانه‌ها وصل شود حدود ٤٥ روز طول می‌کشد تا التهابات ایجاد شده در این بازار کاهش پیدا کند.

وی در پایان گفتگو با بیان اینکه طبق قانون دولت‌ها متعهد و موظف به ارائه برق به کارخانه‌ها هستند، گفت: اکنون باید دولت خسارت ضرر و زیان کارخانه‌های سیمان را بدهد، چون با ضرر‌های سنگینی مواجه شدند که باید میزان دقیق آن محاسبه شود، سپس مذاکرات با دولت انجام گیرد.

شیخان با اشاره به اینکه اکنون مشکل ما این است که در حال نزدیک شدن به تغییر دولت هستیم، گفت: طبق قانون، تعهداتی وجود دارد که اگر دولت نتواند سوخت انرژی پایدار را به کارخانه‌ها بدهد باید به طور حتم ضرر و زیان تولیدکننده را جبران کند

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده