تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۰۸
بازدید:۱۷۸
کد خبر: ۲۱۹۰۷۲
مرحبا:

پرونده تخلفات گسترده وزارت نیرو در اقتصاد برق به قوه قضاییه ارسال می‌شود

‌می‌متالز - سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تخلفات وزارت نیرو در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و تجدید ناپذیر کاملا آشکار است، گفت: پرونده تخلفات گسترده وزارت نیرو در اقتصاد برق، پس از نهایی شدن و با موافقت نمایندگان به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، غلامرضا مرحباء  در تشریح نشست امروز یک‌شنبه (۲۷ تیر ماه) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دستور کار ابتدایی کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با بررسی تقاضای اعمال ماده (۲۳۴) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص آثار گسترده اقتصادی نقض قوانین و مقررات صنعت برق و اتخاذ تصمیم برای ارسال موضوع به قوه قضاییه بود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس ماده (۲۳۴) آیین نامه داخلی مجلس تخلفات منجر به ناکارآمدی اقتصاد برق، خاموشی‌های اخیر، کاستی‌ها و تخلفات منجر به بروز مشکلات فعلی، مورد بررسی قرار گرفت. طبق گزارش تهیه شده ۱۴ مورد تخلف در صنعت برق محرز شده که دستگاه‌های مختلف اعم از وزارت نیرو، بانک مرکزی، سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور و سازمان محیط زیست مرتکب شدند و برآیند آن‌ها به وضعیت فعلی منجر شده که هم صنایع آسیب دیدند و هم شهروندان آرامش خود را از دست دادند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه تخلفات وزارت نیرو در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و تجدید ناپذیر و قصور مسئولان کاملا آشکار است، تصریح کرد: به عنوان مثال در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر به دلیل تغییر مداوم قوانین بستر لازم برای تولیدکنندگان در این زمینه فراهم نشده و هرگونه امکان فعالیت را از آن‌ها سلب کرده است.

وی با اشاره به تخلفات مسئولان در خصوص انرژی‌های تجدید ناپذیر، عنوان کرد: دولت باید بر اساس استاندارد مشخصی، برق تولیدی نیروگاه‌های خصوصی را به صورت تضمینی خریداری می‌کرد، اما در حال حاضر مبلغی که وزارت نیرو به این تولیدکننده‌ها پرداخت می‌کند، حدود ۲۰ درصد هزینه‌ها بود که تمام هزینه‌های آن‌ها را پوشش نمی‌داد، از این رو تولید انرژی نیروگاه‌های خصوصی کاهش پیدا کرده است. همچنین در خصوص نیروگاه‌هایی که با انرژی گاز فعالیت می‌کنند نیز باید با نصب توربین در خروجی گاز‌ها بویلری که تبدیل به سیکل ترکییبی می‌شوند، اقدام به صرفه جویی کرده و به همان میزان یارانه و تسهیلاتی دریافت کنند، اما متاسفانه اقدامی در این خصوص انجام نشده و در نتیجه تولید کاهش پیدا کرده است.

مرحبا با اشاره به عدم رسیدگی و اصلاح شبکه‌های فرسوده توزیع برق، اضافه کرد: مجموعه ناکارآمدی‌ها باعث شد اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش تخلفات مذکور را بر اساس ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس به صحن علنی فرستاده تا با رای نمایندگان برای بررسی بیشتر به قوه قضاییه ارسال شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای افزود: در ادامه جلسه، اقتصاد برق براساس ماده (۴۵) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گرفت همچنین موضوع رسیدگی به شاخص‍ ‎های اقتصادی هنگام انتقال قدرت از دولت مستقر به دولت منتخب طبق ماده ۴۵ آیین نامه داخلی مجلس مورد بررسی قرار گرفت. در همین راستا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی بسیار خوبی ارائه کرد که مقرر شد با همکاری مرکز آمار ایران گزارش‌ها جمع بندی و اصلاحاتی در آن اعمال شود تا در صحن علنی قرائت و به اطلاع مردم برسد.

منبع: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)