تاریخ: ۲۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۳۰
کد خبر: ۲۱۹۱۱۸
‌می‌متالز - روز دوشنبه اسکناس آمریکایی، ۲۰۰ تومان قیمت را تجربه کرد و به بهای ۲۴ هزار و ۴۲۰ تومان رسید. این سومین افت متوالی دلار در هفته جاری بود.

به گزارش می‌متالز، در سومین روز هفته، دلار حمایت ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را از دست داد، ولی سکه امامی توانست با دشواری مرز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را حفظ کند. روز دوشنبه اسکناس آمریکایی، ۲۰۰ تومان قیمت را تجربه کرد و به بهای ۲۴ هزار و ۴۲۰ تومان رسید. این سومین افت متوالی دلار در هفته جاری بود.

به اعتقاد بیشتر فعالان، خریداران بازار ارز در روز‌های اخیر تمایل زیادی برای ورود به بازار نداشته‌اند، چرا‌که تصور می‌کنند تا زمان انتقال دولت، ممکن است حجم عرضه ارز به شکل معناداری رشد کند. آن‌ها چنین استدلالی را طرح کرده‌اند که ممکن است دولت دوازدهم قصد داشته باشد کارنامه بهتری را درباره دلار ثبت کند و به همین دلیل با افزایش حجم عرضه ارز، دلار را به سطوح پایین‌تری ببرد. چنین هراسی موجب شده است که خریداران موقتا به کما بروند و در پی آن دامنه نوسانات اسکناس آمریکایی محدودتر و کاهشی شود.

بازار بی‌توجه به وقایع سیاسی

اخبار مربوط به‌تعویق‌افتادن مذاکرات هسته‌ای نیز موجب نشده است که خریداران به بازار برگردند و احتیاط خود را کنار بگذارند. دیروز نیز خبری از تهدید‌های آمریکایی‌ها منتشر شد، ولی بازار آن را نیز جدی نگرفت.

روز دوشنبه معامله‌گران بسیار به این شایعه پرداختند که ایالات‌متحده تهدید کرده است که در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، تحریم‌ها را در زمینه فروش نفت ایران به چین افزایش خواهد داد.

بی‌توجهی بازار به چنین اخباری نشان می‌دهد که معامله‌گران تا حد زیادی نگران افزایش احتمالی عرضه هستند و قصد دارند که فعلا در بازار حضور پیدا نکنند و زمانی که قیمت‌ها پایین‌تر رفت، در موقعیت خرید قرار بگیرند.

آینده دلار در دو پرده

برخی تحلیلگران باور دارند که در صورت ادامه وضعیت کم‌نوسان و کم‌تقاضای فعلی، از دست رفتن کانال ۲۴ هزار تومانی دلار در دسترس خواهد بود.

اگر قیمت دلار پایین محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، حتی احتمال افت دلار تا محدوده ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان مطرح خواهد شد. با این حال به‌نظر نمی‌رسد که معامله‌گران بلندمدت بالای محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی به‌راحتی فروشنده دلار شوند.

آن‌ها اعتقاد دارند تا زمانی‌که قیمت اسکناس آمریکایی بالای محدوده یاد‌شده قرار دارد، احتمال رشد قیمت وجود خواهد داشت.

در این میان، عده‌ای از فعالان اعتقاد دارند که ممکن است روند بازار ارز از روز جاری تغییر کند. از نگاه این گروه تعطیلی بانک‌ها در تهران می‌تواند زمینه‌ساز کاهش عرضه ارز شود و زمینه را برای جوسازی نوسان‌گیران فعال کند.

ممکن است عده‌ای نیز به دلیل تعطیلی‌های آتی، خرید‌های ارزی خود را جلو بیندازند و از این طریق، فشار مضاعفی را به قیمت دلار وارد کنند. به باور تحلیلگران فنی در صورتی که مسیر قیمتی دلار تغییر کند، در گام اول احتمال رشد قیمت تا محدوده ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان وجود خواهد داشت.

با این حال بسیاری از معامله‌گران عنوان می‌کردند که سطح تقاضا در سه روز ابتدایی هفته به اندازه‌ای نبوده است که انتظار برگشت قیمت دلار به مسیر افزایش پرقدرت را داشته باشند.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده