تاریخ: ۳۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۳۴
کد خبر: ۲۱۹۳۶۲
‌می‌متالز - بیشتر شاخص‌های مهم بورسی در جهان افزایش پیدا کردند و با احیای تدریجی سطح تقاضا و بهبود فعالیت کسب و کارها، معامله‌گران بیش از پیش به خرید سهام شرکت‌ها ترغیب شده‌اند.

به گزارش می‌متالز، چین تصمیم گرفته است با هدف کاهش توانایی آمریکایی در تحریم شرکت‌های این کشور، امکان عرضه سهام آن‌ها در بورس آمریکا را محدود کند.

شمار زیادی از شرکت‌های چینی در بورس آمریکا سهام خود را عرضه کرده‌اند و قانون جدید می‌تواند زمینه‌ساز خروج شرکت‌های بزرگ چینی شود.

طبق این قانون، شرکت‌های چینی که بالای یک میلیون سهامدار دارند باید برای عرضه سهام خود در بورس آمریکا از نهاد‌های نظارتی چینی مجوز بگیرند. ارزش سهام این شرکت‌ها حدود دو تریلیون دلار است.

ترغیب سهامداران به خرید سهام شرکت‌ها

با احیای تدریجی سطح تقاضا در جهان و بهبود فعالیت کسب و کارها، معامله‌گران بیش ازپیش به خرید سهام شرکت‌ها ترغیب شده‌اند؛ به ویژه آن که انتظار می‌رود شاهد موج جدید افزایش قیمت سهام شرکت‌ها باشیم.

داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد که میزان ساخت و ساز خانه در آمریکا افزایش یافته که این مساله، یک سیگنال از تقویت رشد اقتصادی در ماه‌های آینده برای معامله‌گران بوده است. این رشد حتی می‌تواند در بازار کار هم اثرات مثبتی داشته باشد.

ترس معامله‌گران از افزایش دوباره آمار کرونا

افزایش غیرمنتظره ابتلا به کرونا در کشور‌های جهان، باعث وحشت معامله‌گران از بازگشت مقررات سخت قرنطینه‌ای شده است.

گونه جهش‌یافته دلتا برخلاف گونه‌های قبلی، بیش از همه جوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این خبر خوبی برای شرکت‌هایی که به دنبال بازگشایی کامل هستند، محسوب نمی‌شود.

در انگلیس بوریس جانسون، نخست وزیر موافقت خود را برای بازگشت به زندگی عادی اعلام کرد که شامل لغو ممنوعیت تجمعات و استفاده از ماسک می‌شود. البته در حمل و نقل عمومی ماسک الزامی است.

خبر خوب؛ کاهش تورم در اروپا

در خبری خوب برای سیاستگذار اروپایی، مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به ژوئن با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۹ درصد رسید تا نرخ تورم مجددا در مسیر رسیدن به سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد.

در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۲.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است.

انتظار افزایش تورم در آمریکا

رئیس بانک مرکزی آمریکا انتظار دارد نرخ تورم در ماه‌های آینده نیز در سطح بالایی باقی بماند. به گفته جروم پاول، تورم با سرعت بالایی افزایش یافته و به همین دلایل به چندین ماه برای کاهش آن زمان نیاز است.

رئیس فدرال رزرو گفته است در نتیجه شیوع کرونا، بخش تولید با محدودیت مواجه شد و برای عرضه نیز محدودیت‌هایی پیش آمد که همین دلایل باعث افزایش تورم در بخش کالا و خدمات شد. پاول بار دیگر از بازگشت تورم به محدوده دو درصدی پس از یک دوره کوتاه خبر داد.

بهبود پیامد‌های کرونا در اقتصاد آمریکا

موسسه رتبه‌بندی فیچ در گزارشی از وضعیت اقتصاد آمریکا اعلام کرد به لطف سیاست حمایتی دولت و بانک مرکزی، اقتصاد این کشور از پیامد‌های کرونایی بهبود یافته است، اما با توجه به تشدید بحران بدهی و چاپ گسترده پول برای تامین هزینه‌ها، اقتصاد آمریکا با خطر یک بحران مالی مواجه است که می‌تواند در نهایت منجر به بی‌ثباتی اقتصادی شود و به همین دلیل چشم انداز اقتصاد این کشور منفی است.

این موسسه همچنین نرخ رشد امسال آمریکا را ۶.۷ درصد پیش بینی کرده است.

تحرکات بانک‌های مرکزی؛ زیر ذره‌بین معامله‌گران بورسی
تحرکات بانک‌های مرکزی زیر ذره‌بین معامله‌گران بورسی قرار گرفته است؛ کمیته پولی بانک مرکزی اروپا در حال بازنگری سیاست‌های نرخ بهره‌ای خود است.

انتظار می‌رود نرخ بهره نسبت به سطح کنونی افزایش سریعی پیدا کند که آخرین بار در سال ۲۰۰۳ چنین بازنگری انجام شده بود. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است حفظ ثبات بازار‌های مالی و حمایت از بخش‌های آسیب دیده از کرونا به قوت خود باقی خواهند ماند و الان زمان مناسبی برای قطع همه حمایت‌ها نیست.

تنش در روابط آمریکا و چین

روابط بین آمریکا و چین بار، دیگر به محدوده تنش بازگشته و وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت چینی به اتهام نقض حقوق بشر مسلمانان منطقه سن کیانگ خبر داد.

از طرف دیگر وانگ ونگ بین، سخنگوی وزارت خارجه با محکومیت این تصمیم گفته است که دولت این کشور تمامی اقدامات لازم برای حمایت از شرکت‌های چینی را انجام می‌دهد و در زمان مناسب با اقدام متقابل به این تحریم‌های آمریکا پاسخ داده می‌شود.

تاثیرات اقتصادی آمار کرونا در جهان

تاکنون بیش از ۱۹۲ میلیون و ۵۳۲ هزار و ۳۱۵ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۳۷ هزار و ۵۷۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در بین کشور‌های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۲۵ هزار و ۴۰۳ نفر، برزیل با ۵۴۴ هزار و ۳۰۲ نفر، هند با ۴۱۸ هزار و ۶۲۳ نفر، مکزیک با ۲۳۶ هزار و ۸۱۰ نفر و پرو با ۱۹۵ هزار و ۳۳۲ نفر بوده است.

جورجیو کاپوتو، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه هامبرو کپیتال گفت: این احتمال وجود دارد که به رشد اقتصادی به حداکثر توان خود رسیده باشد، اما این مساله لزوما بدان معنا نیست که چرخه رشد به پایان رسیده است. اینکه مقابله با گونه جهش یافته دلتای ویروس کرونا به کجا می‌رسد و نرخ تورم چه زمانی در سراشیبی قرار می‌گیرد، دو مساله مهمی هستند که در حال حاضر بیش از هر چیز دیگری در تعیین رشد اقتصادی در ماه‎های بعد موثر خواهند بود.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۷۶۸.۹۵ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۹ درصد صعود تا سطح ۴۳۵۲.۸۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶۶ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۵۹۴.۷۲ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازار‌های بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱.۷۰ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۹۸.۲۸ واحد بسته شد.

شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۳۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۲۲.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۱.۸۵ درصدی در سطح ۶۴۶۴.۴۸ واحد بسته شد.

در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۲.۵۱ درصد بالا رفت و به ۸۵۶۷.۰۱ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۵۸ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۵۴۸.۰۱ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۸۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۲۲۴.۵۸ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگ‌های کامپوزیت» صعود ۰.۶۹ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۱۴۴.۰۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۷۸ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۰۸.۷۲ واحدی به کار خود خاتمه داد.

در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۴.۴۸ درصد افزایش به ۷۰.۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۴.۰۴ درصدی به ازای ۷۲.۱۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۳۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۴.۴۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۳۴ درصدی به ازای ۲۵.۳۳ دلار مبادله شد.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده