تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۵۹
بازدید: ۲۳۵
کد خبر: ۲۱۹۴۳۰

اما و اگر در واردات لوازم خانگی کره‌ای

‌می‌متالز - مدتی پیش خبری مبنی بر بازگشت برند‌های کره‌ای به بازار لوازم خانگی ایران منتشر شد. در آن خبر به آغاز مذاکرات برای بازگشایی خطوط تولید دو شرکت کره‌ای در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اشاره شده بود. همچنین استفاده از منابع ارزی بلوکه شده در کره جنوبی برای واردات قطعات و ماشین‌آلات، یکی از دلایل بازگشت کره‌ای‌ها به ایران عنوان شده بود. با اینکه بازگشت این برند‌ها در آن مقطع موافقان و مخالفانی در بین مدیران صمت و نیز انجمن‌های حوزه لوازم خانگی داشت، اما گویا نظر وزارت صمت بر عدم امکان‌پذیری واردات محصولات کامل است. به تازگی هم یکی از مقامات وزارت صمت موضع این نهاد را در رابطه با بازگشت کره‌ای‌ها به بازار ایران اعلام کرده است.

به گزارش می‌متالز، عباس تابش معاون وزیر صمت شائبه ارتباط بازگشت برند‌های کره‌ای با آزادسازی منابع ارزی کشور در کره جنوبی را رد و عنوان کرده است: دولت برنامه‌ای برای واردات لوازم خانگی خارجی از محل منابع بلوکه شده ایران ندارد. وی گفت: برای کاهش قیمت تمام شده تولیدات داخلی می‌توانیم با خارجی‌ها مذاکره کنیم. به گزارش خبرگزاری مهر، تابش درباره نگرانی تولیدکنندگان لوازم خانگی از احتمال آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره و احتمال واردات لوازم خانگی تاکید کرد: واردات لوازم خانگی در دستور کار نیست.

وی ادامه داد: شرکت‌های خارجی اگر شرایط ما را بپذیرند اجازه ورود به کشور را خواهند داشت، اما اگر شرایط ما را نپذیرند اجازه واردات نخواهیم داد. تا دیروز ما به‌دنبال تکنولوژی بودیم، اما امروز خودمان تکنولوژی ساخت داریم. وقتی این تکنولوژی را داریم خارجی‌ها نمی‌توانند هزینه تکنولوژی ساخت را به ما تحمیل کنند؛ بنابراین با شرایط برابر می‌توانند با ما مذاکره کنند نه از موضع بالاتر که ما را استثمار کنند و هر وقت دلشان خواست کشور را ترک کنند.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: البته تولید داخل به این معنا نیست که صد در‌صد قطعات لوازم خانگی را داخلی‌سازی کرده‌ایم بلکه قسمتی از این قطعات ساخت داخل هستند و مابقی به‌صورت سی‌کی‌دی و... وارد کشور می‌شود. اگر توافقی شکل بگیرد و شرکت‌های خارجی با شرایط ما راه بیایند وضعیت بهتر می‌شود چراکه امروز یکی از مشکلات بهای تمام‌شده ما این است که قطعات از کشور‌های مختلف باید وارد کشور شود که این موضوع هزینه تمام شده کالا را بالاتر برده است؛ بنابراین در مذاکره هم به‌دنبال بهبود شرایط برای تولیدکنندگان داخلی خواهیم بود. وی در عین حال با تاکید بر اینکه انحصاری در بخش لوازم خانگی کشور نداریم افزود: انحصار زمانی شکل می‌گیرد که تعداد تولیدکنندگان کم باشد در حالی که الان تعداد تولیدکنندگان بسیار زیاد است.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: شرکت‌های ایرانی برای کسب بازار با هم رقابت می‌کنند. رقابت بسیار نزدیکی بین این شرکت‌ها برای جلب رضایت مصرف‌کنندگان وجود دارد. وقتی تعداد تولیدکنندگان زیاد است، یعنی تنوع کالا هم داریم.

تابش در مورد نحوه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی اظهار کرد: مبارزه با قاچاق لوازم خانگی باید به‌صورت کامل و دقیق در دستور کار قرار گیرد.

مبارزه با قاچاق کالا دو بخش دارد؛ یک بخش اینکه حتما در حاکمیت باید همه ابزار‌ها و دستگاه‌های مرتبط با موضوع قاچاق از جمله دستگاه‌هایی که موظف به التزام‌بخشی به مرز هستند، دستگاه‌هایی که متولی التزام‌بخشی به تردد و ترانزیت کالا هستند و دستگاه‌هایی که موظف به التزام‌بخشی به بخش عرضه هستند، با همکاری یکدیگر و به‌صورت جدی جلوی عرضه کالای قاچاق را بگیرند.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: از سوی دیگر کالای قاچاق خدماتی در داخل کشور ندارد و نماینده‌های موجود امکان خدمات‌دهی به این محصولات را ندارند؛ اما وقتی کالایی تولید داخل می‌شود یعنی خدمات قبل از فروش و خدمات پس از فروش دارد و مردم با اطمینان خاطر می‌توانند از این کالا استفاده کنند و در صورت خرابی هم می‌توانند برای تعمیر به نمایندگی ارسال کنند؛ بنابراین بخش دوم مبارزه با قاچاق کمکی است که مصرف‌کنندگان نهایی به ما می‌کنند.

وی ادامه داد: مصرف‌کنندگان اگر به خدمات قبل از فروش و پس از فروش توجه داشته باشند و تولید داخل را به کالای خارجی ترجیح دهند، سطح تولید لوازم خانگی داخلی افزایش می‌یابد که این موضوع بهای تمام شده کالا را هم کاهش می‌دهد و با قیمت ارزان‌تری در بازار عرضه می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده