تاریخ: ۳۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۳۱
بازدید:۲۴۷
کد خبر: ۲۱۹۴۶۲

بیت کوین یا طلا؟ عملکرد کدام در مقابل تورم بهتر است؟

‌می‌متالز - پس از افزایش تورم و رسیدن آن به بالاترین سطح خود طی ۱۳ سال گذشته و همینطور منفی شدن سود واقعی اوراق قرضه، بیت کوین بار دیگر به عنوان ذخیره ارزش معرفی شد. هرچند قیمت آن اخیرا کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش می‌متالز، پس از افزایش تورم و رسیدن آن به بالاترین سطح خود طی ۱۳ سال گذشته و همینطور منفی شدن سود واقعی اوراق قرضه، بیت کوین بار دیگر به عنوان ذخیره ارزش معرفی شد. هرچند قیمت آن اخیرا کاهش چشمگیری داشته است.

در ماه جاری، نگرانی‌ها پیرامون تورم بر بازار حاکم شده است و با توجه به وجود این نگرانی‌ها، سرمایه‌گذاران درباره سرمایه‌گذاری پول خود در جای مناسب سردرگم شده‌اند. بدون تردید زمانی که درباره سرمایه‌گذاری به عنوان یک ابزار برای محافظت از سرمایه در مقابل کاهش قدرت خرید دلار صحبت می‌شود، بیت کوین یکی از دارایی‌های برجسته و مطرح است.

با توجه به نوسان قیمت بیت کوین و در کل بازار رمزارزها، چگونه می‌توان گزینه سرمایه‌گذاری مناسب را انتخاب کرد؟ طی دوره‌های تورمی در آمریکا، طلا و باقی فلزات گرانبها به عنوان روشی برای محافظت از تورم در نظر گرفته شده‌اند. هرچند اخیرا سرمایه‌گذاران، بیت کوین را نیز به عنوان ذخیره ارزش جایگزین برای فلزات گرانبها در نظر گرفته و گفته‌اند که نایاب بودن آن باعث می‌شود که بتوان به بیت کوین لقب طلای دیجیتال داد.

اما پیش از آنکه به بحث مقایسه بیت کوین و طلا بپردازیم، بهتر است کمی با تورم آشنا شویم. اطلاعات شاخص قیمت مصرف‌کننده که در ابتدای ماه منتشر شده است نشان می‌دهد که تورم به بالاترین سطح خود طی ۱۳ سال اخیر رسیده و تورم نسبت به سال گذشته ۵.۴ درصد بوده است. این رقم بسیار بیشتر از نرخ ۲ درصدی است که فدرال رزرو، آن را نرخ سالم و مناسبی برای اقتصاد می‌داند. زمانی که شرایط بلندمدت را در نظر بگیریم، پیش‌بینی جروم پاول، رییس فدرال رزرو مبنی بر زودگذر بودن این تورم زیاد، رد می‌شود. به علاوه، با توجه به واگرایی و افزایش فاصله تورم و سود اوراق قرضه ۱۰ ساله، سناریوی جالبی را نشان می‌دهد.

اکوینومتریکس در مقاله اخیر خود بیان کرده است که این واگرایی بدان معنا است که سرمایه‌گذاری بر روی طلا و بیت کوین می‌تواند ایده خوبی باشد. در این مقاله درباره بیت کوین گفته شده است: بیت کوین در صدد کاهش رابطه با سود واقعی (real yield یا اختلاف سود حاصل از اوراق قرضه و نرخ تورم) است. اما سود واقعی منفی که ناشی از تورم زیاد است برای بیت کوین نکته خوبی است.

در خصوص مقایسه بیت کوین و طلا، در این مقاله بیان شده است از ابتدای سال جاری، وارد محدوده سود واقعی منفی شده‌ایم. هرچند هنوز روند صعودی بزرگ شروع نشده است. در مورد طلا، زمانی که سود واقعی، منفی می‌شود، طلا به سمت شروع روند صعودی بزرگ متمایل می‌شود. هرچند، با توجه به اینکه هیچگونه روند صعودی بزرگی وجود ندارد، باید منتظر یک نوسان بزرگ و پارابولیک بود. با توجه به روند بالا و کاهش اخیر قیمت بیت کوین، سرمایه‌گذاران ممکن است بیت کوین را به عنوان ذخیره ارزش بر طلا ترجیح دهند.

تحلیلگران در این خصوص گفته‌اند: در صورت وقوع این شرایط، این اولین بار خواهد بود که روند صعودی بیت کوین با سود واقعی منفی شروع شده است. در واقع، چنین نوسانی را هم‌چنان می‌توان به عنوان پذیرش بیت کوین در نظر گرفت، زیرا شاهد انتقال سرمایه از طلا به بیت کوین هستیم. به این ترتیب، این نکته قابل ذکر است که احساس غالب بازار برای بیت کوین به شدت بدبینانه بوده است. هرچند، این موضوع به معنای آن نیست که فرصت سرمایه‌گذاری در این بازار از بین رفته است. در واقع، تحلیلگران این شرایط پرتلاطم را به عنوان فرصت‌های بسیار خوب خرید بیت کوین در نظر می‌گیرند.

 

منبع: روزنامه اینترنتی فراز

مطالب مرتبط