تاریخ: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۴۶
کد خبر: ۲۱۹۶۲۰
کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد:
‌می‌متالز - کارشناس بازار سرمایه با اعلام چند دلیل اصلی بهبود وضعیت شاخص و معاملات بورس، پیش بینی کرد بازار سهام در مرداد ماه به دلایلی با تردید بیشتری همراه شود.

به گزارش می‌متالز، حسین عبدی با اعلام بهبود نسبی وضعیت شاخص و معاملات بورس در تیر نسبت به ماه گذشته و افزایش اعتماد دوباره سهامداران و بازگشت سرمایه‌ها اعلام کرد: بیشترین علت این موضوع ناشی از افزایش دلار و عدم تمایل دولت و بانک مرکز به کاهش ارز، رشد قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها، فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی، گزارش مطلوب سه ماهه شرکت‌ها بود که منجر به افزایش امید سرمایه‌گذاران شده است.

ابهام در مذاکرات برجام و بحث‌های سیاسی، باعث شد تا به مرور روند صعودی بازار کمی ضعیف‌تر شود، ولی می‌توان امیدوار بود که به دلیل عدم کاهش دلار، گروه‌های پتروشیمی، فلزات اساسی، معدنی و نیز شرکت‌های دارای ارتباط مستقیم با نرخ ارز، رشد مناسبی را تجربه کنند.

همچنین کاهش عرضه سیمان در بورس کالا و ابطال معاملات به خصوص در اواخر تیر، منجر به افزایش چند برابری قیمت‌های این محصول در بازار و باعث بهبود معاملات سهام سیمانی در دهه پایانی تیر شد و بسیاری از این شرکت‌ها با سیاست‌های کلی دولت برای ساخت مسکن و نیاز به مصالح، همچنان می‌توانند جذابیت داشته باشند.

سهام شرکت‌های پتروشیمی، فلزی و معدنی هم عمدتا" به دلیل رشد قیمت جهانی اوره و متانول، فولاد، مس، روی و آلومینیوم و ...، مقبول شدند.

با این اوصاف به نظر می‌رسد معاملات بازار سهام در مرداد ماه به علت افزایش موج جدید کرونا، چالش‌های مرتبط به تولید و بازار‌های جهانی، نوسان قیمت نفت و ابهام در کابینه دولت جدید و آینده برجام با تردید بیشتری همراه شود، اما شرکت‌های ارایه دهنده گزارش‌های عملکرد مثبت، می‌توانند بازدهی مناسبی نصیب سهامداران کنند.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط