تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۵۱
کد خبر: ۲۱۹۶۶۵
‌می‌متالز - ادامه کمبود و افزایش قیمت سیمان به عنوان یکی از مواد اولیه اجرا طرح‌ها و سازه‌ها، درحالی است که کارخانه‌های تولیدی سیمان در استان بوشهر به تنهایی توان تولید سیمان حتی به مقدار بیش از نیاز استان را دارند.

به گزارش می‌متالز، ۳ کارخانه در استان بوشهر نقش مهمی در تولید و عرضه سیمان دارد که این کارخانه‌ها در دشتی، دشتستان و کنگان قرار دارد.

به گفته معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر این استان در تولید سیمان در کشور جایگاه مهم و ممتاز دارد.

حسن بحرینی با اشاره به وجود سه کارخانه سیمان در دشتی، کنگان و دشتستان اظهار داشت: کارخانه سیمان دشتستان سالانه ظرفیت یک میلیون تن، دشتی ۱.۲ میلیون تن و ساروج کنگان ۲ میلیون تن سیمان و کلینکر دارد.

وی افزود: در مجموع در استان بوشهر سالانه ۴.۲ میلیون تن سیمان و کلینکر تولید و به بازار‌های داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

از ماه‌ها قبل، که کمبود سیمان در استان بوشهر به مقدار اوج خود رسیده بود، استاندار بوشهر در نشست با صاحبان کارخانه‌های سیمان استان بوشهر اظهار داشت: درصورتی‌که کارخانه‌ها نیاز بازار داخلی استان بوشهر را تأمین نکنند به‌هیچ وجه اجازه صادرات ندارند.

کمبود سیمان که در اوایل امسال افزایش یافته بود، از همان زمان معاون امور عمرانی استاندار بوشهر وعده داد: از نیمه دوم فروردین، مشکلات توزیع سیمان با نرخ مصوب تعیین‌شده در استان بوشهر به حداقل می‌رسد.


قطع برق، عاملی برای گرانی سیمان


در این میان قطع انرژی واحد‌های تولیدی به‌خصوص صنایعی همچون فولاد و سیمان که جزو صنایع پر مصرف انرژی محسوب می‌شوند، به چالشی تکراری در تأمین انرژی در کشور تبدیل شده است.

سیاستگذاران نیز که در بحبوحه چالش کمبود انرژی هستند، به فکر قطع برق یا گاز واحد‌های صنعتی افتاده‌اند و این درحالی است که قطع انرژی برق یک واحد تولیدی می‌تواند تبعات مخرب زیادی را برای اقتصاد کشور رقم بزند.

همزمان با قطع برق کارخانجات برای کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی آن، با کاهش عرضه سیمان و افزایش قیمت از حدود ۳۵ هزار تومان به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان روبه‌رو هستیم.


با توجه به اطلاعیه شرکت توانیر، از یکم مرداد ماه در تمام ۲۴ ساعت شبانه‌روز تمامی صنایع سیمان و فولاد تنها مجاز به استفاده از ۱۰ درصد دیماند مصرفی برق شده‌اند.

عملیات دیگر سیاستگذاران که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح شد چنین است که باید همه سیمان تولیدی کشور در بورس کالا فروخته تا مشخص شود عرضه و تقاضای واقعی سیمان در کشور چه مقدار است.


وزارت صمت باید قیمت و تولید سیمان را مدیریت کند


نماینده شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به این موضوع باتأکید بر لزوم سازماندهی بازار توزیع سیمان در استان بوشهر اظهار داشت: شاهد بروز مشکلاتی برای مردم و مجریان پروژه‌های عمرانی در استان بوشهر برای تأمین سیمان هستیم و این در صورتی است که اگر نیاز‌های استان توسط ۳ کارخانه تولیدی سیمان در استان بوشهر مورد توجه قرار گیرد، تنها با بخشی از این تولیدات، این مشکل برطرف می‌شود.

موسی احمدی ادامه داد: برای بهبود وضعیت نابسامان سیمان، وزارت صمت باید به موضوع ورود موثر پیدا کند.

در همین راستا نماینده شهرستان‌های کنگان، جم، عسلویه و دیر در مجلس شورای اسلامی استان بوشهر چند ماه پیش در این خصوص به وزیر صنعت معدن و تجارت تذکر کتبی ارائه کرده بود.


انتقاد ائمه جمعه استان بوشهر نسبت به کمبود سیمان


پیش از این حجت‌الاسلام سید علی حسینی امام جمعه دیر نیز در اعتراضی نسبت به این موضوع، بیان کرد: چند کارخانه سیمان در استان بوشهر وجود دارد، چرا مسوولان استان به فکر نیستند و مدیریت نمی‌کنند؛ این محصول که دیگر از خارج وارد نمی‌کنیم.

حجت‌الاسلام محمود کارگر؛ امام جمعه آبدان (توابع شهرستان دیر) هم ضمن تقدیر از خدمات صنعت و معدن با اشاره به کمبود مجدد سیمان در استان تصریح کرد: لازم است نسبت به رفع مشکلات عاملان توزیع سیمان و مصالح که خدمتگزاران مردم در عرصه آبادانی شهر‌ها و روستا‌ها هستند، سرعت عمل داشته باشند. با وجود کارخانه‌های سیمان در استان نباید شاهد گرانی و کمبود سیمان باشیم.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نیز بیان اینکه تاکنون هیچ ابلاغ رسمی مبنی بر افزایش قیمت سیمان ارائه نشده است اظهار داشت: تا زمانی که قیمت رسمی اعلام نشود، سیمان با همان قیمت تعیین شده عرضه و با متخلفان برخورد می‌شود.

رضا جمالی بیان کرد: بازرسی قیمت سیمان در استان بوشهر به‌صورت مستمر ادامه دارد و با گران‌فروشان سیمان برخورد قاطع قضایی می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده