تاریخ: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۴۵
کد خبر: ۲۲۰۵۶۲
‌می‌متالز - در مراسمی با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهور راه‌آهن یزد-اقلید به بهره‌برداری رسید.

به گزارش می‌متالز، امروز در مراسمی با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهور راه‌آهن یزد-اقلید به بهره‌برداری رسید.

عباس خطیبی، معاون ساخت و توسعه شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل زیربنا‌های کشور در این مراسم با اشاره به مثلث گردشگری بین سه استان یزد، اصفهان و فارس اظهار داشت: افتتاح راه آهن یزد به اقلید منجر به تکمیل ضلع سوم این مثلث گردشگری ریلی می‌شود.

وی با بیان اینکه پروژه راه آهن اقلید-یزد با ۲۷۰ کیلومتر اجرایی شده است، گفت: با احداث این خط آهن مسیر میان بر به جنوب غربی، شمال و جنوب شرق کشور ایجاد شده و مسیر به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

خطیبی بیان کرد: راه آهن یزد به اقلید در محور بافت به یزد منشعب و پس از عبور از شهر‌های نی‌ریز، ابرکو و سورمق به ایستگاه اقلید در راه آهن اصفهان به شیراز متصل می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح ریلی در اواخر سال ۹۰ به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار شد، عنوان کرد: در دو سال گذشته در ردیف پروژه‌های جهش تولید قرار گرفت و از سرعت بسیار خوبی در عملیات اجرایی برخوردار شد.

معاون ساخت و توسعه شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل زیربنا‌های کشور با بیان اینکه با افتتاح فاز اول، ۵ ایستگاه به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: پیش‌بینی می‌شود که در سال نخست حدود یک میلیون مسافر و در سال‌های بعد حدود ۳ میلیون نفر مسافر جابه‌جا شوند.

عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس نیز در این مراسم این طرح را از طرح‌های مهم حوزه حمل و نقل ریلی در استان فارس اعلام کرد و اظهار داشت: ۱۴ هزار میلیارد ریال اعتبار برای به بهره‌برداری رسیدن این طرح در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه این خط راه آهن دارای ۲۷۰ کیلومتر مسیر اصلی و ۴۹ کیلومتر مسیر فرعی است، گفت: در فاز نخست این طرح نیز در سال چهار میلیون تن بار جابه‌جا شود و پس از بهره‌برداری از فاز دوم این میزان به هفت میلیون تن افزایش می‌یابد.

استاندار فارس افزود: این مسیر ریلی نه تنها ۴ ساعت فاصله زمانی استان فارس را به استان‌های شمال شرق کشور کاهش می‌دهد بلکه نقش مؤثری در کاهش مصرف سوخت در فارس نیز داشته، زیرا ۳۲۰ کیلومتر فاصله استان را به سایر مناطق شمال شرق کشور کاهش می‌دهد.

منجمی، مجری طرح راه آهن یزد - اقلید نیز گفت: مسیر راه آهن یزد – اقلید، دارای ۴۹ کیلومتر خطوط ایستگاهی، یازده کیلومتر ایستگاه‌های بین راهی شامل دو ایستگاه مسافری مهریز و ایستگاه تشکیلاتی ابرکوه است همچنین هفت ایستگاه درجه سه نیز در طول مسیر دارد که به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه با افتتاح این طرح سالانه نزدیک به چهار میلیون مسافر و هفت میلیون تن بار جابه‌جا می‌شود، گفت: ایستگاه‌های ابرکوه و مهریز به عنوان ایستگاه‌های درجه یک و مسافری در استان یزد و ایستگاه اقلید تنها ایستگاه این طرح در استان فارس است.

منبع: خبرگزاری تسنیم