تاریخ: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۰
کد خبر: ۲۲۱۵۶۸
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران:
‌می‌متالز - عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران: شرکت فولاد مبارکه اسلب API خط انتقال نفت خام گوره به جاسک را برای نخستین بار در کشور بومی سازی کرد که یکی از افتخارات ملی در بخش فولادسازی کشور محسوب می‌شود. به

به گزارش می‌متالز، رضا شهرستانی در توضیح ابرپروژه انتقال نفت خام گوره به جاسک اظهار کرد: تولید اسلب‌های API که در پروژه گوره به جاسک مورد استفاده قرار گرفت، در سال ۱۳۹۸ در شرکت فولاد مبارکه رقم خورد. این تختال‌های تولیدی که در گذشته به کشور وارد می‌شد به ویژگی نظیر مقاومت دربرابر ترک خوردگی عنصر هیدورژن مجهز بود و با انجام تست HIC مشخص شد که تختال‌های تولیدی در شرکت فولاد مبارکه عاری از هرگونه جدایش شیمیایی است که دستاورد مهمی محسوب می‌شود.

وی افزود: برای جلوگیری از تمرکز عناصر آلیاژی درمرکز تختال نیاز بود که از تکنولوژی‌های پیشرفته ماشین‌های ریخته گری استفاده شود که شرکت فولاد مبارکه هم از این تکنولوژی‌ها بهره گرفت تا تختال‌هایی با ضخامت ۲۵۰ میلیمتر و عرض ۱۸۷۲ میلیمتر در ماشین ۵ ریخته گری تولید کند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: اسلب API تولید شده در شرکت فولاد مبارکه در فولاد اکسین نورد شد و پس از نورد شدن در دو جهت عرض و طول، لوله‌های انتقال نفت خام و گاز ترش توسط شرکت‌های لوله سازی صبا، ماهشهر و اهواز به قطر ۵۶ اینچ تولید شد.

وی گفت: ترکیب سولفید هیدورژن، سهم عمده نفت خام و گاز ترش را تشکیل می‌دهد و می‌تواند منجر به ترک خوردگی در لوله‌ها شود و خوشبختانه فولاد مبارکه توانست با تولید اسلبی که در برابر خوردگی نفت خام و گاز ترش مقاوم باشد برای نخستین بار در کشور آن را بومی سازی کند.

شهرستانی در ادامه افزود: با استفاده از اسلب‌های تولیدی شرکت فولاد مبارکه که در فولاد اکسین نورد شد؛ پروژه انتقال نفت خام گوره به جاسک لوله گذاری شد که یکی از افتخارات ملی در بخش فولادسازی کشور محسوب می‌شود.

شایان ذکر است طرح ملی و راهبردی خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران به منظور انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به پایانه جاسک و احداث مخازن ذخیره‌سازی برای ۱۰میلیون بشکه نفت خام اجرایی توسط رییس جمهوری کلید خورد که مجریان این طرح آن را باعث توسعه سواحل مکران و صادرات نفت خام از طریق لوله‌گذاری و ایجاد پایانه دوم صادرات نفت در جاسک می‌دانند.

مبداء خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه استان بوشهر است که پس از عبور از استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان از ۶۰ کیلومتری غرب شهر جاسک به ترمینال و تأسیسات دریایی صادرات و واردات که احداث آن برنامه ریزی شده است، متصل می‌شود. در ایجاد زنجیره تولید لوله NACE، تبدیل تختال به ورق و سپس لوله که برای نخستین بار اتفاق افتاده است، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد اکسین خوزستان، لوله‌سازی اهواز و ایران آروین، لوله سازی ماهشهر و لوله‌سازی صفا فعالیت داشته اند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی ایراسین