تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۴۳
کد خبر: ۲۲۲۱۶۷
‌می‌متالز - شرکت توزیع برق تهران شنبه این هفته مانند روال سابق خود جدول خاموشی احتمالی برق پایتخت را منتشر کرده بود و هیچ هشداری مبنی بر قطع گسترده برق دوباره پایتخت نداده بود تا مشترکان بتوانند برنامه‌ریزی درستی داشته باشند.

به گزارش می‌متالز، بنا بر اخبار واصله، در حالی که هنوز حتی ۲۴ ساعت از هشدار مدیرعامل توانیر نسبت به قطعی برق نگذشته بود، برق تهران غیرمنتظره قطع شد و کاربران در فضای مجازی از خاموشی گسترده در کل استان‌های کشور خبر دادند.

مدیرعامل شرکت توانیر و سخنگوی صنعت برق کشور امروز در نشست خبری مشترکشان هشدار دادند که به دلیل گرمای زیاد هوا و افزایش مصرف برق، این هفته خاموشی‌های گسترده در کشور دوباره آغاز می‌شود و هنوز مدت زیادی از این نشست خبری نگذشته بود که گزارش‌های قطعی برق ابتدا از پایتخت و سپس از سراسر کشور به دست رسید.

در این میان عده‌ای از کاربران توییتر فارسی هم از خاموشی‌ها گله کردند و مدعی شدند که برق‌شان بدون برنامه جدول خاموشی‌های برق قطع شده است.

برای مثال یکی از کاربران در توییتر فارسی نوشته بود: «بیشتر از دو ساعت برق قطع بود حداقل از قبل بگن چه ساعتی قراره برق قطع شه تا ما هم وقتمونو تنظیم کنیم تو این دو ساعت من میتونستم به همه کارام برسم! با این وضعیت که نمیشه زندگی کرد. دهع!» و یک کاربر دیگر گفته بود: «برق اینجا دو ساعته قطع شده! اگه تهران اینه وای به حال شهرستان» و در نهایت کاربری هم شرایط خود را این گونه توضیح داده بود: «اکسیژن روی دهنم بود خوابیدم. وقتی از خواب پریدم دستگاه کار نمی‌کرد برق رفته بود. از کپسول اکسیژن گرفتم و نفسم اومد سرجاش. من الان دیگه ۲۴ ساعت نیاز به دستگاه ندارم. ولی اون بیمارای کرونایی که هنوز حالشون بده، بدون برق و دستگاه می‌میرن.»


شرکت برق هشدار قطع گسترده برق در تهران را نداده بود

این‌ها در حالی است که شرکت توزیع برق تهران شنبه این هفته مانند روال سابق خود جدول خاموشی احتمالی برق پایتخت را منتشر کرده بود و هیچ هشداری مبنی بر قطع گسترده برق دوباره پایتخت نداده بود تا مشترکان بتوانند برنامه‌ریزی درستی داشته باشند.

مصطفی رجبی مشهدی صبح امروز در نشست خبری ادعا کرده بود: اگر استفاده از رمزارز‌ها نبود، خاموشی‌های ۲۴ ساعت گذشته به مشترکان خانگی تحمیل نمی‌شد.

او اعلام کرده بود: ۲۱۰ هزار ماینر کشف شده، معادل یک نیروگاه ۸۰۰ مگاواتی برق مصرف می‌کردند و رمزارز‌های غیرمجاز به همراه افزایش دمای هوا باعث به وجود آمدن این شرایط بحرانی شده‌اند.

سخنگوی صنعت برق همچنین ابراز نگرانی کرده بود: نیاز مصرف برق کشور در روز گذشته به ۶۵ هزار و ۷۰۰ مگاوات رسید که این مقدار نسبت به سال گذشته۲۰ درصد افزایش داشته است.

رجبی مشهدی گفته بود: اگر حدود دو هزار مگاوات صرفه‌جویی کنیم هم به راحتی از پیک مصرف عبور می‌کنیم و در غیر این صورت مجبوریم در بخش صنایع محدودیت‌هایی در نظر بگیریم. ما با صنایع از دو هفته قبل حداکثر همکاری داشتیم، اما بخشی از صنایع فولادی به دلیل تولید اکسیژن امکان کاهش میزان مصرف خود را ندارند و لاجرم ممکن است خاموشی برنامه‌ریزی شده صنایع را شروع کنیم.


حتی خاموش کردن یک لامپ می‌تواند کمک کند

متولی‌زاده مدیرعامل توانیر هم در همین مورد تاکید کرده بود: اگر مردم با ما همکاری نکنند، ناگزیریم صنایع فولادی را محدود کنیم که تعدادی از آن‌ها در حال تولید اکسیژن بیماران کرونایی هستند و حتی خاموش کردن یک لامپ می‌تواند به ما و بیماران کرونایی کمک کند.

راهکار محدودسازی برق صنایع در حالی پیشنهاد شده که در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۸۸ نفر جان خود را به دلیل بیماری کرونا از دست دادند و و ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور هفته پیش در گفتگوی زنده تلویزیونی پیش‌بینی کرده بود تعداد جان‌باختگان کرونایی در کشور، ممکن است به حدود ۸۰۰ نفر در روز هم برسد.

به نظر می‌رسد سریال خاموشی‌های طولانی مدت کشور دوباره کلید خورده و این بار هم مثل دفعات پیش، انگشت اتهام مسولان به سمت مردم و بخش خانگی است که تنها ۴۰ درصد از بار برق کشور را به دوش می‌کشند و آن طور که وزارت نیرو اعلام کرده، ۸۰ درصدشان هم مطابق الگوی استاندارد برق مصرف می‌کنند.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جماران (جی پلاس)

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین