تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۴
بازدید: ۲۲۲
کد خبر: ۲۲۲۵۰۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
رییس سازمان بورس اعلام کرد:

ورود رمزارز‌ها به بورس مشروط به بستر سازی قانونی توسط بانک مرکزی

‌می‌متالز - رییس سازمان بورس گفت: اکنون رمز ارز‌ها از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نیستند، اما اگر بانک مرکزی اقدام به ایجاد محیط قانونی کند، تدابیری جهت ابزارسازی اتخاذ خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، محمدعلی دهقان دهنوی درخصوص امکان ورود رمز ارز‌ها در بورس کالا گفت: این اقدام هیچگاه در دستور کار سازمان بورس نبوده است. رمز ارز‌ها از فناوری بلاک چین یا دیگر فناوری‌ها استفاده می‌کنند که در بسیاری از دیگر بازار‌ها قابل استفاده است و هیچ مانعی برای استفاده از این فناوری وجود ندارد.

وی افزود: به دلیل استفاده رمز ارز‌ها از ارز در واقع به نوعی صحبت از پول به میان است به همین دلیل باید بطور حتم مقرراتی برای آن مشخص کرد. ظرفیت قانونی رمز ارز‌ها در ایران فقط در مرحله استخراج است. رمز ارز نوعی کالا است که در اختیار وزارت صنعت قرار دارد و مجوز می‌دهد تا عده‌ای آن را استخراج کنند، فعالیت رمز ارز تا این قسمت قانونی است و سازمان مشکلی با آن ندارد.

این مقام مسوول ادامه داد: تعیین مقررات رمز ارزی که استخراج می‌شود و در دست مردم قرار می‌گیرد بر عهده بانک مرکزی است که تاکنون هیچ دستورالعملی راجع به رمز ارز‌ها ابلاغ نکرده و آن را به رسمیت نشناخته است. ارزی که به رسمیت شناخته نشده باشد و بانک مرکزی قواعد و دستورالعملی برای آن مشخص نکرده به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگاهی را در بازار سرمایه پیدا کند.

دهقان دهنوی عنوان کرد: اگر روزی بانک مرکزی به موضوع رمز ارز‌ها بپردازد و محیط قانونی برای آن ایجاد کند در آن زمان تدابیری برای ابزارسازی رمز ارز‌ها اتخاذ می‌شود، اما این اقدام لزوما به معنای استقبال از معاملات رمز ارز‌ها در بازار سرمایه نیست. ماهیت رمز ارز در دنیا شناخته شده و از قوانین مشخصی برخوردار نیست. گاهی ریسک شدید ریزش برای آن بوجود آمده و عده‌ای را مالباخته کرده است.

وی به مقایسه سرمایه گذاری در بازار سرمایه و رمز ارز‌ها پرداخت و گفت: ریزش سهام افراد در بازار سرمایه باعث خدشه شراکت فرد در آن شرکت نمی‌شود و تعداد سهام فرد در آن شرکت ثابت می‌ماند و ضرر و زیان ایجاد شده در آینده جبران خواهد شد. اما در رمز ارز‌ها اگر قیمت‌ها با ریزش همراه شود دیگر هیچ عینیتی وجود ندارد که فرد بخواهد نسبت به آن مدعی باشد. چنین مسایل و وجود ریسک‌هایی در رمز ارز‌ها سازمان بورس را محتاط کرده است.

دهقان دهنوی به آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای راه اندازی بورس بین المللی کیش اشاره و اضافه کرد: اگر به دنبال ایجاد بورس جدید هستیم باید فعالیت بین المللی مشخص باشد. باید شرکای خارجی از ابتدا حضور داشته باشند تا معاملات بین المللی در آنجا شکل بگیرد. در صورت رفع الزامات، مجوز تاسیس بورس در کیش داده می‌شود.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده