تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۳۸
بازدید: ۳۰۷
کد خبر: ۲۲۲۶۶۲
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

سهامداران بورسی بخوانند / روز سرنوشت‌ساز نماد‌های مواد غذایی

‌می‌متالز - بازار سرمایه هفته گذشته با روند صعودی به کار خود پایان داد و شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و ۴۸۴ هزار واحد قرار گرفت. امروز کدام اخبار بر روند بازار سهام موثر هستند؟

به گزارش می‌متالز، بازار سرمایه هفته گذشته با روند صعودی به کار خود پایان داد و شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و ۴۸۴ هزار واحد قرار گرفت. امروز کدام اخبار بر روند بازار سهام موثر هستند؟

_قیمت سنگ آهن در روز‌های گذشته روند کاهشی را در پیش گرفته است. برخی علت کاهش قیمت سنگ آهن را عزم چین برای کاهش تولید فولاد می‌دانند چین به عنوان بزرگترین تولید کنندفولاد و بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن در جهان است. تغییر سیاست‌های این کشور در زمینه مصرف سنگ آهن تغییرات زیادی در قیمت این بازار ایجاد کرده است.

_شیر و لبنیات از قیمت‌گذاری دستوری خارج شد. این خبر را روز گذشته سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی داد و در این باره گفت: برخی از کارخانه‌ها با قیمت ۶۴۰۰ تومان شیر خام را از دامداران می‌خرند و برخی کارخانه‌ها به قیمت کمتر؛ بنابراین بر این اساس برآورده‌های انجام شده نشان می‌دهد حدود ۲۰ درصد به قیمت محصولات لبنی اضافه شده است.

_ قیمت جهانی مواد غذایی در حال افزایش است و این افزایش ادامه‌دار است. شکر ۲٫۴ درصد، دانه سویا ۱٫۵ درصد، گندم ۲٫۶ درصد و ذرت کمتر از یک درصد افزایش قیمت را ثبت کرده‌اند.

_از سال گذشته تا به حال روغن مایع ۹۲ درصد گران شده است. آخرین آمار رسمی در مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که میزان افزایش قیمت روغن جامد و مایع بین ۹۲ تا ۱۲۸ درصد است؛ به طوری که هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع که در تیرماه سال گذشته حدود ۸۹۰۰ تومان به طور متوسط قیمت داشته در خردادماه امسال به ۱۶ هزار و ۶۰۰ و در تیرماه به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده و حتی تا ۲۳ هزار تومان هم فروش رفته است.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده