تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۲۸
کد خبر: ۲۲۲۷۰۷
‌می‌متالز - رییس کمیته بنادر و دریانوردی مجلس یکی از شاخص‌های اصلی توسعه کشور را «اقتصاد دریامحور» دانست و گفت: باید در این حوزه اقدامات جدی و مهم مدنظر قوای سه گانه قرار گیرد.

به گزارش می‌متالز، مجتبی یوسفی با بیان اینکه یکی از شاخص‌های اصلی رشد اقتصادی کشورها، توجه به اقتصاد دریامحور و استفاده از ظرفیت‌های دریایی است، اظهار کرد: مزیت دریایی ایران بی نظیر است و صرفا با استفاده از سرمایه گذاری دولت نمی‌توانیم فعالیت‌های اقتصادی را پیش ببریم و باید بتوانیم با سرمایه گذاری داخلی و نیز ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاران خارجی، از ظرفیت بخش خصوصی به بهترین شکل در حوزه دریایی و بندری بهره‌مند شویم.

وی ادامه داد: تسهیل قوانین بالادستی یکی دیگر از مسائل مهمی است که در حوزه سرمایه گذاری باید به آن توجه ویژه داشته باشیم تا شرایط برای فعالان بخش خصوصی به بهترین شکل فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه سواحل مکران می‌تواند محور توسعه اقتصادی کشور باشد، عنوان کرد: با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، چابهار و سواحل مکران می‌توانند محور توسعه اقتصادی ایران باشند و در عین حال بنادر شهیدرجایی و امام خمینی (ره) می‌توانند به هاب منطقه تبدیل شوند. خوشبختانه کشور ما به آب‌های آزاد متصل است و همین مساله می‌تواند با جذب سرمایه گذاری و رشد اقتصادی همراه باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: ایران موقعیت جغرافیایی فوق العاده‌ای دارد و همین ویژگی می‌تواند مزیت رقابتی ایجاد کند، در عین حال ظرفیت‌های دریایی در شمال و جنوب کشور بر کسی پوشیده نیست و همین امر می‌تواند مبنای توسعه و پیشرفت اقتصادی برای کشور با استفاده از ظرفیت‌های دریایی و بندری قرار گیرد.

یوسفی با اشاره به اینکه از ۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در کشور برخورداریم، اضافه کرد: باید از ظرفیت دریایی و نوار ساحلی خود به بهترین شکل استفاده کنیم، متاسفانه کمتر از ۱۰ درصد جمعیت کشور ما در نوار ساحلی زندگی می‌کنند در حالی که حدود دو سوم جمعیت مردم در کشور‌های توسعه یافته در نوار ساحلی زندگی می‌کنند، اما جمعیت کشور ما در نواحی مرکزی متمرکز شده است.

به گفته وی، کشور از نظر فنی و مهندسی شرایط بسیار خوبی در منطقه دارد و در عین حال از پتانسیل بالای نیروی انسانی برخودار است و باید بتواند با برنامه ریزی صحیح و مدون از ظرفیت دریایی و اقتصاد دریامحور در جهت توسعه اقتصادی ایران استفاده کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط