تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۵
کد خبر: ۲۲۲۸۷۵
‌می‌متالز - روز گذشته بازار سهام با تحرکات منفی به پایان رسید و شاخص کل روندی ریزشی را در پیش گرفت، اما امروز حجم تقاضا در بازار زیاد شده است. امروز بازار مثبت به پایان می‌رسد؟

به گزارش می‌متالز، بازار سهام امروز با روندی مثبت آغاز کرد بر خلاف روز گذشته که با منتشر شدن خبر تعطیلی تهران و بورس در شش روز آینده حجم عرضه در بازار بالا رفت، اما امروز روند بازار مثبت آغاز شد و در برخی از گروه‌ها افزایش تقاضا به چشم می‌خورد.

در بازار امروز گروه شیمیایی، پالایشی و سیمانی از جمله گروه‌هایی هستند که نسبتا سبزپوش شدند و افزایش تقاضا در آن‌ها شکل گرفته است.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر با محوریت فشار نقدینگی ناشی از تاثیرپذیری از بالا رفتن نرخ ارز و نبود معاملات در بازار‌های دیگر، عرضه در عمده بازار‌ها کاهش پیدا کرده است.

آقا بزرگی در تشریح گفته‌هایش بیان کرد: عرضه در معاملات مسکن، سکه و دیگر بازار‌ها شکل نگرفته است و افراد در حال حاضر دارایی‌های خود را نمی‌فروشند به همین جهت نرخ ارز هم روندی افزایشی را پیدا کرده است. به عبارت دیگر به دلیل کاهش عرضه در عمده بازار‌ها شاهد افزایش قیمت هستیم.

تاثیر تعطیلی کرونایی بر بازار امروز

این کارشناس بازار در بخش دیگر گفت: به همین صورت در بازار سهام از شدت عرضه‌ها کم شده است و با توجه به تعطیلی پیش‌رو تمایل به نگهداری از سهم‌ها بیشتر شده است. پس در نتیجه بازار امروز مثبت به پایان می‌رسد.

وی در این باره تشریح کرد: انگیزه‌ها در بازار سهام تغییر کرده‌اند و حالا کسانی که حتی نیاز به نقدینگی دارند تمایلی به فروش سهام خود پیدا نمی‌کنند. همین موضوع باعث کاهش عرضه و بالا رفتن قیمت‌ها در همه بازار‌ها شده است؛ بنابراین تا روی کار آمدن وزرای اقتصادی دولت جدید این روند ادامه‌دار خواهد بود.

وی در بخش دیگری افزود: روز گذشته جو بازار در حال تغییر بود و شاخص کل و هم‌وزن در جهت مخالف هم حرکت کردند. به دلیل آنکه جو بازار در حال تغییر بود شاخص کل منفی شد. اما امروز با توجه به تعطیلی‌های پیش رو احتمالا روند بازار مثبت باشد.

وی در پایان گفت: با توجه به برنامه‌های احسان خاندوزی درباره بازار سرمایه و وزیر پیشنهادی صمت، ثبات بیشتری را در بازار‌ها شاهد خواهیم بود. به عنوان مثال احسان خاندوزی در برنامه‌های پیشنهادی خود جلوگیری از تلاطم بیش از اندازه در بازار سرمایه را محوریت کار خود قرار داده و همچنین مخالفت خود را نسبت به تامین مالی سنگین از بازار سهام اعلام کرده است.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط