تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۴۲
بازدید: ۴۷۹
کد خبر: ۲۲۲۹۰۷
سرویس خبر : انرژی
اداره اطلاعات انرژی آمریکا:

پایین‌ترین رقم تولید نفت ایران طی ۴۰ سال اخیر ثبت شد

‌می‌متالز - طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران در سال ۲۰۲۰ روزانه کمتر از دو میلیون بشکه نفت تولید کرد که پایین‌ترین رقم طی ۴۰ سال اخیر است.

به گزارش می‌متالز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی جدید اعلام کرد: ایران در سال میلادی ۲۰۲۰ به دلایلی، چون افت اقتصاد جهانی در نتیجه شیوع کرونا و تحریم‌ها، روزانه کمتر از دو میلیون بشکه نفت تولید کرد که پایین‌ترین رقم طی ۴۰ سال اخیر است.

براساس این گزارش، ایران ذخایر نفت و گاز طبیعی فراوانی دارد که در پایان سال گذشته شامل ۲۵ و ۱۲ درصد از ذخایر نفت خاورمیانه و جهان بود. در این میان هر چند ایران از مشارکت در توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس معاف شده، اما از تحریم‌های آمریکا متاثر شده و به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت سابق، ایران به دلیل تحریم‌ها با کاهش ۱۲۰ میلیارد دلاری درآمد نفتی روبرو شد.

تولید و صادرات نفت ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و احیای تحریم ها، متاثر شده و در چند ماه نخست سال ۲۰۱۹، حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز و بعد از پایان معافیت‌ها به حدود ۲.۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. همچنین بیش از نیمی نفت و میعانات صادراتی ایران در سال ۲۰۲۰ با نام نفت کشور‌های دیگر به چین صادر شد.

با این وجود همه امید‌ها برای دستیابی به توافق جدید برجام از بین نرفته و امیر عبداللهیان وزیر پیشنهادی خارجه دولت جدید ایران ممکن است به توافقی برسد که دولت قبل موفق به انعقاد آن نشد.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده