تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۳۸
کد خبر: ۲۲۳۲۹۷
‌می‌متالز - افزایش قیمت دلار موجب شد سکه امامی نیز در هفته گذشته در مسیر صعودی قرار بگیرد. سکه امامی روز یکشنبه ۲۰۰ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسید.

به گزارش می‌متالز، افزایش قیمت دلار موجب شد سکه امامی نیز در هفته گذشته در مسیر صعودی قرار بگیرد. سکه امامی روز یکشنبه ۲۰۰ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسید. در روز‌های بعد، در معاملات پشت خطی، فلز گران‌بهای داخلی به کانال ۱۲ میلیون تومانی نیز رفت. تحلیل‌گران فنی باور دارند در صورتی که فلز گران‌بهای داخلی بالای مرز ۱۲ میلیونی تثبیت شود، سکه رو به سوی قیمت‌های بالاتر خواهد گذاشت. برای سکه‌بازان مرز ۲۷ هزار تومانی دلار اهمیت زیادی دارد. در واقع اگر اسکناس آمریکایی در هفته جاری به بالای مرز ۲۷ هزار تومانی برود، فلز گران‌بهای داخلی کار دشواری برای ماندن بالای کانال ۱۲ میلیون تومانی نخواهد داشت.

در این میان، عده‌ای از معامله‌گران باور دارند با تشکیل دولت سیزدهم به مرور عرضه ارز در بازار افزایش پیدا خواهد کرد و همین مساله موجب می‌شود که قیمت دلار در جهت کاهشی حرکت کند. در صورت افت قیمت دلار، سکه امامی نیز دچار افت قیمت خواهد شد. از نگاه برخی فعالان هر چقدر دولت زودتر تشکیل شود، احتمال به آرامش رسیدن بازار ارز و سکه بیشتر خواهد بود.

در این میان برخی فعالان باور دارند که با باز شدن بانک‌ها و صرافی‌های رسمی از روز یکشنبه، میزان تاثیرگذاری نوسان‌گیران نیز کاهش خواهد یافت. نوسان‌گیران از روز دوشنبه نوسانات زیادی را به قیمت دلار تحمیل کردند و امکان دارد که روز شنبه نیز بازار تحت تاثیر رفتار‌های آنها، تغییرات قابل توجهی را تجربه کند.

رشد محدود طلا

بهای اونس طلا در بازار‌های جهانی چند روز گذشته تحت‌تاثیر بازار‌های بیرونی که شاخص‌دلار آمریکا را تقویت کرد و به‌بالاترین سطح چهار‌ماه و نیم گذشته رسید، عقب‌نشینی کرد و همزمان کاهش قیمت نفت‌خام هم بر بازار فلزات گرانبها تاثیرگذار بود. اما نگرانی‌ها نسبت به‌شیوع کرونای دلتا و تاثیر آن بر احیای اقتصادی به‌کمک این فلز ارزشمند شتافت و مانع افت هفتگی شد، هر چند که صعود ملایم شاخص دلار این رشد را محدودتر کرد؛ به‌این ترتیب اونس طلا در ساعت ۲۰ روز گذشته به‌۱۷۸۳ دلار رسید. به‌گفته کارشناسان ریسک‌گریزی سرمایه را به‌سمت اوراق قرضه سوق داده و باعث کاهش بازده می‌شود و این موضوع روی قیمت طلا تاثیر گذاشته‌است. برای حفظ روند صعودی نیاز است تا قیمت‌ها بار دیگر تقویت شود. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به‌سطح مقاومت فنی ۱۸۰۰ دلاری است.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده