تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۲۶
بازدید: ۴۰۱
کد خبر: ۲۲۳۳۴۳
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

تغییر و اعمال دستورالعمل بازارگردانی به نفع معاملات بورس

‌می‌متالز - تغییر عملیات بازارگردانی شرکت‌ها و انجام آن با هدف افزایش نقدشوندگی، تحدید نوسانات و کاهش اختلاف قیمت سفارش‌های خرید و فروش انجام شده است که به طور حتم می‌تواند در وضعیت فعلی بازار سهام، مفید باشد.

به گزارش می‌متالز، مدیر سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت با بیان مطلب فوق به تغییرات جدید اعمال شده در دستورالعمل بازارگردانی و واگذاری آن به شرکت بورس و فرابورس اشاره کرد و  گفت: پس از نوسانات بازار سرمایه در سال ۹۹، وجود بازارگردان برای تمام نماد‌های معاملاتی الزامی شد، اما فعالیت بازارگردان‌ها به دلیل ایجاد برخی از محدودیت‌ها با مشکلاتی همراه شد، در حالی که اکنون اصلاحات ایجاد شده در دستورالعمل جدید باعث جبران برخی از کمبود‌ها شده است.
به گفته مهدی عبدی، در دستورالعمل جدید، صدور مجوز فعالیت بازارگردانی در اختیار بورس‌ها قرار گرفته است که این اتفاق به طور حتم منجر به تسهیل فرآیند اخذ مجوز فعالیت بازارگردانی برای متقاضیان می‌شود.
وی اظهار داشت: تعیین طبقات نقدشوندگی برای نماد‌های معاملاتی توسط هر بورس از دیگر مواردی است که در دستورالعمل جدید لحاظ شده و می‌تواند در تعیین پارامتر‌های بازارگردانی متناسب با شرایط معاملاتی خاص هر سهم نقش به سزایی داشته باشد.
مدیر سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت به دیگر مزایای دستورالعمل جدید بازارگردانی اشاره کرد و گفت: تقاضای برگزاری حراج در صورتی که نماد طی ۵ روز متوالی با صف خرید یا فروش مواجه باشد، یکی از مهمترین مزایایی است که در این دستورالعمل برای بازارگردان‌ها در نظر گرفته شده است.


مشکل تشکیل صف‌های سنگین فروش برای بازارگردان‌ها


وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این تغییرات چه کارکرد تشویقی برای بازارگردان‌ها به دنبال خواهد داشت، گفت: از جمله مشکلاتی که همیشه بازارگردان‌ها به ویژه در نیمه دوم سال گذشته با آن مواجه بودند، تشکیل صف‌های سنگین فروش در نماد‌های موضوع بازارگردانی بود که باعث می‌شد تا روند معاملات آن‌ها با توجه به حجم مبنای بالای برخی از سهم ها، محدودیت دامنه نوسان و ایفای تعهدات بازارگردانی با تغییر چندانی در قیمت سهام همراه نشود و با وجود صرف منابع توسط بازارگردان، معاملات نماد به مرحله تعادل نرسد.
عبدی خاطرنشان کرد: تقاضای برگزاری حراج که در دستورالعمل جدید بازارگردانی در نظر گرفته شده است می‌تواند به بازارگردان‌ها کمک کند تا معاملات نماد‌ها با استفاده از منابع کمتر و معقول‌تر به تعادل برسد که البته همراهی ناظر معاملات هر یک از شرکت‌های بورسی در موثر واقع شدن آن نقش به سزایی خواهد داشت.
مدیر سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت وجود محدودیت‌ها در تامین نقدینگی به منظور ایفای تعهدات بازارگردانی را از جمله مشکلات بازارگردان‌ها اعلام کرد و افزود: با توجه به وجود چنین مشکلی، اعطای فرصت در نظر گرفته شده در دستورالعمل جدید می‌تواند به فعالیت‌ها بازارگردان‌ها کمک کند.
وی ادامه داد: بر این اساس چنانچه بازارگردان با محدودیتی در زمینه تامین منابع بازارگردانی مواجه باشد می‌تواند تعهدات خود را با موافقت بورس مربوطه تا حداکثر ۱۰ روز کاری و تا ۵۰ درصد کاهش دهد.
عبدی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مطابق این دستورالعمل، بورس‌ها موظف به ارزیابی عملکرد بازارگردان‌ها به صورت هفتگی و ارائه رتبه بندی برای این شرکت‌ها هستند که کارمزد دریافتی آن‌ها بر اساس این رتبه بندی متغیر خواهد بود.
مدیر سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت اظهار داشت: در این صورت شرکت‌های بازارگردانی از یک سو به منظور جذب مشتریان جدید و از سوی دیگر برای افزایش کارمزد دریافتی تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا عملکرد مطلوبی را به ثبت برسانند.

وی به مسوولیت بازارگردان در تامین منابع نقدینگی اشاره کرد و گفت: در صورتی که شرکت‌ها و سهامداران آن‌ها در این مورد همکاری لازم را با بازارگردان نداشته باشند، به طور حتم چالش‌هایی برای آن‌ها ایجاد خواهد شد، این موضوع از جمله مسایلی بود که عمده بازارگردان‌ها در زمان اصلاح بازار در سال گذشته با آن دست به گریبان بودند.


تاثیر دستورالعمل جدید شرکت‌های بازارگردانی بر کل معاملات بورس


عبدی به تاثیر دستورالعمل جدید شرکت‌های بازارگردانی در عملکرد این شرکت‌ها و کل معاملات بورس تاکید کرد و گفت: ایجاد زمینه‌های لازم برای فعالیت آسان‌تر بازارگردان‌ها منجر به افزایش نقدشوندگی سهام و معاملات روان در بازار خواهد شد؛ بنابراین اجرای این دستورالعمل می‌تواند در بهبود عملکرد بازارگردان‌ها، مؤثر باشد.
به گفته مدیر سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت، تعیین طبقات نقدشوندگی باعث می‌شود پارامتر‌های بازارگردانی برای هر یک از نماد‌ها براساس حجم معاملات و درصد سهام شناور متفاوت باشد.


ویژگی‌های مثبت دستورالعمل جدید بازارگردانی


وی به یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت دستورالعمل جدید بازارگردانی اشاره کرد و گفت: از ویژگی‌های موثر این دستورالعمل بر روند معاملات، می‌توان به الزام حضور بازارگردان در مواقع گره معاملاتی اشاره کرد که نماد‌های معاملاتی در چنین شرایطی به صورت مطلوب تری به تعادل خواهند رسید.
عبدی با بیان اینکه تعدیل پارامتر‌های بازارگردانی در صورت افزایش سرمایه شرکت‌ها باعث تغییر این پارامتر‌ها با توجه به شرایط جدید خواهد شد، افزود: در مجموع انتظار می‌رود دستورالعمل جدید در صورت همراهی شرکت‌ها و سهامداران آن‌ها در زمینه تامین به موقع و مناسب نقدینگی، باعث افزایش نقدشوندگی و تعمیق معاملات سهام شود.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده