تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۵۴
بازدید: ۷۹۴
کد خبر: ۲۲۳۳۵۰
در چهار ماهه نخست سال جاری:

واردات گوشی موبایل با رشد ۲۸ درصدی به ۱.۱ میلیارد دلار رسید

واردات گوشی موبایل با رشد ۲۸ درصدی به ۱.۱ میلیارد دلار رسید
‌می‌متالز - معاون دفتر آمار گمرک با اعلام واردات بیش از ۱۲.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۴.۵ میلیارد دلار از رشد ۲۸ درصدی واردات گوشی همراه به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار در چهار ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش می‌متالز، آرزو غنیون درباره آخرین وضعیت واردات در سال جاری گفت: طی چهار ماهه نخست سال جاری، میزان کل واردات، بیش از ۱۲.۵ میلیون تن به ارزش ۱۴.۵ میلیارد دلار مشتمل بر ۴۰۵۰ قلم کالا از ۱۰۵ کشور بود که در این میان، بالغ بر ۵.۱ میلیون گوشی تلفن همراه به ارزش بیش از ۱.۱ میلیارد دلار وارد شد که حدود ۸ درصد از ارزش کل واردات را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۸ درصدی داشت.

وی افزود: از مهمترین دلایل افزایش واردات گوشی نسبت به مدت مشابه سال قبل، نیاز دانش آموزان به آموزش مجازی ناشی از کرونا و تعطیلی مدارس بود. همچنین مدت زمان محدود بهره برداری از گوشی تلفن (بطور متوسط سه سال) به دلیل چرخه طول عمر کوتاه این کالا از دیگر دلایل نیاز بازار به واردات به شمار می‌رود.

این معاون ادامه داد: متوسط قیمت هر گوشی طی این مدت با افزایش ۵۸ درصدی حدود ۲۲۴ دلار بود که نسبت به سال گذشته که ۱۴۲ دلار بود، حدود ۸۲ دلار معادل افزایش داشت. کشور‌های طرف معامله هم، عمدتا امارات، چین و ویتنام بودند و عمده واردات به برند‌های سامسونگ، شیائومی، هواوی و نوکیا اختصاص داشته است.

غنیون گفت: طی این مدت، میزان واردات موبایل به طریق مسافری هم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که حدود ۷۹.۶ هزار دستگاه بود، افزایش ۱۶ درصدی داشت. در شرایط اقتصادی فعلی با اعمال نرخ حقوق ورودی برای گوشی‌های با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار، روند واردات به سوی گوشی‌های با ارزش کمتر از سقف تعیین شده سوق داده می‌شود. بطوریکه عموم مردم توان خرید داشته باشند.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده