تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۴۶
بازدید: ۳۲۰
کد خبر: ۲۲۳۵۰۶
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

رکورد حجم و ارزش معاملات بورس در سال ۱۴۰۰ شکست

‌می‌متالز - شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه که با رکوردشکنی حجم و ارزش معاملات بورس در سال ۱۴۰۰ همراه بود، با رشد ۱۵هزارواحدی روبرو شد.

به گزارش می‌متالز، در جریان دادوستد‌های امروز بازار سرمایه بیش از ۱۳ میلیارد و ۴۰۷ میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۱۰ هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان در بیش از یک میلیون و ۳۶۶ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۱۵ هزار و ۵۵۵ واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۵۱۵ هزارواحد قرار گرفت.

بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نماد‌های معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی نوری، پالایش نفت تهران و پتروشیمی پردیس شد و در مقابل شرکت‌های سرمایه‎ گذاری تامین اجتماعی، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه و سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی مثبتی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۳۸۹۳ واحد، کل (هم‌وزن) ۷۷۰۷ واحد، قیمت (هم‌وزن) ۴۸۶۵ واحد، آزاد شناور ۱۴۲۲۷ واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ۱۴۱۸۴ و ۲۲۶۵۷ واحد رشد کردند.

بر اساس این گزارش، در بازار‌های فرابورس ایران هم با معامله ۳ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ورقه به‌ارزش ۱۰ هزار و ۸۵۱ میلیارد تومان در ۵۳۰ هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۳۱۸ واحد رشد کرد و در ارتفاع ۲۱ هزار و ۸۷۶ واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نماد‌های معاملاتی پتروشیمی مارون، پلیمر آریا ساسول و پتروشیمی زاگرس شد و در مقابل شرکت‌های بیمه پاسارگاد، سنگ‌آهن گهر زمین و ذوب آهن اصفهان بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده