تاریخ: ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۱۳
کد خبر: ۲۲۵۱۹۵
‌می‌متالز - مدیرکل گمرک آستارا گفت: کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا امروز راه اندازی و به بهره برداری رسید.

به گزارش می‌متالز، کریم رسولی صبح امروز در آیین راه اندازی کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در این شهرستان اظهار داشت: خداوند را شاکریم که همزمان با هفته دولت از امروز گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا رسماً فعالیت خود را آغاز کرد.

مدیرکل گمرک آستارا با بیان اینکه قبل از این کلیه خدمات گمرکی این منطقه از طریق کد گمرک زمینی انجام می‌گرفت افزود: با راه اندازی کد گمرکی این منطقه فعالیت اقتصادی تجار و صاحبان کالا در این منطقه تسهیل و تسریع می‌گردد.

رسولی با تاکید بر اینکه منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا نقش بسزایی را در توسعه اقتصادی منطقه ایفا می‌کند تصریح کرد: پس از پیگیری‌های مستمر، کد گمرک این منطقه به شماره ۲۰۲۰۲ از سوی سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر و از امروز راه اندازی گردید.

وی با دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در این منطقه افزود: منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا فرصت بسیار مناسبی برای استفاده از معافیت‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری است می‌می توانند از مزایای مناطق ویژه اقتصادی بهره‌مند شوند.

مدیرکل گمرک آستارا بر لزوم حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این منطقه تاکید کرد و گفت: منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا از لحاظ کاهش هزینه، بهای تمام شده تولید کالا و ارزش افزوده برای سرمایه گذاران یک فرصت ایده آل محسوب می‌شود.

با راه اندازی رسمی کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، سرمایه‌گذاران و تجار و صاحبان کالا می‌توانند از مزایایی، چون صدور قبض انبار تفکیکى قابل معامله توسط مدیریت منطقه، صدور گواهى مبدأ، مهلت توقف نامحدود کالا در منطقه، ترانزیت و صادرات مجدد برای کالاهاى وارده به منطقه، آزادى مشارکت و سرمایه‌گذارى برای اتباع داخلى و خارجى، استفاده از تخفیف مناسب در هزینه‌هاى بندرى و تخلیه و بارگیرى و انباردارى کالا، پردازش و تغییر بسته بندى کالاهاى وارد شده به منطقه و صدور محصولات مزبور بدون هرگونه تشریفات زاید، ورود کالا از خارج تا هر میزان بدون پرداخت عوارض گمرکى و سود بازرگانى به داخل منطقه، استفاده از معافیت گمرکى برای ورود کالاهاى ساخته شده در منطقه ویژه به داخل کشور میزبان به میزان ارزش افزوده و عدم نیاز به ثبت سفارش و گشایش اعتبار و معافیت از شرط غیرمجاز و مجاز مشروط و عمده فروشى کالا با شرایط سهل و آسان بهره‌مند شوند.

شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه پس از حضور در مزایده، ساخت، توسعه و بهره برداری از بندر آستارا که در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان بنادر و دریانوردی برگزار گردیده بود برنده مزایده اعلام و پس از تحویل اراضی متروکه و بلااستفاده در این شهرستان، در سال ۱۳۹۲ فاز نخست این بندر را به بهره برداری رساند و هم اکنون یکی از مهمترین بنادر خزر محسوب می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم