تاریخ: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۳۱
کد خبر: ۲۲۶۸۰۳
‌می‌متالز - یک سناتور آمریکایی گفته است ارز‌های دیجیتال چیزی شبیه به بانک‌های غیرقانونی هستند. او که از مخالفان سرسخت ارز‌های دیجیتال است، می‌گوید باید بانک‌های آمریکایی را از همکاری با استیبل‌کوین‌ها منع کرد. به گزارش «The Block» الیزابت وارن، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست و یکی از منتقدان قدیمی ارز‌های دیجیتال، در مصاحبه اخیر خود با نیویورک تایمز گفته است از نظر او ارز‌های دیجیتال «نسل جدید بانک‌های سایه‌ای» هستند.

به گزارش می‌متالز، بانک سایه‌ای (Shadow Bank) به موسسات مالی غیربانکی گفته می‌شود که خارج از چارچوب مقررات رایج بانکی، اقدام به ارائه خدماتی نظیر اعطای وام می‌کنند.

بانکداری سایه به خودی خود غیرقانونی نیست، اما برخی از شرکت‌هایی که از این سیاست پیروی می‌کنند بعضا مرتکب فعالیت‌های غیرقانونی می‌شوند. نیویورک‌تایمز در گزارش خود بیشتر بر موضوع بلاک‌فای (BlockFi) متمرکز شده است. بلاک‌فای یک استارت‌آپ وام‌دهی مبتنی بر ارز‌های دیجیتال است که منابع مالی آن را بخش خصوصی تامین می‌کند و توجه تعداد زیادی از مقامات نظارتی ایالات‌متحده را هم به خود جلب کرده است. حساس‌شدن بخش نظارتی آمریکا نسبت به بلاک‌فای، بیشتر به‌خاطر تلاش‌های گسترده این شرکت برای همراه‌شدن با دیگر استارت‌آپ‌های در حال توسعه حوزه ارز دیجیتال بوده است که خدماتی مشابه خدمات بانکی ارائه می‌دهند. نظرات وارن نشان می‌دهد که او همچنان یکی از مخالفان سرسخت ارز‌های دیجیتال و صنعتی است که حول محور برنامه‌های فعال در این حوزه شکل گرفته است. این سناتور آمریکایی به نیویورک تایمز گفت: ارز دیجیتال نسل جدید بانک‌های سایه‌ای است. این حوزه تعداد زیادی از خدمات مشابه را ارائه می‌کند، اما فاقد حمایت از حقوق مصرف‌کننده و ثبات مالی است که از سیستم سنتی پشتیبانی می‌کند. این چیزی شبیه تبدیل‌کردن کاه به طلا است. وارن این ایده را هم مطرح کرد: منع‌کردن بانک‌های آمریکایی از نگهداری وجوهی که به عنوان پشتوانه مالی برای استیبل کوین‌ها سپرده‌گذاری شده است، می‌تواند به‌طور موثر به این بازار رو به رشد پایان دهد.

منبع: دنیای اقتصاد