تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۲۱
کد خبر: ۲۲۷۰۱۴
نسبت به صندوق‌های سهامی دیگر؛
‌می‌متالز - روز شنبه بیستم شهریورماه با حضور ۸۷.۱۴ درصد از سهامداران، مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در سالن تلاش برگزار شد.

به گزارش می‌متالز، در سال مالی ۱۳۹۹، پرتفوی سرمایه گذاری صبا تامین بازدهی ۵۳۳ درصدی را کسب کرده و در مقابل بازدهی بورس به میزان ۳۵۹ درصد و متوسط بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری به میزان ۳۶۳ درصد عملکرد بسیار مطلوبی داشته است. در سال منتهی به ۳۱/۰۲ / ۱۴۰۰ نیز صبا تامین با بازدهی ۲۵ درصد نسبت به بازدهی بورس به میزان ۱۷ درصد و متوسط صندوق‌های سرمایه گذاری سهام به میزان ۱۳ درصد عملکردی به میزان دو برابر متوسط صندوق‌های سرمایه گذاری، بازدهی داشته است.

در ابتدای این جلسه محمدعلی شیرازی مدیرعامل شرکت صبا تامین با ارائه گزارشی از عملکرد شرکت در سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، با اشاره به سیاست‌های این شرکت گفت: یکی از سیاست‌هایی در سال‌های اخیر دنبال کرده‌ایم، تنوع بیشتر در ترکیب سبد سرمایه‌گذاری بوده است همچنین خروج از صنایع با سودآوری پایین و افزایش وزن صنایع با تقسیم سود بالا از برنامه‌هایی بوده است که به منظور مدیریت ریسک و افزایش سود آوری دنبال شده است. همین موضوعات باعث شده شرکت سرمایه‌گذاری صبا بازدهی بیشتری نسبت به شاخص کل بورس را کسب کند.

محمد علی شیرازی در ادامه با اشاره به اهم اقدامات شرکت در سال گذشته گفت: تاسیس شرکت سبدگردانی و اخذ مجوز فعالیت، افزایش سرمایه، توسعه سبدگردانی، تاسیس شرکت لیزینگ (در مرحله اخذ مجوز از بانک مرکزی) از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال گذشته بوده است. او ادامه داد: اخذ کرسی هئیت مدیره برای اولین بار در تاریخ شرکت به طور همزمان در شرکت بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس کالا ایران، بورس انرژی، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری بوده است. موضوعی که از این زاویه شرکت را به در وضعیتی متمایز قرار داده است.رشد ۴۰ درصدی سود خالص نسبت به سال گذشته


بر اساس عملکرد مالی طی دوره یکساله منتهی به اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، درآمد‌های عملیاتی صبا تامین به ۱۰۱،۷۲۱ میلیارد ریال رسیده است که از رشد ۳۸ درصدی نسبت به دوره مشابه خبر می‌دهد. سود خالص این شرکت نیز همین جهش را تجربه کرده با رشدی ۴۰ درصدی به ۹۸۹۵۶ میلیارد ریال رسیده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد رشد سود آوری صبا در شرکت‌های زیر مجموعه آن نیز نمود یافته است. به عنوان مثال شرکت سرمایه گذاری هامون صبا رشد ۳۴۹ درصدی، کاگزاری صبا تامین رشدی ۲۴۱ درصدی و کارگزاری بیمه تامین آینده رشدی ۷۲ درصدی را به ثبت رسانده است. در این راستا شرکت خدمات مدیریت صبا تامین از زیان خارج شده و ۳۶ میلیارد تومان سود ساخته است.


کسب رکورد ۲۰ عرضه اولیه در دو سال


براساس اظهارات شیرازی توسعه عملیات شرکت سبدگردان‌اندیشه صبا، تجدید ساختار خدمات مدیریت صبا به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه فن‌آوری و سرمایه‌گذاری جسورانه، تداوم فرآیند عرضه و پذیرش سهام شرکت‌های گروه شستا و اقدام برای انتقال سهام شرکت از فرابورس به بورس اوراق بهادارا تهران از برنامه‌های آتی صبا تامین در سال مالی پیش رو است. لیست شرکت‌هایی که توسط صبا تامین به بازار سرمایه راه پیدا کرده اند، در دو سال اخیر به ۲۰ شرکت رسیده است. همچنین شرکت صبا تامین در سال گذشته پس از ۶ سال از سازمان حسابرسی گزارش مقبول دریافت کرد، صبا تامین توانست در آخرین گزارش خود نیز باردیگر گزارش مقبول دریافت کند.

منبع: صدای بورس

مطالب مرتبط