تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۵۴
کد خبر: ۲۲۷۱۵۸
‌می‌متالز - شرکت فورد پنج‌شنبه اعلام کرد که فروش خودرو‌های جدید فورد موتور در ایالات متحده در ماه گذشته به‌دلیل کمبود مداوم جهانی تراشه‌های نیمه‌هادی که باعث ایجاد مشکلات در صنعت خودرو شده، ۱/ ۳۳‌درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

به گزارش می‌متالز، این خودروساز دیترویتی ماه آگوست را با روند فروش ناخوشایند خودرو‌های خود به پایان رساند که با یک کاهش چشم‌گیر به نرخ فروش ۰۹/ ۱۳میلیون خودرو سقوط کرد. به گفته شرکت اطلاعات خودرو Motor Intelligence، این تعداد پایین‌ترین میزان از ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ است و نسبت به میزان فروش بیشینه در سال جاری که ۵/ ۱۸میلیون در ماه آوریل بود، کاهش یافته است.

به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها، به نقل از اتونیوز، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند نرخ فروش در ماه آگوست بین ۱/ ۱۳میلیون تا ۴/ ۱۴میلیون خودرو باشد، درحالی‌که J.D. Power و LMC Automotive پیش‌بینی کرده بودند که فروش کلی نسبت به ماه آگوست ۲۰۲۰ تا ۷/ ۱۳‌درصد کاهش یابد. میزان فروش برای هر ماه تعیین می‌کند که اگر این صنعت هر ماه همین مقدار را بفروشد، چه تعداد خودرو در سال خواهد فروخت. این یک شاخص اصلی از سلامت و میزان تقاضای این صنعت است.

اساسا ماه آگوست یکی از ماه‌های پرفروش خودرو در طول سال است، اما کمبود جهانی تراشه‌های نیمه‌هادی باعث شده است که سطح موجودی خودرو‌ها در کارخانه‌ها به پایین‌ترین حد خود برسد و قیمت وسایل نقلیه و کامیون‌های جدید به سرعت افزایش یابد. به گفته توماس کینگ، رئیس بخش داده‌ها و تجزیه و تحلیل در موسسه خدماتی آماری J.D. Power، فروشندگان تنها ۹۴۲هزار وسیله نقلیه برای بازار خرده‌فروشی خود دارند؛ درحالی‌که این میزان در مقایسه با تقریبا ۳میلیون خودرو قبل از همه‌گیری کرونا در دو سال پیش، بسیار اندک است. کینگ افزود: هرچند موجودی نمایندگی‌های فروش به‌صورت روزانه تقویت می‌شود، اما به سادگی جایگزین خودرو‌های فروخته‌شده می‌شوند و مانع از افزایش موجودی و رسیدن به سطح لازم برای حمایت از سرعت فروش بیشتر می‌شود.

درحالی‌که اکثر خودروسازان بزرگ ایالات‌متحده به گزارش فروش فصلی روی آورده‌اند، چند خودروساز دیگر که هنوز فروش خود را به‌صورت ماهانه گزارش می‌دهند مانند هوندا و سوبارو نیز در ماه آگوست ضرر‌های دورقمی را گزارش کرده‌اند. تویوتا، ولوو، هیوندای و کیا نیز نسبت به سال قبل یا کاهش فروش داشته‌اند یا افزایش ناچیزی داشته‌اند. تقریبا فروش کلی خودرو‌ها در خط تولید فورد در ماه گذشته در مقایسه با سال پیش کاهش یافته و فروش خودرو‌های جدید مانند شاسی‌بلند‌های برونکو آن نیز افزایش چشم‌گیری داشته است.

مهم‌تر از همه میزان فروش پرفروش‌ترین وانت‌های سری F فورد بود که بالغ بر ۵/ ۲۲‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. این در حالی است که مجموع فروش فورد در ماه گذشته از ۱۲۴۱۷۶ خودرو فراتر رفت.

فروش کامیون‌های این شرکت تقریبا ۳۰‌درصد کاهش داشت؛ درحالی‌که میزان فروش خودرو‌های شاسی‌بلند در حدود ۳/ ۲۵‌درصد کمتر بوده و درمجموع، فروش خودرو‌ها ۸۶‌درصد از آگوست ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

اندرو فریک، نایب‌رئیس فروش فورد در ایالات متحده و کانادا اظهار کرد که روزنه امید فورد، شرایط خرده‌فروشی ماه گذشته این شرکت بود که ۵/ ۶‌درصد نسبت به ماه جولای افزایش یافته است؛ اما همچنان ۳۳‌درصد از ماه آگوست سال ۲۰۲۰ کمتر است.

فروش فورد یک روز پس از آن اعلام شد که این خودروساز تایید کرد بار دیگر تولید وانت F-۱۵۰ و دیگر خودرو‌های بسیار سودآور خود را به‌دلیل کمبود مداوم جهانی تراشه‌های نیمه‌هادی در جهان کاهش می‌دهد. منشأ این کمبود به اوایل سال گذشته برمی‌گردد که بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ باعث تعطیلی گردشی کارخانه‌های مونتاژ خودرو شد.

با بسته شدن تاسیسات، تامین‌کنندگان ویفر و تراشه، قطعات را به بخش‌های دیگر مانند لوازم الکترونیکی مصرفی دادند که انتظار نمی‌رفت با محدودیت‌های کرونایی و دستورات ماندن در خانه به این اندازه آسیب ببینند. به گفته شرکت مشاوره AlixPartners، انتظار می‌رود این مشکل در خودروسازی جهان ۱۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ هزینه داشته باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین