تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۳۴
کد خبر: ۲۲۷۱۶۸
‌می‌متالز - رئیس انجمن سنگ آهن کشور با تأکید بر اینکه بهره‌برداری از هماتیت در کشور نیازمند یک حرکت جمعی است، گفت: انجمن سنگ آهن، ایمیدرو و وزارت صمت در پی اقداماتی هستند تا از هماتیت در کشور استفاده شود.

به گزارش می‌متالز به نقل از فولادبان، مهرداد اکبریان در رابطه با وضعیت استخراج هماتیت در کشور گفت: در سال‌های گذشته، میزان کمی به هماتیت توجه می‌شد، زیرا در اکثر روش‌های تولید فولاد ما به دنبال این بوده‌ایم تا کنسانتره مگنتیت تولید کنیم تا مسیر کنسنتره، گندله و آهن اسفنجی را برای تولید فولاد طی کرده باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: از آنجا که بالا بردن عیار و کنسانتره‌سازی هماتیت شرایط سختی دارد، به ذخایر هماتیت کشور توجهی نمی‌شد، اما در چند سال اخیر هم فعالیت‌هایی در داخل کشور انجام شده و هم شرکت‌های خارجی فناوری‌هایی را مورد استفاده قرار می‌دهند تا از هماتیت استفاده کنند.

رئیس انجمن سنگ آهن با اشاره به اینکه بهره‌برداری از ذخایر هماتیت کشور نیازمند یک حرکت اجتماعی و عمده است، افزود: در ابتدای کار، باید دانش و داشته‌هایی که افراد به صورت پراکنده در معادن سراسر کشور فعالیت دارند، طبقه‌بندی و جمع‌بندی کرد و بهترین راهکار را برای سنگ آهن ایران مشخص کرد و به فعالیت پرداخت. این یک کار کلان است که انجمن سنگ آهن، ایمیدرو و وزارت صمت حرکات مثبتی را در این زمینه انجام داده‌اند.

اکبریان گفت: من فکر می‌کنم آینده ذخایر هماتیت در کشور خوب است و اگر قرار باشد ما تولیدکننده عادی فولاد باشیم، حتما باید از ذخایر هماتیت کشور استفاده کنیم.

وی با تأکید بر کمبود هماتیت با عیار بالا در کشور، ادامه داد: ذخایر هماتیت بالای ۵۵ درصد بسیار محدود است و اکثر ذخایر هماتیت ما عیار‌های خیلی پایینی دارند یعنی عمده هماتیت موجود در کشور عیاری بین ۲۴ تا ۴۸ درصد دارند که با توجه به هزینه‌های کشتیرانی، باربری و حق زمین بسیار گران قابلیت صادرات ندارند.

رئیس انجمن سنگ آهن تصریح کرد: قسمت عمده هماتیت در داخل کشور هم استفاده‌ای ندارد و به صورت محدود، کارخانجات سیمان از معادن محلی خودشان، هماتیت خریداری می‌کنند و این خریداری به این منظور است تا بتوانند قسمتی از هزینه‌های خود را پوشش دهند.

اکبریان در پایان تأکید کرد: بخش کوچکی از هماتیت‌ها هستند که عیارشان بین ۵۴ تا ۵۶ درصد است که شاید به صورت موردی قابلیت صادرات و مشاری خارجی داشته باشند.

منبع: فولادبان

عناوین برگزیده