تاریخ: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۰۸
کد خبر: ۲۲۷۱۹۵
‌می‌متالز - تحقیقات جدید آی اچ اس مارکت نشان می‌دهدکمبود ریز تراشه باعث شده ۷۰۰ هزار خودروی کمتری در فصل تابستان در سراسر جهان تولید شده باشد.

به گزارش می‌متالز، امید و انتظارات مثبت برای افزایش موجودی خودرو و کاهش قیمت آن در تابستان سال جاری به یأس مبدل شده است، چون طولانی شدن کمبود جهانی ریزتراشه، تولید چندین شرکت خودروسازی بزرگ دنیا را پایین آورده است.

جنرال موتورز اعلام کرد تولید در هشت کارخانه از ۱۵ کارخانه مونتاژ خودرو در آمریکای شمالی را طی دو هفته آینده به خاطر کمبود ریزتراشه متوقف می‌کند.

شرکت خودروسازی فورد هم اعلام کرده ساخت خودرو‌های پیکاپ در دو کارخانه خود را متوقف کرده و شیفت کاری در دو کارخانه دیگر را در دو هفته آینده کاهش می‌دهد. این دو خودروسازی آمریکایی پس از شرکت‌های نیسان، فولکس واگن، تویوتا، مزدا و سوبارو تولید خود را به خاطر کمبود ریز تراشه‌ها کاهش داده اند. از ریز تراشه هادر ساخت قطعات حساسی استفاده می‌شود که در سیستم‌های کنترل کامپیوتری خودرو‌ها کاربرد دارند. سیستم‌های الکترونیکی ۴۰ درصد از ارزش یک خودرو را تشکیل می‌دهند.

مقاومت صنعت خودروسازی نگرانند کمبود ریز تراشه در ۲۰۲۲ یا حتی ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد که به معنای افزایش قیمت خودرو‌های جدید و دست دوم برای مصرف کنندگان است.

اطلاعات نشان می‌دهد در حالی که فروش خودرو‌های جدید در ماه اوت در آمریکا ۱۸ درصد به خاطر کمبود ریز تراشه کاهش داشته، ولی متوسط نقل و انتقال‌های مالی انجام شده ۴۲۷۳۶ دلار بوده یعنی ۸ درصد بالاتر از سال گذشته میلادی.

طبق تحقیقات جدید آی اچ اس مارکت، کمبود ریز تراشه باعث شده ۷۰۰ هزار خودروی کمتری در فصل تابستان در سراسر جهان تولید شده باشد. به این ترتیب ۶۱ میلیارد دلار از درآمد فروش خودرو تا پایان سال جاری میلادی از دست می‌رود.

تولیدکنندگان خودرو امیدوار بودند بازگشایی اقتصاد‌ها و گسترش واکسیناسیون کرونا باعث رفع کمبود ریزتراشه‌ها شود، ولی این اتفاق نیفتاده است.

گسترش ویروس کرونای دلتا طی چند هفته گذشته در چندین کشور آسیایی که تولید کنندگان اصلی ریزتراشه‌های خودرو هستند عرضه آن را با مشکل مواجه کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم