تاریخ: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۳۵
کد خبر: ۲۳۱۲۱۱
‌می‌متالز - رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس با اشاره به روند روبه رشد مبادلات تجاری میان دو کشور، گفت: علاقه شرکت‌های این کشور برای خرید محصولات کشاورزی و پزشکی ایران از دلایل افزایش تجارت بین دو کشور است.

به گزارش می‌متالز، شریف نظام‌ مافی روز یکشنبه با بیان آنکه روابط تجاری ایران و سوییس طی ده‌های گذشته و با وجود تحریم‌های یکجانبه آمریکا ادامه داشته است، افزود: دو کشور از لحاظ اقتصادی و تجاری مکمل عملکرد یکدیگر هستند و همان‌طور که صنایع و کالا‌های سوییسی بخشی از نیاز ما را تامین می‌کند، تولیدات ایران نیز می‌تواند بخشی از نیاز صنعتی این کشور را تامین کند.

به گفته وی، در چهار ماهه نخست امسال سوییس با صادرات ۶۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۵۳۹ میلیون دلار در جایگاه پنجم مبادی وارداتی ایران قرار گرفته و این در حالی است که در سال‌های اخیر تجارت با این کشور کاهش چشمگیری را تجربه کرده بود. عمده کالا‌های وارداتی ایران از سوییس غلات و تجهیزات پزشکی بوده است.

وی توضیح داد: بیشتر واردات ایران از سوییس مربوط به غلات به ویژه ذرت، دارو و تجهیزات پزشکی است؛ البته باید توجه داشت که بیشتر شرکت‌های بزرگ غلات دنیا در ژنو دفتر دارند و به عنوان نمونه غلات برزیلی، به نام سوئیس وارد می‌شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: تنها قرارداد برای خرید به نام سوییس است و بیشتر واردات در حقیقت از کشور‌های دیگری انجام می‌شود، ولی در آمار گمرک، به نام سوییس ثبت می‌شود.

وی با بیان اینکه کالا‌های صادراتی خوبی برای عرضه به سوییس داریم، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های پزشکی، تولیدات نیمه صنعتی و اقلام کشاورزی از محصولات مورد توجه شرکت‌های این کشور است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس تاکید کرد: با وجود تمام مشکلات مالی و بانکی، شاهد رشد تجارت با این کشور هستیم هرچند که حجم و میزان مبادلات همچنان کمتر از ظرفیت پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: کاهش صادرات و واردات از شرکت‌های سوییسی به دلیل عدم علاقه آن‌ها نیست بلکه موانع تجاری فرصت افزایش را از دو کشور سلب کرده، اما تبادلات همچنان ادامه دارد.

نظام مافی با بیان اینکه در صورت به نتیجه رسیدن توافقات بین المللی در دولت سیزدهم می‌توان به رشد چشمگیر تجاری تا پایان سال امیدوار بود، خاطرنشان کرد: سوییس را باید از کشور‌های اروپایی مستقل دانست، زیرا این کشور از نظر سیاسی و اقتصادی مستقل است و روابط خود را مستقلانه پیگیری می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه ایران می‌تواند روابط خوب تجاری با جهان داشته باشد، تصریح کرد: تعامل با جهان باید به نقطه‌ای برسد که تبادلات با کشور‌هایی که ارتباط و علاقه تجاری وجود دارد، افزایش یابد.

براساس این گزارش، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس پیش از این اعلام کرده بود که با احیای برجام دو کشور ظرفیت بالقوه ۱۰ میلیارد دلاری برای تجارت را دارند و با عادی‌سازی عملکرد بانکی و لغو تحریم‌ها، تجار در صنف‌های مختلف به رشد بیشتر تجارت دو کشور امیدوار هستند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)