تاریخ: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۰۵
کد خبر: ۲۳۱۲۷۹
رئیس اتاق کرمان:
‌می‌متالز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه معدن هم روزی تمام می‌شود و تجدیدناپذیر است گفت: مدیران بنگاه‌های معدنی و صنعتی استان رسالتی فراتر از بنگاهداری برعهده دارند.

به گزارش می‌متالز، سید مهدی طبیب زاده شامگاه شنبه در آغاز به کار پنجمین نمایشگاه بین المللی معدن و صنایع معدنی کرمان که تا ۲۰ مهرماه جاری ادامه دارد افزود: مدیران بنگاه‌های معدنی و صنعتی استان برای نسل آینده نیز مسوولیت دارند، زیرا منابع بین نسلی در حال مصرف است و شرایط بهتر زیستن را باید برای آنان فراهم کرد.

وی در عین حال با بیان اینکه معدن یک روزی تمام می‌شود و تجدیدناپذیر است و اقتصاد استان کرمان هم مبتنی بر این منابع قرار دارد تصریح کرد: سهم عمده درآمد‌های استان کرمان اعم از درآمد‌های مالیاتی، اشتغال و سرمایه گذاری‌ها از بخش معدن تأمین می‌شود لذا باید اقتصاد را بر پایه دانش و فناوری استوار کرد و به سمت دانش بنیان برویم.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان با اشاره به سرمایه گذاری عظیم موجود در استان و همزمان ۳۳ هزار اشتغال منفی در استان طی سال گذشته گفت: با اینکه سال گذشته در صنایع استان کرمان سرمایه گذاری عظیمی انجام شد، امّا ۳۳ هزار نفر شغل خود را از دست دادند و این ریزش‌ها در صنایع کوچک و متوسط استان رقم خورد.

طبیب زاده تاکید کرد: سرمایه گذاری در بخش‌های بزرگ اقتصاد استان نتوانست مانع ریزش شغل استان شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان در ادامه بازارسازی برای واحد‌ها و صنایع کوچک را راهکاری متحول کننده دانست و ادامه داد: معدن و صنایع معدنی فرصت بزرگی برای استان کرمان است و کرمان جزو معدود استان‌هایی به شمار می‌رود که در شرایط سخت تحریم سرمایه گذاری‌های سنگینی داشته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه انتقال آب از خلیج فارس اتفاقی عظیم بود و در عین حال با بیان اینکه در چند سال آینده با کمبود انرژی مواجه خواهیم شد گفت: باید تدبیری برای تامین انرژی اندیشیده شود.

طبیب زاده خاطرنشان کرد: صنایع بزرگ استان کرمان طی یکی دو سال آینده با کمبود گاز مواجه خواهند بود از طرف دیگر اجرای پروژه خط لوله گاز شماره ۱۱ کشور معطل مانده است لذا همت جدی مدیران را می‌طلبد که برای تأمین گاز استان تدبیر کنند.

وی با بیان اینکه کمتر از ۳۰ درصد خدمات، قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع بزرگ از کرمان تأمین می‌شود ادامه داد: مسوولان برای حفظ اشتغال صنایع کوچک فکری داشته باشند.

پنجمین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی کرمان در محل نمایشگاه‌های دائمی جنوب شرق واقع در شهر کرمان با ۸۵ غرفه شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی استان کرمان و کشور دایر شده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) کرمان