تاریخ: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۳۷
کد خبر: ۲۳۱۳۰۵
‌می‌متالز - قیمت سنگ آهن چین در روز جمعه ۸ اکتبر با بهبود نقدینگی معاملاتی پس از تعطیلات چین افزایش یافت. با توجه به سپری شدن تعطیلات یک هفته‌ای در چین، میزان تولید هفتگی فولاد افزایش یافته است در نتیجه قیمت فولاد و زغال کک شو نیز بالا برده است. این دلایل از افزایش قیمت سنگ آهن نیز حمایت می‌کند.

شاخص‌های سنگ آهن در فست مارکت‌ها

به گزارش می متالز، ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها نشان داد قیمت سنگ آهن فاین ۶۲ درصد در روز جمعه ۸ اکتبر حدود ۱۲۳٫۳۸ دلار در هر تن CFR چینگدائو بود. این در حالی است که نسبت به روز قبل ۶٫۳۶ دلار در هر تن افزایش داشت.

همچنین ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها نشان داد سنگ آهن فاین کم آلومینا ۶۲٪ در روز جمعه ۸ اکتبر ۱۲۶٫۹۵ دلار در هر تن CFR چینگدائو قیمت گذاری شد که ۷٫۰۸ دلار در هر تن افزایش یافته است.

طبق ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها قیمت پرمیوم سنگ آهن ۵۸٪ درجه بالا در روز جمعه ۸ اکتبر در حدود ۹۵٫۸۶ دلار در هر تن CFR چینگدائو شنیده شد. این در حالی است که نسبت به روز قبل ۴٫۶۴ دلار در هر تن افزایش داشته است.

با توجه ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل در روز جمعه ۸ اکتبر در حدود ۱۴۶٫۱۰ دلار در هر تن CFR چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز‌های قبل ۷٫۵ دلار در هر تن افزایش یافته است.

همچنین طبق ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها پرمیوم سنگ آهن لامپ ۶۳٪ با مبدا استرالیا در روز جمعه ۸ اکتبر حدود ۰٫۱۶ دلار در هر تن متریک خشک CFR چینگدائو قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل بدون تغییر باقی مانده است.

ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها نشان داد قیمت سنگ آهن فاین ۶۲ درصد در روز جمعه ۸ اکتبر در حدود ۸۹۱ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب FOT چینگدائو بود. باید توجه داشت که این قیمت معادل ۱۲۸٫۰۲ دلار به ازای هر تن متریک خشک برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد با مبدا چین می‌باشد. این در حالی است که قیمت اعلام شده نسبت به روز‌های قبل ۱۴ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب افزایش یافت.

عوامل کلیدی موثر بر افزایش قیمت سنگ آهن

متال بولتن گزارش داده است قرارداد معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه ژانویه در بورس کالای دالیان (DCE) در طی جلسه معاملات روز جمعه ۸ اکتبر پس از تعطیلات هفت روزه در چین با نوسان رو به افزایش همراه بود. طبق گزارش متال بولتن قیمت پایانی بسته شده در عصر روز جمعه ۸ اکتبر از قیمت بسته شده در روز پنج شنبه گذشته که برابر ۷۲۱٫۵۰ یوان (۱۱۲ دلار) در هر تن بود ۵٫۷ درصد افزایش یافته است.

منابع خبری گزارش دادند بیشترین قرارداد مبادله ماهانه سنگ آهن مربوط به ماه نوامبر در صرافی سنگاپور (SGX) در روز جمعه ۸ اکتبر نیز اندکی افزایش یافت. طبق تحلیل فعالان بازار تا ساعت ۶:۰۱ بعدازظهر روز جمعه ۸ اکتبر به وقت سنگاپور بیشترین معاملات مربوط به سنگ آهن نسبت به روز پنج شنبه که برابر ۱۱۷٫۴۴ دلار در هر تن بود حدود ۷.۶۱ دلار در هر تن افزایش یافته است.

یک منبع تجاری مستقر در سنگاپور در روز جمعه ۸ اکتبر نقل کرد که احساسات در بازار سنگ آهن چین پس از تعطیلات مثبت است. این احساسات به ویژه در بنادر چین که قیمت سنگ آهن با تقاضای کارخانه‌های فولاد برای بازسازی افزایش یافته است روند بسیار مثبتی به خود گرفته است.

یک منبع تجاری مستقر در شانگ‌های به Fastmarkets گزارش داد که تولید هفتگی فولاد در چین در هفته منتهی به روز جمعه ۸ اکتبر در مقایسه با هفته قبل افزایش یافته است. در نتیجه این امر می‌تواند چشم انداز کوتاه مدت تقاضای سنگ آهن را پشتیبانی کند.

فعالان بازار اعلام کردند که افزایش قیمت فولاد و زغال کک همچنین دلالت بر صعود پس از تعطیلات داشت. در نتیجه از افزایش قیمت سنگ آهن نیز حمایت می‌کند.

سخنان شنیده شنیده از بازار در روز جمعه ۸ اکتبر

یک منبع تجاری مستقر در شمال چین نقل کرد: “تقاضای یکپارچه سنگ آهن به دلیل عرضه محدود پلت سنگ آهن به آرامی در حال افزایش است؛ بنابراین پرمیوم لامپ سنگ آهن به احتمال زیاد شروع به افزایش قیمت می‌کند. این امر به ویژه به دلیل اینکه انتظار می‌رود محدودیت سینترینگ در فصل زمستان آینده تقاضا برای سنگ آهن لامپ و پلت سنگ آهن را تأمین کند. “

معاملات و پیشنهادات شنیده شده در بازار

به نقل از منابع خبری شرکت معدنی Vale در بستر تجاری Globalore بالغ بر ۱۷۰ هزار تن سنگ آهن فاین ۶۲ درصد نوع Brazilian Blend را در روز جمعه ۸ اکتبر با قیمت ۱۲۶٫۹۵ دلار در هر تن CFR چین معامله کرد. این محموله مربوط به لایکان ۶ تا ۱۵ نوامبر می‌باشد.

به گفته فعالان بازار در بستر تجاری Globalore، یک محموله شامل ۱۷۰،۰۰۰ تن سنگ آهن فاین ۶۲ درصد از نوع Pilbara Blend در روز جمعه ۸ اکتبر با میانگین شاخص سنگ آهن فاین ۶۲٪ در ماه نوامبر به اضافه پرمیوم ۰٫۷ دلار در هر تن معامله شد. این محموله مربوط به لایکان ۱ تا ۲۰ نوامبر می‌باشد.

شاخص‌های فعالان بازار برای انواع مختلف سنگ آهن

قرارداد‌های فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۲ درصد: طبق ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها شاخص سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend در روز جمعه ۸ اکتبر حدود ۱۲۳-۱۲۵٫۵۰ دلار به ازای هر تن CFR چین قیمت گذاری شد.

برای سنگ آهن فاین نوع نیومن، ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها نشان داد در روز جمعه ۸ اکتبر شاخص در حدود قیمت ۱۲۴٫۵۰-۱۲۶٫۳۹ دلار به ازای هر تن CFR چین شنیده شد.

طبق ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها شاخص سنگ آهن فاین نوع Mining Area C در روز جمعه ۸ اکتبر حدود ۱۱۴٫۳۰ دلار به ازای هر تن CFR چین قیمت گذاری شد.

قرارداد‌های فعالان بازار برای سنگ آهن فاین ۶۵٪ با مبدا برزیل: همچنین ارزیابی روزانه فست مارکت‌ها نشان داد سنگ آهن فاین نوع کاراجاس در روز جمعه ۸ اکتبر حدود ۱۴۳-۱۴۹ دلار به ازای هر تن CFR چین معامله شد.

قیمت محموله‌های سنگ آهن در بنادر

تحلیل گران بازار اعلام کردند سنگ آهن فاین نوع Pilbara Blend در روز جمعه ۸ اکتبر در استان شاندونگ و شهر تانگشان و شهر تیانجین با قیمت ۸۸۰-۸۵۰ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب خرید و فروش شد. این در حالی است که در روز پنج شنبه این نوع سنگ آهن با قیمت ۸۵۵-۸۴۰ یوان به ازای هر تن متریک مرطوب معامله شد.

متال بولتن گزارش داده است آخرین محدوده معادل برای سنگ آهن فاین در روز جمعه ۸ اکتبر در محدوده ۱۲۶-۱۲۲ دلار در هر تن در بازار دریایی می‌باشد.

بورس کالای دالیان

به نقل از منابع خبری قرارداد بیشترین معاملات آتی سنگ آهن ژانویه در روز جمعه ۸ اکتبر با قیمت ۷۶۲٫۵۰ یوان در هر تن (۱۱۸ دلار در هر تن) بسته شد. در حالی که ۴۱ یوان در هر تن نسبت به قیمت بسته شده در روز پنج شنبه افزایش داشت.

منبع: کالاخبر