تاریخ: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۵۳
کد خبر: ۲۳۱۴۹۹
‌می‌متالز - استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در استان برای سرمایه گذاران افغان وجود دارد و این افراد می‌توانند در حوزه‌های پشت صنعت نیز سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش می‌متالز، حسین مدرس‌ خیابانی روز دوشنبه در نشست با مدیران حوزه اقتصادی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اولویت مهم استان جذب سرمایه‌گذار و ترغیب و تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری است.
وی ادامه داد: بزرگترین ماموریت اداره کل اقتصاد و دارایی، جذب سرمایه‌گذار و ایجاد پنجره واحد سرمایه‌گذاری برای عبور از موانع و هموار کردن مسیر سرمایه گذاری و کوتاه کردن مسیر صدور مجوزهاست.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سرمایه‌گذار باید بداند که به کجا مراجعه کند و در کوتاه‌ترین زمان مجوز‌های لازم صادر شود، افزود: با استقرار باجه و حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط از جمله حوزه‌های امنیتی و عمرانی در محل مرکز جذب سرمایه‌گذاری زمینه تسهیل امر سرمایه‌گذاری فراهم شود.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان در عین محرومیت دارای خیلی از مزیت‌های دست‌نخورده از جمله فرصت مرز و مبادلات تجاری است که در بسیاری از استان‌ها این فرصت وجود ندارد.

مدرس خیابانی با اشاره به ظرفیت معادن سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: استان به لحاظ ذخایر آنتیموان رتبه اول، ذخایر طلا رتبه دوم و منیزیوم جایگاه سوم را دارد، اما آنچه مشهود است این ذخایر هنوز در زیر زمین هستند و در عین اینکه مجوز‌های اکتشاف و استخراج صادر شده، اما مستلزم حضور سرمایه‌گذار و آغاز عملیات اجرایی است.

وی تصریح کرد: فعالیت پنجره واحد سرمایه‌گذاری را برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ضروری است.
استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: سرمایه‌داران بومی زیادی نیز از خود استان وجود دارند که در مناطق دیگر همچون دبی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که باید از این افراد در استان خودشان استفاده و شرایط را برای جذب آنان و سرمایه گذاری در استان هموار کنیم.

وی در خصوص وجود برخی مشکلات برای سرمایه‌گذاران افغان بیان کرد: می‌توان با صدور کارت هویتی سرمایه‌گذار و تسهیل در حوزه ویزا و مباحث گمرکی شرایط بهتری برای حضور این افراد در سطح استان فراهم کنیم.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)