تاریخ: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۱۶
کد خبر: ۲۳۶۸۹۶
‌می‌متالز - رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: رعایت حقوق مودیان و عدالت مالیاتی، گسترش پایه‌های جدید مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی، ساماندهی معافیت‌ها و تسریع در وصول مالیات‌ها، برنامه‌های مهم و اولویت‌دار نظام مالیاتی در دوره جدید است.

به گزارش می‌متالز، داوود منظور با بیان اینکه مبارزه با فرار مالیاتی، در اولویت برنامه‌های سازمان قرار دارد، گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی و حاکمیت داده ها، گام مهمی در جهت مبارزه با فرار مالیاتی و توسعه ظرفیت‌های نظام مالیاتی است.

وی اضافه کرد: گسترش پایه‌های جدید یکی دیگر از برنامه‌های مهم سازمان امور مالیاتی است که در این رابطه، دو پایه جدید مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد باید در این دولت اجرا شوند و با اجرای این پایه ها، شاهد افزایش شفافیت اقتصادی، افزایش کارآیی و توانمندی نظام مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی و نهایتا افزایش درآمد‌های مالیاتی خواهیم بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، همچنین یکی از مهم‌ترین چالش‌های نظام مالیاتی کشور را گسترش بی رویه معافیت‌های مالیاتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه حجم معافیت‌های مالیاتی در ایران بسیار بالاست که عمده این معافیت‌ها اثربخشی لازم را نداشته و حتی در برخی موارد از این معافیت‌ها سوء استفاده نیز می‌شود؛ بنابراین یکی از اصلاحات مورد نیاز در نظام مالیاتی حذف معافیت‌های غیر ضروری است و به طور کلی معافیت مالیاتی باید به صورت موثر و هدفمند به فعالان اقتصادی ارایه شود.

منظور با ذکر این مطلب که سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ها و تسریع در وصول مالیات ها، باعث افزایش درآمد‌های مالیاتی و بهبود کارآیی نظام مالیاتی خواهد شد، گفت: با تمرکز نظام مالیاتی بر وصول معوقات مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، تامین مالی دولت از طریق درآمد‌های پایدار همچون مالیات و اتکای کامل بودجه به درآمد‌های مالیاتی به عنوان اصلی‌ترین سیاست دولت در حوزه اقتصاد، امکانپذیر می‌شود.

وی با بیان اینکه باید از همه ظرفیت‌ها برای خدمات رسانی هرچه موثرتر و ایجاد رضایتمندی در مودیان بهره برد، گفت: رعایت حقوق مودیان و عدالت مالیاتی، جزو اصول بدیهی نظام مالیاتی است. رعایت احترام و تکریم مودیان، انصاف و عدالت در وصول مالیات، کاهش فرآیند دادرسی مالیاتی و رعایت اخلاق و رفتار حرفه ای، جزو مطالبات و خواسته‌های اساسی مودیان است و باید بدان توجه شود.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)

عناوین برگزیده