تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۰۷
کد خبر: ۲۳۷۰۲۷
‌می‌متالز - صندوق بین‌المللی نسبت به استفاده از بیت‌کوین به عنوان ارز قانونی هشدار داد.

به گزارش می‌متالز، صندوق بین‌المللی پول با اشاره به اقدام اخیر السالوادور برای مناقصه قانونی رمزارز الکترونیکی زمانی که این کشور آماده راه‌اندازی شهر بیت‌کوین با سرمایه ارز رمزنگاری شده است، هشدار داده که بیت‌کوین خطرات قابل‌توجهی برای مشتریان دارد. روز دوشنبه صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد، با اینکه ارز‌های رمزنگاری شده و پول دیجیتال این پتانسیل را دارند که سیستم‌های پرداخت را کارآمدتر کنند، تصمیم السالوادور برای تبدیل بیت‌کوین به عنوان ارز قانونی، پرخطر بود. توجه به نوسان‌های بالای قیمت بیت کوین، کاربرد آن به‌عنوان ارز قانونی خطرات قابل‌توجهی برای حمایت از مصرف‌کننده، یکپارچگی مالی و ثبات مالی دارد. با وجود این خطرات، بیت کوین نباید به عنوان پول قانونی استفاده شود.

السالوادور در ماه سپتامبر گذشته قانونی را تصویب کرد که به بیت کوین وضعیت قانونی رسمی را در کنار دلار آمریکا داد و اولین کشور در جهان شد که این رمزارز را به رسمیت شناخته است. این دولت از آن زمان از سیستم کیف پول الکترونیکی به نام Chivo حمایت کرده که به شهروندان این امکان را می‌دهد تا پرداخت‌ها را با بیت کوین، انجام دهند و همچنین این سکه‌های دیجیتال را به دلار آمریکا تبدیل کنند. با این حال صندوق بین‌المللی پول تشخیص داد که این سیستم می‌تواند رشد و حمایت مالی را تقویت کند، پس خواستار تدابیر قانونی بیشتر برای حمایت از مشتریان و همچنین مقابله با پولشویی و تروریسم مالی شد.

این هشدار صندوق بین المللی پول تنها چند روز پس از آن است که السالوادور از طرح خود برای اولین شهر بیت کوین در جهان پرده‌برداری کرد، طرحی که در آغاز با اوراق قرضه با پشتوانه ارز رمزنگاری شده تامین می شود. در آخر هفته گذشته اعلام شد، این شهر در نزدیکی آتشفشانی در جنوب شرقی این کشور ساخته خواهد شد و دارای مناطق تجاری و مسکونی و مکان‌های تفریحی، رستوران‌ها، فرودگاه و سایر امکانات یک کلان شهر مدرن است. اولین عرضه اوراق قرضه برای سال ۲۰۲۲ تنظیم شده و ساخت و ساز حدود دو ماه پس از تامین مالی برنامه ریزی شده است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده