تاریخ: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۴۱
کد خبر: ۲۳۷۱۸۰
‌می‌متالز - با وجود این که وزیر نیرو وعده داده ۱۰ هزارمگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی تجدیدپذیر در کشور ساخته می‌شود، اما رییس کمیسون انرژی اتاق تهران می‌گوید: ما نمی‌توانیم در بخش تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کنیم، زیرا سرمایه‌گذاری در این بخش سنگین است.

به گزارش می‌متالز، محرابیان، وزیر نیرو چند وقت پیش گفته بود: قرار است ۱۰ هزارمگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی تجدیدپذیر در کشور ساخته شود.

محرابیان در حالی چنین وعده‌ای داده که رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران در همین باره می‌گوید: سه درصد از انرژی ما تجدیدپذیر استفاده می‌شود. این درصد با انرژی آبی سه درصد و بدون آن یک درصد است.

البته در برنامه هفتم کشور نیز انتظار می‌رود جمع عدد فعلی به پنج و نیم یا شش درصد افزایش پیدا کند.

اما آیا رسیدن به چنین عدد ممکن است یا آیا می‌توان چنین ظرفیت بزرگی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر درست کرد؟ پدیدار پاسخ می‌دهد: ما نمی‌توانیم در بخش تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کنیم، زیرا سرمایه‌گذاری در این بخش سنگین است.

هاشم اورعی، استاد تمام دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف درباره امکان استفاده از انرژی تجدیدپذیر در ایران توضیح می‌دهد: کل ظرفیت انرژی تجدیدپذیر ما در این ۲۵ سال ۹۰۰ مگاوات بوده است و با این همه، برنامه وزارت نیرو در دولت جدید این است که در این چهار سال، ۱۰ هزار مگاوات برق از طریق انرژی تجدیدپذیر ایجاد کنیم.

حالا باید دید چرا وزیر نیروی دولت سیزدهم چنین وعده‌ای داده و اساسا، چگونه ما که در ۲۵ سال تنها ۹۰۰ مگاوات برق از طریق انرژی تجدیدپذیر تولید کرده‌ایم، حالا در این چهار سال ۱۰ هزار مگاوات برق تولید کنیم؟

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده