تاریخ: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۱۶
کد خبر: ۲۳۷۱۹۰
‌می‌متالز - پالایشگاه نفت اصفهان در روند فرسایشی در سناریوی بلندمدت خود، دارای یک الگوی سر و شانه صعودی (معکوس) در محدوده‌های مشخص شده با رنگ سبز در شکل زیر است که محدوده‌ی خط گردن آن، در حوالی قیمت ۷۹۰-۸۰۰ تومان می‌باشد.

به گزارش می‌متالز، رضا مهرعلیزاده/ در مسیر خود مقاومت بسیار کلیدی در محدوده ۷۸۰ تومان را نیز دارد که پس از شکست مقاومت‌های ذکر شده، الگوی صعودی بلندمدت در تایم فریم هفتگی فعال شده و به سمت هدف ۱۰۵۰ تومان حرکت می‌کند. در مرحله اول اندیکاتور RSI نیز بایستی از محدوده ۳۰ بالاتر رود تا متصور باشیم روند فرسایشی سهم به اتمام رسیده است.

الگوی ذکر شده شپنا در قالب نمودار هفتگی در شکل زیر نشان داده شده است:

خط فرسایشی در قیمت شپنا

قابل ذکر است که در تایم فریم روزانه، شپنا شرایط متفاوتی را دارد و با توجه به شرایط فرسایشی این روز‌های بازار، شپنا پس از یک رالی صعودی از قیمت ۴۷۰ تومان تا محدوده ۸۶۰ تومان، یک الگوی سر و شانه نزولی در تایم فریم کوتاه مدت تشکیل داده و پس از شکست خط گردن خود (محدوده خط قرمز)، تارگت اول الگوی یاد شده که محدوده قیمت ۵۵۰ تومان را دیده است و اعمال پتانسیل نزولی الگوی خود را تخلیه کرده است.

در حال حاضر، پس از گذر از خط قرمز (= ۶۶۰ تومان) می‌توانیم از فضای فرسایشی نزولی خارج شویم. از آن طرف، در صورت عدم گذر از این محدوده، حمایت‌های کلیدی برای اصلاح شپنا در مرحله‌ی اول محدوده ۵۷۰ تومان و در مرحله‌ی دوم محدوده ۴۹۰-۵۰۰ تومان می‌باشد.

اندیکاتور RSI نیز در حال حاضر روند فرسایشی سهم را تایید کرده و در صورت شکست مقاومت خود در این اندیکاتور نویدبهبود معامالت را خواهد داد. در حالت خوشبینانه با توجه به روند مثبت بلندمدت نفت، به نظر می‌رسد می‌توان وزن بیشتری به سناریو‌های صعودی و خروج از فضای فرسایشی فوق داد.

خط فرسایشی در قیمت شپنا

منبع: بورس امروز

عناوین برگزیده