تاریخ: ۲۰ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۴۶
کد خبر: ۲۴۴۲۸۵
معاون پذیرش فرابورس اعلام کرد
‌می‌متالز - معاون پذیرش فرابورس با تشریح عملکرد واحد پذیرش این شرکت در ۹ ماهه امسال، از تامین مالی ۴ هزار میلیارد تومانی ۱۶ شرکت فرابورسی خبر داد.

به گزارش می‌متالز، حجت اسماعیل‌زاده در لایو اینستاگرامی یکشنبه‌های فرابورسی با اشاره به اینکه تا پایان آذرماه ۲۸ جلسه هیئت پذیرش برگزار شده که میانگین ماهانه سه الی ۴ جلسه بوده است، گفت: حاصل این جلسات پذیرش تقریبا ۳۰ شرکت در فرابورس بوده که متوسط سرمایه ثبت‌شده هر شرکت حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه طی ۹ ماهه امسال ۳۲ شرکت پذیرش و به مرحله درج رسیده‌اند، افزود: این نماد‌ها به تدریج آماده عرضه می‌شوند، همچنین ۱۳ شرکت هم در این ۹ ماه عرضه اولیه و گشایش نماد شده‌اند، به‌این‌ترتیب که ۳ شرکت با ارتقا از بازارپایه به بازار‌های اصلی فرابورس، گشایش نماد و ۱۰ نماد هم عرضه اولیه شدند.

معاون پذیرش فرابورس ایران با اشاره به اینکه ۱۰ نماد فوق تامین مالی بالغ بر ۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان را در فرابورس رقم زدند، یادآور شد: طی این مدت ۶ شرکت هم پذیره‌نویسی شده که شامل ۵ شرکت بیمه‌ای و یک شرکت تامین سرمایه بوده و مجموعا حدود ۵۲۰ میلیارد تومان هم از طریق پذیره‌نویسی تامین مالی کردند.

اسماعیل‌زاده با اشاره به اینکه در ۹ ماهه امسال ۷ شرکت در بازار پایه درج شده و ۴ معامله در بازار دارایی فکری در حال انجام است، ادامه داد: در حال حاضر روی شرکت‌های بازار پایه برای انتقال به بازار اصلی تمرکز شده تا با بررسی آن‌ها، شرکت‌هایی که حایز شرایط بودند به بازار اصلی منتقل شوند. در روند این بررسی‌ها ۶ شرکت پذیرش و در ماه‌های آینده به بازار‌های اصلی منتقل شدند.

آخرین وضعیت ورود سرخابی‌ها به فرابورس

معاون پذیرش فرابورس ایران در ادامه این لایو معاون پذیرش فرابورس ایران درباره روند پذیرش دو تیم باشگاهی استقلال و پرسپولیس در فرابورس تصریح کرد: مدت‌هاست بحث ورود دو تیم ورزشی استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه وجود دارد و در ابتدا بحث پذیرش این شرکت‌ها در بازار اصلی مطرح بود، اما با توجه به مختصات مالی غیراستاندارد این دو تیم ورزشی، آن‌ها امکان حضور در بازار اصلی را ندارند.

به گفته اسماعیل‌زاده، بعد از جمع‌بندی‌ها قرار شد این شرکت‌ها پس از درج، ابتدا وارد بازارپایه شوند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت‌ها به دلیل شرایط خاص و ویژگی‌هایی که دارند دارای فرایند کندی در پذیرش هستند، افزود: در حال حاضر نیز دو تیم استقلال و پرسپولیس فرایند سهامی عام شدن را در سازمان بورس طی می‌کنند و درصورتی‌که طی این فرایند با سرعت انجام شود و به سهامی عام تبدیل شوند در کمیته درج فرابورس مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

این مسوول درباره زمان ورود این دو تیم به بازار سرمایه گفت: درباره این‌گونه شرکت‌ها نمی‌توان زمان دقیقی را اعلام کرد، اما استقلال و پرسپولیس فعلا در حال طی فرایند سهامی عام شدن نزد سازمان بورس هستند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده