تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۵۳
کد خبر: ۲۴۴۴۷۷
با پیگیری‌های انجمن فولاد؛
‌می‌متالز - در جلسه کارگروه مدیریت بازار که روز گذشته (۲۰ دی‌ماه) با حضور نمایندگان انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد، بسته حمایتی دولت از واحد‌های ذوب القایی تصویب شد. افزایش قیمت آهن اسفنجی و قراضه در ماه‌های اخیر و مشکلات تأمین این مواد اولیه، باعث زیان‌ده شدن کارخانجات ذوب القایی شده و به همین دلیل، با پیگیری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، دولت برای حمایت از این کارخانجات یک بسته ۸ بندی را تصویب کرد.

به گزارش می‌متالز، محور‌های بسته مصوب دولت برای حمایت از واحد‌های ذوب القایی به شرح زیر است:

۱- افزایش تناژ عرضه آهن اسفنجی به محدوده ۸۰ هزار تن در هفته (بهبود فرایند نظارت بر واحد‌های تولیدی با هدف افزایش عرضه)

۲- بهبود عرضه آهن اسفنجی در فصل زمستان با وجود محدودیت گاز (صدور مجوز احداث حداقل ۵ واحد بریکت‌سازی به منظور تبدیل مازاد آهن اسفنجی تولیدی در فصل تابستان به بریکت و عرضه محصول در فصل زمستان به بازار با اولویت سرمایه‌گذاری واحد‌های تولیدکننده آهن اسفنجی و یا تعاونی واحد‌های ذوب القایی)

۳- افزایش عرضه قراضه به بازار (استفاده از الگوی عرضه تلفیقی قراضه وارداتی و آهن اسفنجی تولید داخل در قالب یک سبد ترکیبی)

۴- کاهش خرید آهخن اسفنجی برای یک دوره ۵ هفته‌ای توسط واحد‌های بزرگ مقیاسی که دولت در آن سهام دارد (خرید این واحد‌ها از بورس کالا در صورت عدم وجود مشتری از میان واحد‌های ذوب القایی صرفا بروی قیمت پایه صورت گیرد)

۵- اصلاح قیمت پایه آهن اسفنجی در معاملات بورس کالا (به ۹۵ درصد قیمت کشف شده پایانی قبلی)

۶- الزام بهین‌یاب در خرید آهن اسفنجی از بورس کالا (رینگ اختصاصی)

۷- با عنایت به موقعیت فعلی بازار آهن اسفنجی (کسری عرضه)، صادرات آهن اسفنجی پس از حداقل ۳ بار عرضه در بورس کالا مجاز خواهد بود

۸- آزادسازی صادرات شمش تولیدی واحد‌های ذوب القایی تا پایان سال (بدون شرط الزام عرضه در بورس کالا)

پیگیری‌های انجمن فولاد برای حل مشکلات کارخانجات ذوب القایی

انجمن فولاد پیش از این طی نامه‌هایی به قائم مقام وزیر صمت و مدیرعامل بورس کالا، حل مشکلات واحد‌های ذوب القایی را خواستار شده بود. انجمن فولاد طی نامه‌ای به دکتر مفتح قائم وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تعطیلی کارخانجات ذوب القایی با بیش از ۲۰ هزار نفر نیروی کار هشدار داده بود و راه‌حل‌های پیشنهادی خود برای حل مشکلات این کارخانجات را ارائه داده بود. چیلان

تصویر نامه انجمن فولاد به قائم مقام وزیر صمت را ببینید:

بسته حمایتی دولت از کارخانجات ذوب القایی تصویب شد+ جزئیات

منبع: دنیای معدن

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده