تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۱۱
کد خبر: ۲۴۴۵۳۰
‌می‌متالز - درآمد شرکت تولید ریزتراشه‌های نیمه‌رسانای تایوان TSMC به دنبال افزایش تمایل خودروسازان به فناوری سبز و کمبود جهانی این قطعات، برای چهارمین فصل متوالی ۲۱ درصد بالا رفته و به ۱۵.۸ میلیارد دلار رسیده‌است.

به گزارش می‌متالز، شرکت تولید نیمه‌رسانای تایوان TSMC که برای شرکت‌های اپل و انویدیا ریزتراشه می‌سازد، برای ششمین فصل متوالی رکورد فروش خود را شکست. تقاضا برای ریزتراشه‌ها در بحبوحه تمایل جهانی به فناوری سبز بالا رفته‌است.

درآمد TSMC برای چهارمین فصل متوالی ۲۱ درصد بالا رفته و به ۱۵.۸ میلیارد دلار رسیده‌است. به‌این‌ترتیب درآمد این شرکت در کل سال ۲۰۲۱ برابر با ۵۷.۴ میلیارد دلار بوده‌است یعنی ۲۶ درصد بیشتر از ۴۵.۵ میلیارد دلار گزارش‌شده در ۲۰۲۰.

شرکت TSMC برای تمام تجهیزات از گوشی‌های هوشمند گرفته تا لوازم‌خانگی و خودرو ریزتراشه‌های نیمه‌رسانا می‌سازد. این شرکت باارزش‌ترین شرکت آسیاست که در این زمینه فعالیت می‌کند و جایگاه سوم را از نظر درآمد در لیست بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ریزتراشه در جهان در ۲۰۲۰ داشته‌است. شرکت‌های اینتل و سامسونگ قبل از TSMC قرار دارند.

افزایش تمایل خودروسازان به فناوری سبز طی سال گذشته، تقاضا برای این قطعات را بالا برده و باعث کمبود نیمه‌رسانا‌ها در کل جهان شده‌است؛ بنابراین این شرکت سال پرمشغله‌ای را سپری کرده‌است. TSMC در حال‌حاضر چندین کارخانه فعال در تایوان دارد و قصد دارد خط تولید جدید خود را در ژاپن و آلمان راه‌اندازی کند.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند فروش این شرکت ۲۶ درصد در ۲۰۲۲ رشد داشته باشد. سهام این سازنده ریز‌تراشه ۱.۴ درصد در روز دوشنبه افزایش داشته‌است.

شرکت اپل در حال حاضر بزرگ‌ترین مشتری TSMC است و یک‌چهارم درآمد این شرکت را در ۲۰۲۰ تامین کرده‌است. سایر مشتریان این شرکت عبارت‌اند از مدیا تک،‌ای ام دی، کوالکام انویدیا، سونی و مارول.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده