تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۱۸
کد خبر: ۲۴۴۶۵۸
‌می‌متالز - یک کارشناس بازار سرمایه بر‌ای باور است که در حال حاضر هرگونه بحث در خصوص دامنه نوسان موضوع انحرافی مدیران سازمان بورس است تا اذهان فعالین بازار را از موضوعات اصلی دور کند.

به گزارش می‌متالز، روح الله پوریا کارشناس بازار سرمایه در خصوص تفاوت تغییر دامنه نوسان ۵ درصدی با دامنه نوسان ۶ درصدی در بازار سرمایه توضیح داد: موضوع تغییر یا حذف دامنه نوسان روزانه سهام همیشه جزو موضوعات و خواسته‌های فعالین بازار سرمایه بوده است.

وی معتقد است: برخی ریزساختار‌های ایجاد شده در بازار سرمایه در کنترل و نظارت بر معاملات سهام و در راستای جلوگیری از دستکاری قیمتی و جهت دهی به روند قیمتی سهام توسط پروژه‌سازان در بازار سهام، کارکرد موفقی نداشته و تبدیل به ابزار بسیار ناکارآمد در اعمال سلیقه برخی مدیران سازمان بورس شده است.

این کارشناس بازار سرمایه از اعمال دامنه نوسان، حجم مبنا، تعداد سهام قابل معامله در هر سفارش و … به عنوان این زیرساخت‌ها نام برد.

پوریا با اشاره بازار‌های سهام و بدهی به عنوان دو وجه اصلی بازار سرمایه، گفت: متاسفانه دولت دوازدهم برای تامین کسری بودجه جاری خود اقدام به انتشار اوراق دولتی در بازار سرمایه کرد و به صورت دستوری حجم عظیمی از نقدینگی صندوق‌های سرمایه گذاری و شرکت‌های سرمایه گذاری و بانک‌ها را به سمت خرید این اوراق سوق داد.

وی به استمرار این بدعت در دولت سیزدهم اشاره کرد که باعث ایجاد بی اعتمادی کامل اشخاص حقیقی و حقوقی مستقل نسبت به بازار سهام گشته و آن‌ها را به بیرون رفتن از بازار سرمایه حتی به قیمت شناسایی زیان زیاد ترغیب کرد.

این کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که در حال حاضر مهمترین مشکل بازار فقدان و نبود اعتماد سرمایه گذاران نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت در قبال شرکت‌های فولادی، معدنی، پتروشیمی، دارویی، خودرویی و … است.

پوریا با تاکید بر اینکه در حال حاضر هرگونه بحث در خصوص دامنه نوسان موضوع انحرافی مدیران سازمان بورس است تا اذهان فعالین بازار را از موضوعات اصلی یعنی احقاق حقوق سهامداران خرد دور کند.

منبع: بورس امروز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده