تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۴۲
کد خبر: ۲۴۴۹۱۲
وزیر صمت:
‌می‌متالز - وزیر صمت با اشاره به پیگیری ایجاد بازار برق برای تخصیص بهینه و توزیع انرژی، گفت: دولت در بودجه سال آینده، تبصره‌ای را پیشنهاد داده که قیمت گاز برای نیروگاه‌های صنعتی معادل قیمت گاز برای نیروگاه‌های وزارت نیرو باشد که اقدام بسیار بزرگی است.

به گزارش می‌متالز، رضا فاطمی امین وزیر صمت صبح امروز در حاشیه حضور در سفر استانی رییس جمهور در هرمزگان اظهار کرد: در این سفر استانی دیدار‌ها و بازدید‌هایی از واحد‌های تولیدی و اقتصادی و همچنین نشست‌هایی با فعالان صورت گرفت و پس از شنیدن مسائل واحد‌های اقتصادی اعم از صنعتی، معدنی و تجارتی که با آن مواجه هستند، راه حل‌هایی مطرح می‌شود که سعی بر اطلاع رسانی به موقع آن هستیم.

فاطمی امین تصریح کرد: ممکن است در برخی موارد غفلت صورت گرفته باشد، لذا پس از شناسایی و هدف‌گذاری، امید است بتوانیم در اسرع وقت آن‌ها را حل و فصل کرده و در مجموع فضای مناسبی برای تولید مهیا کنیم.

وی ادامه داد: برای رفع برخی مشکلات مالی فرآیند تولید پروژه تامین مالی زنجیره‌ای راه اندازی شده است که با منابع موجود ۳۰ درصد منابع مالی بیشتری در اختیار واحد‌های تولیدی قرار خواهد گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: خیلی از واحد‌های تولیدی با مشکلاتی اعم از صادرات و بورس کالا مواجه اند که همه آن‌ها راه حل دارند که در اسرع وقت مشکلات آن‌ها حل و فصل خواهد شد.

وی گفت: چهار پروژه برای کمبود انرژی درحال پیگیری است که نخستین آن، بازار برق است از آنجایی که به معنای دقیق، بازار برق نداریم عملا تخصیص بهینه و توزیع انرژی موجود در حوزه برق اتفاق نمی‌افتد.

وی تصریح کرد: در این راستا با وزارت نیرو هماهنگ هستیم و کار مشارکتی را آغاز می‌کنیم و با استقرار بازار برق، بسیاری از مسائل، حل و فصل خواهد شد.

وزیر صنعت معدن و تجارت اضافه کرد: به منظور احداث نیروگاه‌ها، تفاهم نامه‌ای با وزارت نیرو با بیش از ۱۰ هزار مگاوات منعقد گردیده که از این مقدار یک هزار و ۷۰۰ مگاوات آن در استان هرمزگان است.

وی افزود: تفاهم‌نامه با وزارت نیرو، خیلی از شرایط را تسهیل می‌کند که کمک شایانی به بخش صنعت است. البته خیلی از واحد‌های فولادی نسبت به احداث نیروگاه اقدام کرده اند تا با کمبود برق مواجه نشوند.

فاطمی امین در ادامه به قیمت گاز برای نیروگاه‌های صنعتی اشاره نموده و بیان داشت: اقدام بعدی، دولت در بودجه سال آینده، تبصره‌ای را پیشنهاد داده که قیمت گاز برای نیروگاه‌های صنعتی معادل قیمت گاز برای نیروگاه‌های وزارت نیرو باشد که اقدام بسیار بزرگی است و سبب می‌شود اکثر ظرفیت‌های معطل مانده در بخش تولید فعال شوند و همچنین واحد‌های صنعتی تشویق می‌شوند که برق مورد نیاز خودشان را تامین کنند که به افزایش راندمان کمک می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: به منظور کاهش مصرف آب و انرژی در واحد‌های صنعتی در صدد کاری هستیم که انجام هم‌زمان چهار موارد ذکر شده می‌تواند مسائل بخش تولید را در حوزه برق تا دو الی سه سال آینده بطور کامل حل کند.

منبع: خبرگزاری فارس استان هرمزگان

عناوین برگزیده