تاریخ: ۲۳ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۳۳
کد خبر: ۲۴۴۹۱۸
‌می‌متالز - رئیس‌کل گمرک ایران از رشد ۴۲درصدی تجارت ایران با کشور‌های همسایه در ۹ماهه امسال خبر داد.

به گزارش می‌متالز، علیرضا مقدسی گفت: روابط تجاری‌مان با ۱۵ کشور همسایه در ۹ ماهه امسال, ۱۸ درصد در وزن و ۴۲ درصد در ارزش افزایش را نشان می‌دهد، در این مدت میزان تجارت با همسایگان از ۷۵ میلیون تن کالا و ارزش ۳۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار عبور کرد.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک ایران در خصوص تجارت با کشور‌های همسایه در حاشیه بازدید رئیس جمهور از گمرک شهید رجایی هرمزگان افزود: یکی از سیاست‌های کلیدی دولت سیزدهم افزایش و توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با کشور‌های همسایه است و گمرک ایران نیز در راستای این سیاست برنامه‌های متنوعی در توسعه صادرات، تسهیل واردات کالا‌های مورد نیاز و تقویت و روان‌سازی ترانزیت از مسیر کشورمان را در دستور کار دارد.

وی گفت: در همین راستا از مجموع تجارت ۱۲۲ میلیون و ۴۵۵ هزار تنی کالا به‌ارزش ۷۲ میلیارد و ۸۷ میلیون دلاری کشور در ۹ ماهه امسال, ۷۵ میلیون و ۱۷ هزار تن کالا به‌ارزش ۳۶ میلیارد و ۸۱۰ میلیون دلار با کشور‌های همسایه ایران بوده که ۶۱ درصد وزن و ۵۱ درصد ارزش کل تجارت کشور با ۱۵ کشور همسایه بوده است.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: صادرات کشورمان به همسایگان، بیش از ۵۷ میلیون و ۳۳۵ هزار تن کالا به‌ارزش ۱۸ میلیارد و ۷۶۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه ۹ درصد در وزن و ۲۴ درصد در ارزش بیشتر شده و ۶۲ درصد وزن و ۵۳ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

مقدسی در خصوص صادرات ۹ ماهه به کشور‌های همسایه گفت: عراق با خرید ۶.۸ میلیارد دلار، ترکیه با چهار میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار، امارات با سه میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار، افغانستان با یک میلیارد و ۴۱۲ میلیون دلار و پاکستان با ۹۱۱ میلیون دلار پنج کشور نخست صادرات ایران به کشور‌های همسایه هستند و پس از آن به‌ترتیب روسیه، عمان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، قزاقستان، کویت، قطر بحرین و عربستان قرار دارند.

رئیس‌کل گمرک در خصوص واردات از کشور‌های همسایه گفت: از مجموع واردات ۳۰ میلیون تنی به کشور به‌ارزش ۳۷ میلیارد دلار، ۱۷ میلیون و ۶۸۲ هزار تن کالا به‌ارزش بیش از ۱۸ میلیارد دلار از کشور‌های همسایه ایران بودند که عمدتاً کالای اساسی، مواد اولیه تولید و یا ماشین‌آلات تولید بودند.

مقدسی افزود: واردات از کشور‌های همسایه در ۹ ماهه امسال ۶۲ درصد در وزن و ۶۸ درصد در ارزش افزایش یافته است و این میزان کالای واردشده از کشور‌های همسایه ۵۹ درصد وزن و ۴۹ درصد کل واردات به کشور را به خود اختصاص دادند.

رئیس‌کل گمرک در ادامه گفت: امارات با فروش ۱۱ میلیارد و ۴۹۷ میلیون دلار، ترکیه با سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، روسیه با یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار، عراق با ۸۸۰ میلیون دلار و عمان با ۴۰۹ میلیون دلار پنج کشور نخست تأمین کالا‌های کشور بین همسایگان بودند و پاکستان، قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، افغانستان، کویت، قطر و بحرین به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

معاون وزیر اقتصاد در پایان گفت: عضویت و همکاری ایران با سازمان‌های اقتصادی اکو، همکاری‌های اسلامی، اتحادیه اقتصادی گمرکی اوراسیا، پیمان شانگ‌های و قرار گرفتن ایران در نقطه عطف کریدور‌های جنوب به شمال و شرق به غرب و توجه ویژه به ترانزیت کالا‌های عبوری خارجی از کشورمان در دولت سیزدهم می‌تواند ضمن تعمیق روابط سیاسی و تجاری با کشور‌های همسایه، باعث افزایش تجارت با کشور‌های همسایه و همسایگان آن‌ها و رشد عبور کالا‌های خارجی و درآمد‌های ناشی از آن نیز برای کشورمان شود در همین راستا در ۹ ماهه امسال ۹ میلیون و ۱۵۸ هزار تن کالای خارجی از کشورمان عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۶ درصد رشد داشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده