تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۰۸
کد خبر: ۲۴۵۰۸۲
‌می‌متالز - فاطمه بصیرتی دبیر گروه اقتصادی سراج نوشت: آنچه ذهن من را مشغول کرده است، مساله کم آبی این سالهاست که بر گردن نهاد‌ها و شرکت‌های مختلف گذاشته می‌شود ومقصر تراشی‌های صورت گرفته است که پیگیر آن شدیم.

مساله کم آبی منطقه این بار گریبان گیر شرکت فولاد کویر شده است؟!

به گزارش می‌متالز، مساله‌ای که این بار بر گردن شرکت فولاد کاشان انداخته شده است!
یعنی مصرف ۳۳۰هزار لیتر آب، سالانه که در بخش صنعت این شرکت است واقعاً مورد بحث است؟!
شاید کمتر کسانی بدانند که مقدار آب مصرفی در بخش کشاورزی فقط در شهر آران و بیدگل؛ سالیانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب است و این رقم کمی نیست، آن هم با و جود ۹۱۰ حلقه چاه که ۵۰۰ چاه مجاز و ۴۱۰ چاه غیر مجاز وجود دارد.
مساله‌ی مطرح شده بیشتر در فضای مجازی توسط برخی کاربران ارائه می‌شود که اندک اطلاعات تخصصی در مسائل اقتصادی و اجتماعی ندارند و سوال این است که کدامین با صرفه‌تر است؟!
آبی که برای کشت صیفی جات و سبزیجات و... مصرف می‌شود یا مقدار آبی که برای صنعت استفاده می‌شود و این سوالی است که باید صنعتگران پاسخگوی آن باشند.

مساله کم آبی منطقه این بار گریبان گیر شرکت فولاد کویر شده است؟!صنعتی که پیشرفت و وابستگی ما را در بخش فولاد آلیاژی به کشور‌های اروپایی تقریبا به صفر رسانده و همچنین موجب سرازیری ارز به کشور را فراهم می‌کند مهم است و لازم است که به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
طبق نظر متخصصان با وجود فولاد آلیاژی در بخش صنعتی هیچ وابستگی به بیگانگان نخواهیم داشت و همچنین در بخش تولید تکنولوژی ذوب اسپوکیوی روز اروپا شرکت فولاد با وجود ۳۰۰ کارمند تحصیل‌کرده برجسته دربخش‌های مختلف و ایجاد شغل برای ۱۱۰۰ جوان منطقه و تسهیلات فراوان برای آن‌ها یکی از راه‌های مبارزه با بیکاری و مفاسد اجتماعی شناخته شده است.
شرکت فولاد با آب مصرفی خود که با پسماند‌های خانگی شهر کاشان به دست می‌آورد.
چرا بیگانگان برای شرکت‌هایی که ایجاد شغل و پیشرفت کشور را فراهم می‌کنند این گونه اذهان عمومی را دچار ابهام می‌کند؟!
چه سودی برای سکو نشینان ضد انقلاب در طرح و پشت پرده این چالش سازی مصرف آبی این واحد‌های تولیدی است؟
درحالی که محصولات شرکت فولاد کویر در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، لوله‌های نفت و گاز و پتروشیمی‌ها، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و سایر صنایع ویژه کاربرد وسیع داشته و دارد و ما را تا سقف بی نیازی می‌برد.
قصد داریم بزودی نشست‌های تخصصی را با متخصصان کشورداشته باشیم که بزودی اخبار آن اعلام می‌شود.

منبع: سراج

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده