تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۰۵
کد خبر: ۲۵۷۷۹۵
کسی در بازار خودرو قیمت اعلام نمی‌کند
‌می‌متالز - بازار خودرو پس از چند روز تعطیلی و رکود در نخستین روز هفته نهایت آشفتگی را تجربه کرد و این درحالی است که قیمت خودرو در بازار آزاد معمولا بین ساعت ۱۱ تا ۱۲ ظهر اعلام می‌شود؛ اما متاسفانه روز گذشته به‌دلیل عدم‌ثبات قیمت در این بازار تا ساعت ۱۴ هیچ قیمتی اعلام نشد.

به گزارش می‌متالز، بازار خودرو پس از چند روز تعطیلی و رکود در نخستین روز هفته نهایت آشفتگی را تجربه کرد و این درحالی است که قیمت خودرو در بازار آزاد معمولا بین ساعت ۱۱ تا ۱۲ ظهر اعلام می‌شود؛ اما متاسفانه روز گذشته به‌دلیل عدم‌ثبات قیمت در این بازار تا ساعت ۱۴ هیچ قیمتی اعلام نشد. اتفاقی که سبب شد بسیاری از خریداران خودرو برای خرید تا حد زیادی عجله کنند. طبق روال، بازار خودرو در نخستین روز هفته با نوسان قیمت همراه بود و درحالی با افزایش نرخ چشمگیر درکلیه محصولات مواجه شد که احتمالا این روند در پایان هفته حالت معکوس به‌خود خواهد گرفت. اما روز گذشته شرایط نه‌چندان مناسب بازار خودرو سبب شد تنها فروشندگان و کارگزاری‌های فروش خودرو قیمت‌های روز پنجشنبه را با تغییراتی جزئی در بازار اعلام کنند و این درحالی است که روز گذشته بازار خودرو با نوسان قیمت ۵۰۰ هزار تا سه‌میلیون‌تومان همراه بود. نمودار قیمت خودرو در نخستین روز هفته حالت سینوسی داشت و نوسان شدیدی را تجربه کرد. دراین میان می‌توان به‌خودرویی مانند پراید ۱۱۱ اشاره کرد که با افزایش یک‌میلیون‌تومانی بها نسبت به‌پنجشنبه گذشته قیمت آن از ۲۰۴ میلیون‌تومان به ۲۰۵ میلیون‌تومان رسید. این درحالی است که دیگر بازار‌ها مانند ارز و طلا نیز روز گذشته نوسان جزئی قیمت را تجربه کردند و همین امر به‌خودی خود می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل نوسانات قیمت خودرو در بازار آزاد باشد.

بازار خودرو‌های داخلی همواره تحت‌تاثیر عوامل حاشیه‌ای مانند نوسان نرخ ارز و کمبود محصول بوده و به‌همین دلیل در نخستین روز هفته به‌جای افزایش یا کاهش قطعی قیمت‌ها، شاهد نوسان قیمت خودرو در بازار آزاد بودیم. درنهایت ضمن بررسی قیمت‌ها، روند تغییرات و نوسانات آن را در بازار طی دو روز آخر هفته گذشته و ابتدای این هفته رصد می‌کند. درشرایط فعلی بازار که تغییرات قیمت به‌عوامل زیادی بستگی دارد، بهای خودرو در نخستین روز هفته به‌نسبت آخرین روز هفته گذشته نوسان زیادی داشت. درحال حاضر قیمت سمند LX مدل ۱۴۰۱ داشبورد جدید از ۲۹۱ میلیون‌تومان در آخرین روز هفته گذشته به ۲۹۲ میلیون‌تومان در روز گذشته در بازار آزاد رسید و سمند سورن نیز از دیگر خودرو‌هایی است که هفته گذشته تغییر قیمت خاصی را در بازار تجربه نکرد و همچنان با بهای ۳۸۹ میلیون‌تومان در بازار معامله شد. همچنین پژو پارس سال در آخرین روز هفته گذشته ۳۱۳ میلیون‌تومان در بازار قیمت‌گذاری شد و با حفظ ثبات خود، روز گذشته نیز به‌همان قیمت در بازار معامله شد. پژو پارس سفارشی جدید نیز که در آخرین روز هفته گذشته ۳۵۰ میلیون‌تومان قیمت خورد، روز گذشته با افزایش بهای سه‌میلیون‌تومانی با نرخ ۳۵۳ میلیون‌تومان به‌فروش رسید. پژو پارس TU۵ نیز که در آخرین روز هفته گذشته حدود ۳۸۲ میلیون‌تومان توسط فروشندگان اعلام قیمت می‌شد با افزایش جزئی یک‌میلیون‌تومانی در نخستین روز هفته با قیمت ۳۸۳ میلیون‌تومان در بازار معامله شد. همچنین در دیگر محصولات ایران‌خودرو، پژو ۲۰۷ دنده‌ای که هفته گذشته ۳۹۹ میلیون‌تومان قیمت داشت، روز گذشته با افزایش یک‌میلیون‌تومانی به‌قیمت ۴۰۰ میلیون‌تومان در بازار معامله شد. از طرفی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با کاهش قیمت یک‌میلیون‌تومانی از ۳۱۳ میلیون‌تومان در هفته گذشته به ۳۱۲ میلیون‌تومان در روز گذشته رسید و دربازار سنت‌شکنی کرد.

درعین حال رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای که در آخرین روز هفته گذشته ۳۲۷ میلیون‌تومان قیمت خورد، با افزایش بهای یک‌میلیون‌تومانی روز گذشته با نرخ ۳۲۸ میلیون‌تومان در بازار توسط فروشندگان معامله شد. افزایش قیمت خودرو به‌خانواده دنا نیز سرایت کرد. جایی که خودرو دنا معمولی با کروز روز گذشته با قیمت حدود ۳۹۵ میلیون‌تومان معامله شد که به‌نسبت هفته گذشته با افزایش سه‌میلیون‌تومانی بها همراه بود. در این خانواده، مدل دنا پلاس نیز همانند برادرش، دنای معمولی با افزایش چهارمیلیون‌تومانی بها هفته را استارت زد و قیمت آن به ۴۴۴ میلیون‌تومان رسید.

تارای دنده‌ای نیز دیگر خودرویی است که روز گذشته به‌نسبت هفته قبل ثبات قیمت داشت و با بهای ۴۶۶ میلیون‌تومان در بازار معامله شد. تارای اتومات نیز در بازه زمانی اعلام‌شده از ثبات قیمت برخوردار بود و با بهای ۵۸۸ میلیون‌تومان معامله شد.

درمیان محصولات سایپا نیز خودرو پراید ۱۱۱ هفته گذشته را با قیمت ۲۰۴ میلیون‌تومان به‌پایان رساند و درعین حال روز گذشته افزایش بهای یک‌میلیون‌تومانی داشت. پراید ۱۳۱ نیز از همین قاعده پیروی کرد و درحالی هفته گذشته ۱۸۲ میلیون‌تومان قیمت‌گذاری شد که روز گذشته با بهای ۱۸۳ میلیون‌تومان معامله شد. اما تیبا صندوقدار مدل ۱۴۰۱ درحالی هفته گذشته را با قیمت معادل ۱۹۷ میلیون‌تومان به‌پایان رساند که روز گذشته از هیچ‌گونه تغییر و تحولی در بهای آن خبری نبود. اما برخلاف آن خودرو تیبا ۲ مدل ۱۴۰۱ با افزایش قیمت یک‌میلیون‌تومانی نسبت به‌هفته قبل روز گذشته ۲۰۸ میلیون‌تومان در بازار آزاد قیمت‌گذاری شد. دیگر خودرو از محصولات سایپا سایناست که روز گذشته نسبت به‌هفته پیش با افزایش بهای یک‌میلیون‌تومانی در بازار آزاد مواجه شد و برچسب قیمت ۲۳۴ میلیون‌تومانی به‌خود گرفت. کوییک دنده‌ای نیز از ثبات قیمت برخوردار بود و ۲۲۳ میلیون‌تومان در بازار قیمت‌گذاری شد.

درنهایت می‌توان گفت روز گذشته بسیاری از خودرو‌ها به‌نسبت آخرین روز هفته پیش دارای نرخ ثابتی بودند و مطابق با گزارش‌های ارسالی، تعداد کمی نخستین روز هفته را با نوسان قیمت استارت زدند و در این میان تنها تعداد انگشت‌شماری خودرو با افزایش بها مواجه شدند. به‌طوری که سمند EF۷، پژو ۴۰۵GLX دوگانه، پژو پارس، سمند سورن، پارس TU۵ سفارشی، پژو ۲۰۷ اتومات، تارای دنده‌ای و اتومات، رانا پلاس و دنا پلاس توربو، دنا پلاس توربو اتومات، پژو ۲۰۰۸، تیبا صندوقدار و کوییک دنده‌ای از جمله این خودرو‌ها بودند. در این میان، اما مدل‌های مختلف چینی شامل کی‌ام‌سی T۸، جک J۴، جک S۵ نیوفیس، جک S۳، آریزو ۵ توربو و آریزو ۶ در بازار آزاد افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کردند. به‌گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» مهم‌ترین معاملات روز گذشته خودرو‌های تولید داخل از شرکت ایران‌خودرو درمدل‌های ۱۴۰۱ به‌قرار زیر است: سمند LX داشبورد جدید (۲۹۲ میلیون‌تومان)، سورن پلاس (۳۸۹ میلیون‌تومان)، پژو ۴۰۵GLX مدل ۹۹ (۲۸۵ میلیون‌تومان)، پژو ۴۰۵SLX مدل ۱۴۰۰ (۳۴۴ میلیون‌تومان)، پژو پارس سال (۳۱۳ میلیون‌تومان)، پژو پارس سال سفارشی (۳۵۳ میلیون‌تومان)، پژو پارس TU۵ (۲۸۳ میلیون‌تومان)، پژو ۲۰۷ دنده‌ای (۴۰۰ میلیون‌تومان)، پژو ۲۰۷ با سقف شیشه‌ای (پانوراما) (۴۱۴ میلیون‌تومان)، پژو ۲۰۷ اتومات مدل ۱۴۰۰ (۵۷۲ میلیون‌تومان)، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ (۳۱۳ میلیون‌تومان)، رانا پلاس (۳۰۱ میلیون‌تومان)، دنا معمولی با کروزکنترل (۳۹۵ میلیون‌تومان)، دنا پلاس (۴۴۴ میلیون‌تومان)، دنا پلاس توربو (۴۸۰ میلیون‌تومان)، دنا پلاس توربو اتومات (۵۰۲ میلیون‌تومان)، تارای دنده‌ای (۴۶۶ میلیون‌تومان)، تارای اتومات (۵۸۸ میلیون‌تومان) و همچنین پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و پژو ۲۰۷ صندوقدار اتومات هر دو مدل ۱۳۹۹ به‌ترتیب با قیمت ۳۵۶ و ۵۱۰ میلیون‌تومان در بازار معامله شدند. همچنین در معاملات روز گذشته بازار در خودرو‌های شرکت سایپا، پراید ۱۱۱ و ۱۳۱ هر دو مدل ۱۳۹۹ و همچنین پراید ۱۳۲ مدل ۱۳۹۸ به‌ترتیب ۲۰۵، ۱۸۳ و ۱۷۸ میلیون‌تومان قیمت‌گذاری شدند و در مدل‌های ۱۴۰۱ این گروه خودروسازی قیمت‌ها به‌قرار زیر است: تیبا صندوقدار (۱۹۷ میلیون‌تومان)، تیبا ۲ (۲۰۸ میلیون‌تومان)، ساینا (۲۳۴ میلیون‌تومان)، کوییک دنده‌ای (۲۲۳ میلیون‌تومان)، کوییک R سفید-قرمز (۲۳۰ میلیون‌تومان)، کوییک R سفید-مشکی (۲۳۳ میلیون‌تومان)، کوییک پلاس اتومات (۳۴۷ میلیون‌تومان) و همچنین درمدل‌های ۱۴۰۰، تیبا صندوقدار آپشنال (۲۰۵ میلیون‌تومان)، تیبا ۲ پلاس (۲۱۶ میلیون‌تومان)، ساینا پلاس (۲۳۲ میلیون‌تومان)، شاهین (۳۹۵ میلیون‌تومان)، کوییک S (۲۴۰ میلیون‌تومان) و نیسان بنزینی آپشنال ۳۱۷ میلیون‌تومان در بازار قیمت‌گذاری شدند.

منبع: دنیای خودرو (اخبار خودرو)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده