تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۳۴
کد خبر: ۲۵۸۲۱۱
‌می‌متالز - پافشاری چین بر اجرای سیاست کرونا صفر در این کشور، سقوط قیمتی سنگ آهن را در هفته دوم ماه مه ادامه دار کرد؛ با وجود این، افزایش تقاضا برای زغال سنگ از سوی کشور‌های اروپایی باعث شد این محصول تا حدی از این سقوط قیمتی قسر در برود.

به گزارش می‌متالز، بازار سنگ آهن چین ظرف روز‌های پایانی هفته گذشته با افت تقاضا روبه‌رو شد که این روند کاهش تقاضا با شروع هفته جدید نیز ادامه یافت. به گزارش «پلتس»، بهای هر تن سنگ ‎آهن عیار ۶۲‌درصد فاین تحویل بنادر شمالی چین در روز دوشنبه نهم ماه مه با قیمت ۱۳۱دلار و ۳۵سنت مورد معامله قرار گرفت که این رقم نسبت به بهای فروش آن در روز جمعه ششم ماه کاهش ۵/ ۵درصدی داشت. در حالی که عرضه سنگ آهن از سوی برزیل رو به افزایش گذاشته، استمرار سیاست کرونا صفر در چین با اثرگذاری منفی بر تقاضا زمینه سقوط قیمت سنگ آهن را فراهم کرده است. در عین حال، افت تقاضا برای فولاد در چین با توجه به محدودیت‌های قرنطینه ای، قیمت این محصول را تحت فشار کاهشی قرار داده و این موضوع از حاشیه سود فولادسازان چینی کاسته است. کاهش حاشیه سود فولادسازان چینی، عقبگرد بیشتر بهای سنگ آهن را به دنبال دارد. در این شرایط، فصل باران‌های موسمی در کشور‌های جنوب شرق آسیا به‌زودی آغاز می‌شود. به شکل سنتی در این زمان از تقاضا برای فولاد‌های ساختمانی کاسته خواهد شد، بنابراین در شرایطی که تقاضای فولاد در چین ظرف چهارماه و نیم سپری‌شده از سال ۲۰۲۲ تحت فشار بود، احتمالا این رویه در هفته‌های آینده و با تغییر فصل هم ادامه پیدا خواهد کرد.

تقاضای اروپایی‌ها زغال سنگ را افزایشی کرد

بازار زغال سنگ هفته دوم ماه مه را با حمایت مثبت از سوی تقاضا آغاز کرد، به نحوی که بهای هر تن زغال سنگ حرارتی فوب استرالیا با افزایش ۷۵/ ۲دلاری به ازای هر تن به ۵۱۹دلار و ۵۰سنت رسید. این افزایش قیمت شامل حال زغال سنگ متالورژی هم شد. افزایش تقاضا برای این محصول از سوی کشور‌های اروپایی مهم‌ترین دلیل رشد قیمت زغال سنگ صادراتی استرالیا بود. در این شرایط، درگیری چین با بیماری کرونا باعث شد تا همچنان تقاضا برای زغال سنگ در بنادر این کشور کاهشی باشد و این موضوع به افت نرخ این محصول منجر شد. به گزارش «پلتس»، هر تن زغال سنگ تحویل بنادر چین در روز دوشنبه نهم ماه مه با قیمت ۴۹۱دلار معامله شد که این نرخ نسبت به بهای فروش آن در روز جمعه کاهش ۱۰دلاری داشت. به این ترتیب در حالی که سیاست کنترل کرونا در چین به سقوط قیمتی در بازار اغلب کامودیتی‌ها با محوریت آهن و فولاد منجر شده، افزایش تقاضا برای زغال سنگ از سوی کشور‌های اروپایی باعث شده است تا فعلا فعالان این بازار از این سقوط قیمتی در امان باشند.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده