تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۱۴
کد خبر: ۲۵۸۴۰۷
‌می‌متالز - افزایش قیمت فولاد و مصالح ساختمانی این روز‌ها به مساله‌ای جدی تبدیل شده و پیش بینی می‌شود روند افزایشی قیمت‌ها در این بازار‌ها تا انتهای سال جاری ادامه داشته باشد.

بحران مسکن؛ معضلی بزرگ برای جهانیان

به گزارش می‌متالز، از ابتدای همه گیری کرونا قیمت کالا‌های اساسی در دنیا رشد کرد. افزایش قیمت انواع فلزات و مصالح ساختمانی باعث شد تا قیمت تمام شده ساختمان‌های مسکونی در دنیا رشد کند و بحران مسکن به معضلی بزرگ برای جهانیان شود.

انتظار می‌رفت با پایان همه گیری کرونا وضعیت بازار به ثبات برسد و قیمت‌ها کاهش پیدا کند، ولی آغاز درگیری‌های روسیه و اوکراین بر چالش‌های موجود در این بازار دامن زد و سبب شد تا نه تنها روند افزایش قیمت‌ها متوقف نشود بلکه با سرعت بیشتری شاهد رشد قیمت کالا‌های اساسی به خصوص فولاد، مس و مصالح ساختمانی باشیم.

فایننشال تایمز در گزارش اخیر خود نوشت: «طی یک سال اخیر قیمت مصالح ساختمانی در دنیا رشد کرده است و به نظر می‌رسد این روند به این زودی‌ها متوقف نمی‌شود. رشد قیمت مصالح ساختمانی سبب شد تا هزینه ساخت در دنیا افزایش یابد و تامین مسکن برای سهم زیادی از مردم سخت‌تر شود. با وجود اینکه شرایط در کشور‌های در حال توسعه که متوسط درآمد مردم پایین‌تر است، سخت‌تر از کشور‌های صنعتی است، ولی در کشور‌های صنعتی هم رشد قیمت ساختمان و مسکن به یک معضل بزرگ تبدیل شده است و حمایت دولت‌ها برای تامین مسکن برای مردم امری ضروری است.»

طبق گزارش «لاین سایت کامودیتی» که توسط مرکز مطالعاتی و مشاوره ساختمان و مسکن جهان لاین سایت منتشر شده است در یک سال اخیر شاخص قیمت مصالح ساختمانی در دنیا بین ۲۰.۱ تا ۲۱.۷ درصد رشد کرده است که نرخ ۲۰.۱ درصد به کشور‌های صنعتی و نرخ ۲۱.۷ درصد به کشور‌های صنعتی اختصاص داشته است.

در سال ۲۰۲۲ سرعت افزایش قیمت بیشتر می‌شود

در این گزارش در پاسخ به این سوال مهم که در سال آتی وضعیت بازار چه خواهد بود آمده است: «انتظار ثبات در بازار مصالح ساختمانی انتظاری نادرست است. این بازار تحت تاثیر تحولات ژئوپلیتیکی و اقتصادی در جهان است و هر روز بر دامنه این تحولات افزوده می‌شود. پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲ نه تنها بازار مصالح ساختمانی در دنیا به ثبات و آرامش نرسد بلکه نوسان‌های بیشتر و سرعت بیشتر افزایش قیمت در این بازار مشاهده شود. از جمله مصالحی که در سال جاری افزایش ارزش آن را تجربه خواهیم کرد می‌توان به الوار، سیمان، فولاد، آلومینیوم و دیگر فلزات مصرفی در صنعت ساختمان اشاره کرد.»

در این گزارش با اشاره به اینکه در فصل اول سال ۲۰۲۲ قیمت مصالح ساختمانی افزایش زیادی نسبت به مدت مشابه سال قبل نداشت آمده است:

«نمی توان آرامش نسبی در فصل اول سال را به تمامی سال تعمیم داد. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد باید منتظر شوک‌های بزرگ تری در بازار باشیم و افزایش شدید قیمت‌ها را تجربه خواهیم کرد. همان طور که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ قیمت فلزات و منابع انرژی در دنیا رشد کند، رشد قیمت مصالح ساختمانی هم غیر قابل اجتناب است و این مساله بر تورم بخش ساختمان و مسکن در دنیا اضافه خواهد کرد.»

مسکن اصلی‌ترین و مهمترین هزینه‌های خانوار‌ها در اغلب کشور‌های دنیا است و با افزایش هزینه ساختمان، تامین دیگر هزینه‌های زندگی برای مردم سخت‌تر شده است. در این گزارش تاثیر این بحران روی اقتصاد کشور‌های صنعتی و در حال توسعه به طور مجزا بررسی و تاکید شد:

«با وجود اینکه این مشکل جهانی است، ولی باید در نظر داشت که کشور‌های در حال توسعه در وضعیت سخت تری قرار دارند و هر روز بیش از قبل با چالش‌های بزرگ زندگی روبرو می‌شوند. این بحران باعث می‌شود تا اجرای بسیاری از پروژه‌های ساختمانی در کشور‌های در حال توسعه به تاخیر بیفتد و شکاف ثروت آن‌ها با کشور‌های صنعتی عمیق‌تر شود.»

منبع: آرتان پرس

عناوین برگزیده